Regionas, Svarbu

Gelbės Kuršių nerijos mišką

Avatar

Martynas Vainorius
2019-04-19


Po pernykštės drugių vienuolių verpikų atakos Juodkrantės girininkijos miške šią gegužę Valstybinė miškų tarnyba biologiniu preparatu iš lėktuvo purkš apie 460 ha ploto Smiltynės žaliojo rūbo.

Tiksli purškimo data paaiškės nuo drugio vikšrų vystymosi ir oro sąlygų. Apie ją bus pranešta iš anksto, bus pakabinti ir įspėjamieji ženklai, kad purškimo dieną šioje teritorijoje nesilankytų žmonės.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Taryba informavo, kad dėl planuojamo purškimo balandžio 26 d., 11 val., kviečia gyventojus į susitikimą, kuris vyks  viešbučio „Palva” patalpose (Smiltynės g. 19, Klaipėda). Jo metu bus suteikiama informacija apie miško purškimą biologiniu preparatu „Foray 76B”. Purkšimo norma – 2,5 litro norma vienam hektarui.

Tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus vedėjas Virgilijus Vasiliauskas pasakojo, kad medžius graužia drugių vikšrai ir jie turi pasiekti optimalų dydį, kad purškimas duotų efektą.

„Reikia atsižvelgti ir į orų sąlygas, tad dabar dar negalima pasakyti konkrečios purškimo datos. Smiltynėje bus purškiami tik jau nugraužti plotai – tikslas, kad vikšrai jų nebenugraužtų antrą kartą. Buvo numatytas ir dar vienas plotas, bet jis po pasitarimo Aplinkos ministerijoje buvo paliktas nepurškiamas, nes yra saugomas, toliau nuo žmonių. Tikimasi, kad ten gamta pati susitvarkys”, – sakė specialistas.

Nors jis tikslios išlaidos sumos sakė negalintis įvardinti, tačiau teigė, kad tai yra brangus malonumas, nes preparatas yra biologinis, o cheminiai preparatai yra pigesni kartais.

Purškiamo preparato aprašyme teigiama, kad jo sudėtyje yra bakterijos Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, štamas ABTS-351, aktyvūs kristalai ir sporos. Tokius nuodus prariję vikšrai iškart nustoja maitintis ir po 2-5 dienų žūva.

„Natūraliai aplinkoje yra ta bakterija ir mes visur su ja turime kontaktą. Tas preparatas yra selektynio pobūdžio, jis veikia tik drugių vikšrus, kurie sugraužia spyglius. Ta bakterija papuola į jų virškinamąjį traktą. Nei to paties drugio, nei kitų vabzdžių, nei gyvūnų, nei žmogaus ji neveikia”, – sakė V. Vasiliauskas.

Pasak jo, Smiltynės atveju tikriausiai bus du lėktuvo skrydžiai – griežtai nurodytais skridimo barais. Purškiama teritorija bus pažymėta atitinkamais ženklais, po to jie bus nuimti.

Pagal preparato instrukciją nuo visų numatytų nupurkšti plotų ribų ne mažesniu kaip 100 metrų atstumu turi būti išdėstyti gerai matomi pranešimai – įspėjimai, draudžiantys eiti į nupurkštą teritoriją. Gyventojams eiti į apdorotus plotus ir 100 metrų zoną aplink šiuos plotus galima praėjus ne mažiau kaip parai nuo purškimo.

Pasak V. Vasliausko, purškimas dar bus vykdomas tik Veisiejų regioninio padalinio Stalų girininkijoje 2000 ha plote (Kapčiamiesčio seniūnijoje), nes niekur kitur tokio masinio kenkėjų židinio nėra.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

Vienuoliai verpikai yra bangasparnių šeimos drugiai, vieni iš pavojingiausių spyglius graužiančių miško kenkėjų. Šie drugiai maitinasi visų rūšių ir visokio amžiaus spygliuočiais, o šiltas ir sausas oras – palankiausias tarpti. Jų vikšrai pušų spyglius pergraužia per vidurį, apėsdami tik jų apatinę dalį. Eglės spyglius pergraužia prie viršūnės. Masinio dauginimosi metu dideliuose plotuose vikšrai nugraužia visus spyglius, taip pat viršūninių ūglių pumpurus.


2019-04-19

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt