Meldines nendrinukes apginklavo geolokatoriais

Regionas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2018-07-25

Pamaryje lankėsi jungtinė vokiečių, lietuvių ir latvių gamtininkų komanda, kuri meldinėms nendrinukėms uždėjo specialius geolokatorius. Šių prietaisų pagalba bus nustatyta, kur žiemoja mūsų šalyje gyvenančios globaliai nykstančios meldinės nendrinukės.

„Kol kas mes nežinome, kur žiemoja šiaurės vakarinių populiacijų paukščiai. Tikslią informaciją turime tik apie dvi populiacijas vakarų Baltarusijoje ir centrinėje Ukrainoje – šių populiacijų paukščiai žiemoja Malyje. Yra tam tikrų indikatorių, rodančių, kad paukščiai iš Lietuvos, Baltarusijos ir kai kurių Lenkijos teritorijų – Biebžos slėnio, Pomeranijos regiono, žiemą leidžia Senegale. Tą ir bandysime patikrinti”, – pranešime cituojamas tyrimui vadovaujantis Tarptautinės meldinės nendrinukės apsaugos grupės pirmininkas, daugiau nei 20 metų šios rūšies apsauga besirūpinantis dr. Martinas Fladė sako

Specialiais geolokatoriais Lietuvoje sužymėti paukščiai iš Alkos polderio ir Kliošių kraštovaizdžio draustinio (Tyrų), o Baltarusijoje – iš Serveč pelkės. Iš viso mokslininkai šiuos prietaisus uždėjo 60 paukščių. Tyrime dalyvaujantys retieji giesmininkai taip pat buvo pasverti, apžiūrėti ir sužymėti specialiais žiedais.

„Geolokatoriai atrodo kaip mažos kuprinytės ar alpinisto diržas, minkštos gumos kilpomis pritvirtinamas paukščiui ant nugaros. Spacialiai šiam tyrimui pagaminti itin lengvi geolokatoriai tesudaro apie 2 procentus bendros nendrinukės kūno masės, todėl paukščiams judėti prietaisai visiškai netrukdo – uždėjus geolokatorių paukščiai lengvai nuskrenda“– tvirtina Gintaras Riauba, gamtininkas iš Baltijos aplinkos forumo, dalyvavęs geolokatorių projekte.

Šie geolokatoriai fiksuoja saulės šiesą. Norint sužinoti paukščio maršrutą, kitais metais paukštį reikės pagauti dar kartą, nuimti geolokatorių ir jame sukauptus duomenis apdoroti specialia programine įranga, atlikti analizę.

„Deja, bet mokslas dar neišrado tokių mažų ir lengvų prietaisų, kurie iškart galėtų fiksuoti paukščio buvimo vietą”, – sako Martinas Fladė.

Geolokatorius yra 1 euro cento monetos dydžio ir sveria apie 0,4 g.

Mokslininkai prašo pastebėjus paukščius su geolokatoriais, pranešti jiems, o paukščius žieduojantys ornitologai, sugavę geolokatoriais pažymėtus paukščius juos turėtų pasverti, patikrinti paukščio būklę, nedėti papildomų žiedų, prietaiso ar žiedų nenuimti, informaciją apie paukščio sugavimo vietą ir kitus duomenis perduoti Lietuvos paukščių žiedavimo centrui.

Lietuvoje šiam tyrimui talkina specialistai iš Baltijos aplinkos forumo, Ventės rago ornitologinės stoties, Žuvinto biosferos rezervato ir Kuršių nerijos nacionalinio parko.

Žymos: | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Regionas

Biomasės perdirbimo cechas jau priima vėlai nušienautą žolę

Praėjusį rudenį atidarytas naujas biomasės perdirbimo cechas Drevernoje jau priima vėlai nušienautą žolę iš ūkininkų. Pirmenybė teikiama saugantiems gamtą – deklaruojantiems savo ...
2019-07-19
Skaityti daugiau

Regionas

Pamaryje - meldinių nendrinukių šventė

Šį šeštadienį, birželio 2-ąją, Nemuno deltoje vyks tradicinė meldinių nendrinukių sutiktuvių šventė. Nemokamas renginys prasidės 9 val. simboliniu meldinės nendrinukės vėliavos ...
2018-05-29
Skaityti daugiau

Regionas

Per šalčius - į pagalbą meldinei nendrinukei

Kai daugelis niurzga dėl kaustančio šalčio ir visomis išgalėmis stengiasi kuo daugiau laiko praleisti šiltose patalpose, gurkšnodami garuojančią arbatą, gamtininkai ...
2018-03-01
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This