Unikalią trispalvę padovanos Lietuvai (1)

Kultūra, Svarbu
Artūras Maslak
2018-10-11

Lietuvių kilmės amerikietis Henris Gaidis, kurio dėka nuo šių metų vasario Lietuvos jūrų muziejuje eksponuojama unikali trispalvė – vienintelio tarpukario Lietuvos karo laivo „Prezidentas Smetona“ vėliava – žada ne tik ją, bet ir visą savo kolekciją padovanoti Lietuvai.

Lietuvos jūrų muziejuje ketvirtadienį lankęsis H. Gaidis džiaugėsi dideliu jam rodomu dėmesiu.

Buvęs Federalinio tyrimų biuro (FTB) agentas Henris Gaidis su laivo „Prezidentas Smetona” kapitonu Povilu Labanausku susipažino lankydamasis knygos „Lietuvių tautos istorija“ autoriaus, JAV lietuvių visuomenės veikėjo Konstantino Rudamino Jurgėlos namuose. Artūro Maslak nuotr.

Žinia, muziejuje dabar eksponuojama trispalvė yra galbūt net vienintelė tarpukario Lietuvos kariuomenės vėliava, neatitekusi sovietams. 1940 m. liepos pabaigoje laive „Prezidentas Smetona“, tuomet jau pervadintame „Pirmūnu“, pradėjus šeimininkauti sovietinei įgulai, trys jo karininkai – laivo vadas Povilas Labanauskas, Vytautas Kuizinas ir Ričardas Bernardas Nakas – nedidele karinėms jūrų pajėgoms priklausiusia jachta išplaukė iš Šventosios uosto į Klaipėdą, kur buvo internuoti. Su savimi jie pasiėmė ir laivo trispalvę. Muziejaus istoriko Romualdo Adomavičiaus nuomone, pasiimtoji vėliava, ko gero, buvo atsarginė. Tokio tipo trispalvės buvo pagrindinės ir keltos tuomet, kai laivas būdavo prisišvartavęs prie kranto.

Buvęs Federalinio tyrimų biuro (FTB) agentas H. Gaidis pasakojo, kad su P. Labanausku susipažino lankydamasis knygos „Lietuvių tautos istorija“ (1948 m.) autoriaus, JAV lietuvių visuomenės veikėjo Konstantino Rudamino Jurgėlos namuose, kur nuolat vykdavo skaityti šios knygos ir klausytis pačio autoriaus pasakojimų. Čia gyveno ir P. Labanauskas, kurį jam pristatė namo šeimininkas.

Jaunajam H. Gaidžiui buvo labai  įdomu išgirsti apie Lietuvą iš karinio laivo kapitono. Taip jiedu ir susipažino. Vėliau P. Labanauskas su seserimi išsikraustė, paliko visą savo sukauptą kolekciją ir iš Lietuvos atsivežtus daiktus H. Gaidžio garaže.

Kartą H. Gaidis, žvalgydamasis ginklų parodoje, pamatė prekiautoją, turėjusį trispalvę, gulėjusią medinėje dėžėje, po stalu. Jis įtarė, kad tai gali būti jo bičiulio laivo „Prezidentas Smetona“ vėliava. Tačiau jau buvo išleidęs didžiąją dalį pinigų kitiems pirkiniams. Jis paklausė kainos ir greitai sėdo į automobilį bei nurūko pasiimti pinigų. Tačiau grįžus vėliava jau buvo parduota. Trejus metus H. Gaidis nieko nenutuokė apie jos likimą, kol jo draugas, lankydamasis ginklų parodoje, sužinojo, kad ją turi vokiškų ir nacistinių daiktų kolekcininkas.

H. Gaidis sakė nežinantis, kodėl P. Labanauskas neteko šios vėliavos.

„Tai jau mano šeštasis vizitas Lietuvoje, pirmą kartą čia lankiausi 1992-aisiais. Lietuva, mums, Amerikos lietuviams atrodė kaip Kamelotas (karalystė iš legendų apie karalių Artūrą – autor. past.). Mes jos nematėme, negalėjome paliesti. Mums atrodė, kad jūs geriausi žmonės pasaulyje. Kad jūs turite gražiausias moteris, geriausią maistą pasaulyje. Atrodė, kad tai – rojus žemėje. Pirmą kartą čia atvykęs pastebėjau, kad visi namai buvo geltoni. Dabar čia pilna spalvų”, – sakė buvęs FTB agentas.

Henri Gaidis. Artūro Maslak nuotr.

Planuojama, kad visa H. Gaidžio kolekcija pasieks Lietuvą kitų metų spalį. Joje yra ir specialiai P. Labanauskui Amerikoje pagamintas kardas su vyčiu, jo medaliai, ženkliukai, uniforma, šaunamieji ginklai su Gediminaičių stulpų ženklu ir kt. H. Gaidis norėtų, kad jo kolekcija, taip pat ir „Prezidento Smetonos” vėliava, būtų eksponuojama vienoje vietoje, o ne išmėtyta po įvairius muziejus. Kolekciją jis žada tiesiog padovanoti, vienintelis pageidavimas – kad prie eksponatų būtų parašytas jo vardas. Ko gero, ji atiteks Lietuvos nacionaliniam muziejui.

Žymos: | |

Komentarai (1):

Įrašo “Unikalią trispalvę padovanos Lietuvai” komentarų : 1

  1. Vytas parašė:

    Labai puiki žinia. Ačiū.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Švietimas

Pirmoji profesoriaus Kazio Pakšto premija - dviem laureatams

Trečiadienio vakarą surengtos pirmosios Lietuvos jūrų muziejaus įsteigtos Profesoriaus Kazio Pakšto premijos įteikimo ceremonijos metu paaiškėjo, kad ji atiteks ne ...
2024-09-11
Skaityti daugiau

Sveikata

Skelbia atrankos į delfinų terapiją pradžią

Prekybos tinklas „Maxima“, kartu su partneriais „Premia KPC“ ir Lietuvos jūrų muziejumi, visą vasarą Lietuvos gyventojus kvietęs prisijungti prie socialinės ...
2024-09-09
Skaityti daugiau

Uostas ir jūra

Aurimas Valujavičius Jūrų muziejuje pristatys savo valtį

Rugsėjo 14 dieną Lietuvos jūrų muziejuje bus atidaroma paroda „Irklais per Atlantą“. Viską apie ją ir kelionę bus galima sužinoti ...
2024-09-09
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This