P0

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu

Piliavietės tyrimai: tikrai tiltas

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2019-03-14


Žvalgomuosius archeologinius tyrimus atliekantys archeologai aptiko du medinius polius, kurie galutinai įrodo, jog apčiuopta į pilį vedusio tilto vieta.

Susirinkęs archeologų „konsiliumas” taip pat sutarė, kad dar praėjusią savaitę aptiktas mūras yra prie tilto stovėjusio priestatėlio, kuriame galbūt „rezidavo” sargas, liekanos.

Atkasti pilies tilto poliai. Martyno Vainoriaus nuotr.

„Gintautas Zabiela mano, kad sumūrytų akmenų eilė, išorinio pilies griovio vidinis kraštas gali būti iš XVIII amžiaus, kai buvo paskutinį kartą tvirtinama pilis. O pastatas, kurio liekanos rastos, matomas 1785 metais datuojamame miesto žemėlapyje”, – pasakojo darbus prižiūrinti archeologė Viktorija Ziabreva.

Pasak jos, tiltas į pilį senuose planuose ir žemėlapiuose vaizduojamas skirtingai – 1648-1650 m. nežinomo autoriaus žemėlapyje, kuriame matyti ir poliai, jis rodomas besisukantis pietų kryptimi, XVIII a. – jau labiau pasisukantis į šiaurę. Manoma, kad jis ėjo pro dabartinį tualetų pastatą (nuotr).

Martyno Vainoriaus nuotr.

Pastarąjį žadama griauti, tad atliekant šiuos darbus turės būti atlikti ir detalūs archeologiniai tyrimai. V. Ziabreva sakė, kad dabar bus rengimas atskiras projektas, pagal kurį būtų galima atlikti archeologinius tyrimus nedideliame plote šalia tualetų ir nustatyti tilto plotį.

Uždengtoji dalis – tilto priestato liekanos. Martyno Vainoriaus nuotr.

Žvalgomieji archeologiniai tyrimai toliau bus vykdomi iki pat jachtų uostelio centro pastato, iki kurio tiesiame nauja nuotekų linija.

Kalbėdama apie pavienius radinius iškasamose žemėse archeologė sakė, kad jie įrodo, kad čia užpilant pilies griovius atsidūrė įvairių amžių sluoksniai. Be „Atviros Klaipėdos” jau aprašytų suaugusio individo pakauškaulio dalies, kriauklės, XVII a. koklis ir XX a. fajanso šukių prisijungė ir dar keletas. Buvo rastas vyresnės nei 25 metų amžiaus moters žandikaulis, XIX a. pypkutės fragmentas, XX a. pradžios butelis, atkeliavęs iš Belfasto, XVI-XVIII a. keramikos fragmentai.

Vyresnės nei 25 metų amžiaus moters žandikaulis. Viktorijos Ziabrevos nuotr.
XX a. pradžios butelis, atkeliavęs iš Belfasto. Martyno Vainoriaus nuotr.
XIX a. pypkutės fragmentas. Martyno Vainoriaus nuotr.

Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorius doc. dr. Vasilijus Safronovas „Atvirai Klaipėdai” buvo sakęs, kad į pilį vedęs tiltas, vienintelis sausumos kelias į šį objektą, tikriausiai buvo demontuotas apie 1920 metus, kai buvo pradėti griauti pietiniai bastionai.

„Tuo metu buvo užpilta ir dalis griovio į pietus nuo tilto, nukastas vakarinis bastionas. XIX amžiaus kartografiniuose dokumentuose tiltas dar buvo rodomas. Tačiau jis ne sykį buvo perstatomas, tad tikriausiai neverta tikėtis, kad rastos labai ankstyvo laikotarpio liekanos. Pagal logiką tiltas turėjo atsirasti XVI amžiaus pradžioje, jo konfigūracija tada buvo šiek tiek kitokia, o XVII amžiaus viduryje jis buvo perstatomas ir kitaip sukonfigūruotas”, – sakė V. Safronovas.


  2019-03-14

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt