P0

Svarbu, Švietimas

Lietuvos mokslo vertinimas: sublizgėjo ir KU

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2018-12-19


Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centras (MOSTA) neseniai paskelbė palyginamojo ekspertinio mokslo vertinimo visoje Lietuvoje rezultatus. Jį atlikusių tarptautinių ekspertų ataskaitose matyti, kad lyginant su 2014 metais pasitempė nemažai Klaipėdos universiteto (KU) mokslininkų.

O aukščiausią balą gavo Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas (BRIAI), KU vertintas atskirai nuo kitų humanitarinių mokslų. Jų srityje aukštesnį nei šis institutas balą Lietuvoje gavo tik du vertinamieji vienetai.

Martyno Vainoriaus nuotr.

MOSTA  vertinimas šiemet apėmė 120 vadinamųjų mokslo vienetų. Jie buvo vertinami pagal tris kriterijus: mokslinę veiklą, ekonominį ir socialinį poveikį, plėtojimo potencialą. Aukščiausią balą – apvalų penketą – gavo tik trys: Vilniaus universiteto istorikai ir biochemikai bei Fizinių ir technologijos mokslų centro fotonikai.

KU vertinimui buvo suformavęs aštuonis vertinamuosius vienetus penkiose mokslo srityse.  Geriausiai iš jų buvo įvertinti KU istorikai ir archeologai – 4,35 balo.

Pasak laikinai KU mokslo ir meno prorektorės pareigas einančios doc. dr. Ritos Vaičekauskaitės, stipriausiai buvo įvertintos ir ekologija bei aplinkotyra, biologija, “kurios vysto aukšto lygio tarptautiniu mastu pripažįstamą mokslą”.

“Geriau, negu praeitame MOSTA vykdytame vertiname 2014-aiaisiais pasirodė psichologija, sociologija, filologija, etnologija, aplinkos bei transporto inžinerija. Geros ekspertų prognozės ateities perspektyvų prasme pateiktos ir informatikai, fizinei geografijai, bei technologijų mokslams”, – teigė prorektorė.

BRIAI direktorius dr. Vasilijus Safronovas savo ruožtu teigia, kad klaipėdiečių istorikų ir archeologų įvertinimas yra puikus rezultatas visos Lietuvos mastu.

“Humanitarinių mokslų kontekste aukštesniais balais buvo įvertinta tik dviejų vienetų veikla, bet šie vienetai yra 2,5–3 kartus didesni už mūsų institutą. Taigi, akivaizdu, kad kokybė yra nebūtinai tiesiogiai susijusi su dydžiu”, – sakė V. Safronovas.

Pasak jo, tarptautiniai ekspertai jau paviešintose išvadose pažymėjo, kad moksliniai tyrimai, atliekami BRIAI, yra aukšto lygio ir pripažinti tarptautiniu mastu, kad instituto veikla turi ypatingą svarbą už akademinės  bendruomenės ribų, nes jo atliekami moksliniai tyrimai yra svarbūs, o projektinė veikla bei partnerystėje su ūkio bei viešuoju sektoriumi daromi darbai reikšmingi tiek Lietuvos visuomenei, tiek ir tarptautiniu mastu.

“Be to, tarptautiniai ekspertai pripažino, kad Klaipėdos universiteto istorijos padalinys yra puikiai sufokusavęs savo strateginius tikslus, nusistatęs aiškius tyrimų prioritetus, nukreiptus į išskirtinius regiono istorijos aspektus”, – sakė instituto vadovas.

Jis priminė, kad BRIAI veikla tarptautinių ekspertų buvo palankiai vertinama ir anksčiau. Kai 1994 m. Norvegijos mokslo tarybos ekspertai atliko pirmąjį visos Lietuvos mokslo padėties lyginamąjį vertinimą, istorikų padalinys tuomet dar neseniai įsteigtame KU buvo išskirtas kaip „šiuolaikiška, tarptautiškai orientuota institucija, atliekanti ir skelbianti tyrimus visiškai patenkinamu tarptautiniu lygmeniu“. 2014 m. MOSTA pasamdyti tarptautiniai ekspertai įvertino institutą kaip „aiškiai vieną lyderiaujančių, jei ne patį svarbiausią žaidėją pietų ir rytų Baltijos regiono tyrimuose“, kurio mokslinė produkcija kokybine prasme yra „lygintina su geriausiais tarptautiniais darbais“ istorijos kryptyje.

Tuo metu R. Vaičekauskaitė dar pasidžiaugė ir faktu, kad geras MOSTA ekspertų prognozes papildė “solidūs pasaulio universitetų reitingų rezultatai”.

“2018 metais Klaipėdos universitetas okeanografijos kryptyje pateko tarp 200 geriausių pasaulio universitetų ir tarp 10 geriausių Baltijos jūros regiono universitetų pagal aukštos kokybės ir cituojamumo (CA WoS) publikacijas“, – sakė ji.


  2018-12-19

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt