P0

Politika, Svarbu

Per rinkimus – atviros balsavimo kabinos

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2019-01-25


Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė su nerimu laukia kitos savaitės, kai iš rinkimų kovos teks pašalinti tuos kandidatus į savivaldybių tarybas, kurie ir nuo VRK, ir nuo visuomenės nuslėpė savo teistumą. Pirmininkės duomenimis, tokių asmenų turėtų būti nemažai.

L. Matjošaitytė penktadienį Klaipėdoje dalyvavo žurnalistams skirtame seminare, kuriame buvo narpliojami politikos ir žiniasklaidos santykiai rinkimų metu.

VRK pirmininkė L. Matjošaitytė su Klaipėdos apygardos rinkimų komisijos pirmininku A. Gritėnu turėjo ką aptarti. Palmiros Mart nuotr.

Nors tarp seminaro klausytojų klaipėdiečių žiniasklaidos atstovų buvo vos keli, žurnalistų iš regiono sulaukta gana gausiai ir visi jie turėjo nemažai klausimų pranešėjoms. Be daugiausiai apie rinkiminius – teisinius dalykus kalbėjusios L. Matjošaitytės, etikos reikalus politinės kampanijos metu aptarė Visuomenės informavimo etikos komisijos pirmininko pavaduotoja Vaiva Žukienė. 

Diskusijose aktyviai dalyvavo ir Klaipėdos apygardos rinkimų komisijos pirmininkas Adolfas Gritėnas.

Jis jau po seminaro “Atviros Klaipėdos” žurnalistei sakė, jog savivaldybių tarybų rinkimuose šiais metais išankstiniam balsavimui, kaip ir anksčiau, bus skirtos  dvi dienos (vasario 27-28 d.), tačiau šalies prezidento rinkimuose, pasirodo, iš anksto bus galima balsuoti net 5 dienas. 

Dar viena pačios VRK priimta naujovė lauks jau kovos 3-ąją, rinkimų į savivaldos dieną – rinkėjai, atėję į rinkimų apylinkes, neturėtų būti nustebę, pamatę atviras, be tradicinių užuolaidų balsavimo kabinas.

Taip, pasak L. Matjošaitytės, padaryta dėl skaidrumo – esą neaišku, ką rinkėjai tose “slaptose” kabinose už užuolaidų veikia, neva pasitaikydavo atvejų, kai į jas būdavo užeinama ir po du ar kelis asmenis. Nors ji sutiko, kad toks atvirumas kai kuriuos rinkėjus gali trikdyti, visgi šio reikalavimo, sakė, turės būti laikomasi per visus rinkimus visoje šalyje.   

Be to, pasikeis ir balsadėžės – jos nebebus permatomos. Taip nuspręsta, gavus nusiskundimų iš rinkėjų per ankstesnius rinkimus. Kad per permatomas balsadėžės nesimatytų, kaip koks rinkėjas užbraukė biuletenį, jos bus apklijuotos lipnia juosta.

Trumpam į seminarą užsukusi Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Alina Velykienė norėjo sužinoti, kaip, laikantis asmens apsaugos duomenų, iš jos, kaip kandidatės, anketos galima būtų pašalinti jos nepilnamečių vaikų vardus. Tam, pasak L. Matjošaitytės, reikalingas tik kandidato raštu išreikštas noras ir jis būsiąs patenkintas.  

O nuo vasario 1 d. VRK interneto tinklapyje jau bus skelbiamos visų kandidatų į savivaldybių tarybas išsamios biografijos, jų pajamų deklaracijos bei kiti duomenys, kurie bus atviri visiems rinkėjams. 

“Galėsit žiūrėti, analizuoti ir rašyti”, – žurnalistams sakė VRK pirmininkė.

Kol kas L Matjošaitytė galėjo pasakyti tik tiek, kad jauniausiajai kandidatei 18 metų sukaks tik šį vasarį, o vyriausiajam jau stuktelėjo 91-eri.


  2019-01-25

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt