P0

Verslas

Saulės jėgainių savininkais galės tapti ir jų negalintys įsirengti gyventojai

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-06-06


„Lietuvos energija“ pranešė kurianti platformą, kurios dėka kiekvienas šalies gyventojas galės tapti saulės jėgainės savininku.

Žadama, kad gaminti ir vartoti saulės energiją galės atskirų butų gyventojai, taip pat tie, kurie gyvena individualiuose namuose, tačiau negali įsirengti savo jėgainės dėl netinkamo stogo arba sklypo ypatybių.

Teigiama, kad tokia platforma padėtų praktiškai pritaikyti ir įgyvendinti ketvirtadienį Seime priimtus Atsinaujinančių energijos išteklių ir Elektros energetikos įstatymų pakeitimus, kuriais įteisintos geografiškai nutolusios atsinaujinančių išteklių jėgainės. Jų pagaminta elektros energija vartotojai galės padengti savo elektros vartojimą ir taip ženkliai sumažinti savo sąskaitas. Kitaip tariant, nuo spalio įsigaliojus įstatymo pakeitimams, net ir daugiabučių gyventojai gali turėti iš atsinaujinančių energijos išteklių elektrą gaminančią jėgainę bet kurioje Lietuvos vietoje ir tos jėgainės pagamintą energiją įskaityti į savo elektros suvartojimą.

„Lietuvos energija“, siekdama paskatinti gyventojus naudotis tokiomis naujomis galimybėmis, kuria internetinę platformą „Saulės parkai“, kuri suteiks galimybę įsigyti arba išsinuomoti dalį nutolusios saulės jėgainės bet kurioje Lietuvos vietoje. Pirmuoju etapu platforma bus pritaikyta buitiniams vartotojams.

Platformą valdys ir vystys „Lietuvos energijos“ komercinė organizacija, kuri pati saulės jėgainių parkų nestatys.

„Ši paslauga neturi analogų Europoje – kai kuriose šalyse įgyvendintos nutolusių jėgainių iniciatyvos dažnai turi įvairius papildomus apribojimus, dėl to būrimasis į tokio tipo bendruomenes, kurios turi nuo vartojimo vietos nutolusias saulės jėgaines nėra itin populiarus. Lietuvoje įgyvendinti įstatymų pakeitimai ir tokio tipo platforma atvertų galimybę gyventojams tapti bet kurioje Lietuvos vietoje įrengtos jėgainės savininkais ir joje pagamintą elektros energiją panaudoti savo namų reikmėms“, – pranešime spaudai cituojamas „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas Darius Maikštėnas.

Gaminti ir vartoti saulės energiją galės atskirų butų gyventojai, taip pat tie, kurie gyvena individualiuose namuose, tačiau negali įsirengti savo jėgainės dėl netinkamo stogo arba sklypo ypatybių. Be to, įsirengti nuosavą jėgainę nėra pigu, tad platforma, suvedanti gyventojus ir saulės jėgainių plėtotojus, esą leis ir sutaupyti – investicijos į didelę jėgainę dažnai yra mažesnės dėl masto ekonomijos.

Per „Saulės parkų“ platformą įsigijus arba išsinuomojus dalį nutolusios saulės jėgainės, gyventojams nereikės rūpintis jos priežiūra, taip pat nuogąstauti, ar jėgainė bus tinkamai techniškai aptarnaujama – tai yra jėgainės vystytojo ir platformos administratorių atsakomybė. Taip pat planuojama, kad platformoje klientai galės rinktis ne tik „Lietuvos energijos“ bet ir kitų saulės jėgainių vystytojų statomas saulės jėgaines, rinkdamiesi jiems kainos ir patikimumo prasme priimtiniausią variantą.

Tapus nutolusios saulės jėgainės bendrasavininkiu, joje pagaminta elektros energija atsispindės sąskaitose už elektrą. Pavyzdžiui, gyventojo namuose bus įrengtas išmanus skaitiklis, matuojantis, kiek elektros energijos namų ūkis suvartojo. Nutolusioje saulės jėgainėje taip pat įrengiamas išmanus skaitiklis, kuris rodo, kiek elektros energijos buvo pagaminta, o remiantis jėgainės operatoriaus ir „Energijos skirstymo operatoriaus“ duomenimis, visiems jėgainės savininkams proporcingai padalinamas pagamintos elektros energijos kiekis. Mėnesio gale gaminantis vartotojas gaus sulygintą elektros energijos sąskaitą ir mokės tik skirtumą, kai saulės jėgainė pagamins mažiau energijos, nei namų ūkis suvartojo, taip pat Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nustatytą „pasaugojimo“ mokestį.

Skaičiuojama, kad gyventojai, tapę saulės jėgainės bendrasavininkiais, galėtų užsitikrinti ilgalaikę stabilią elektros energijos kainą ir pasiekti iki 10 proc. sutaupymų nuo savo mokamų sąskaitų už elektrą.

Nutolusių jėgainių savininkams „pasaugojimas“ tinkle leis pavasario ir vasaros metu pagamintą elektros perteklių rudenį ir žiemą. Skaičiuojame, kad 1 nutolusioje saulės jėgainėje įsigytas kilovatas galėtų generuoti apie 1000 kWh per metus. Pagal vidutinį Lietuvos butų elektros suvartojimą, daugumai vartotojų užtektų 2-3 kW galingumo nutolusios saulės jėgainės – ji patenkintų beveik visą kliento poreikį.

Per platformą „Saulės parkai“ klientai galės įsigyti arba išsinuomoti jėgainės dalį, kurios minimalus galingumas yra 1 kW, o maksimalus – 30 kW. Platformoje bus įdiegtos naudos skaičiuoklės, pateiksiančios rekomendacijas, koks yra optimalus saulės jėgainės galingumas konkrečiam namų ūkiui.

Planuojama, kad platforma „Saulės parkai“ pradės veikti šių metų rudenį.


  2019-06-06

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt