P0

Fotoreportažai, Miestas

Jau tvirtina atminimo lentą Jurgiui Lėbartui (3)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-06-19


Trečiadienį prie Tiltų g. 16 namo atvykę darbininkai ėmėsi tvirtinti atminimo lentą, skirtą Tilžės akto signatarui, Lietuvos šaulių organizacijos nariui Jurgiui Lėbartui.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Tokiam šio veikėjo įamžinimui dar vasarį pritarė Klaipėdos miesto tarybos Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisija. Įamžinimo iniciatyvą parodė Klaipėdos 3-iosios rinktinės šauliai, Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyrius.

Šioje vietoje stovėjusiame name  J. Lėbartas darbavosi dvejus metus kaip XX-osios Klaipėdos šaulių rinktinės valdybos pirmininkas.

Krastogidas.lt skelbia, kad J. Lėbartas buvo aktyvus Mažosios Lietuvos visuomenininkas. 1911 m. įsteigė ir su kitais vadovavo spaudos kooperatyvui, vėliau bendrovei „Lituania“, buvo šios draugijos leidinio „Apžvalga“ dalininkas, leido lietuviškus kalendorius. 1912–1919 m. leido „Lietuvių kalendras“ Klaipėdoje. 1915 m. J. Lėbartas išleido 16 puslapių elementorių „Lietuviškų kūdikių knygelė“.

Po Pirmojo pasaulinio karo J. Lėbartas įsitraukė į Mažosios Lietuvos lietuvininkų kovą už šio krašto susijungimą su Didžiąja Lietuva. Jis yra 1918 m. Tilžės akto signataras.

1922 m. pabaigoje, įsteigus Mažosios Lietuvos Gelbėjimo komitetą, pasirašė atsišaukimą, kuriame pasisakoma prieš „Freištatą“ ir raginama jungtis su Lietuva. Jis pasirašė ir Šilutėje išleistą 1923 m. sausio mėn. 9 d. Klaipėdos krašto sukilėlių manifestą bei 1923 m. sausio 19 d. Šilutės deklaraciją, kurioje skelbiama, kad Klaipėdos kraštas autonomijos teisėmis susijungia su Lietuva.

1925 m. buvo paskirtas Šilutės apskrities viršininku. 1926 m., išrinkus pirmą Klaipėdos krašto Seimelį, buvo paskirtas Direktorijos pirmininku. 1934 m. ėjo Klaipėdos vyr. burmistro pareigas. 1935 m. įsteigė Šilutės šaulių kuopą. Suorganizavo šaulių – Santaros – mišrų chorą. Turėjo privatų verslą Šilutėje. Hitlerininkams užgrobus Klaipėdos kraštą pasitraukė į Palangą.

Už nuopelnus Klaipėdos kraštui ir Lietuvos Respublikai apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu (1928), Lietuvos nepriklausomybės medaliu, Šaulių žvaigžde „Už nuopelnus“.

Mirė 1944 metais, 2002-aisiais perlaidotas Joniškės kapinėse.


  2019-06-19

  3 komentarai “Jau tvirtina atminimo lentą Jurgiui Lėbartui”

  1. AvatarSs (IP: 86.100.110.13)

   Zdes byl Vasia)))

  2. AvatarKiek daug negirdėtų faktų!? (IP: 193.219.76.238)

   Žmonės prigalvoja keisčiausių faktų – niekada Jurgis Lėbartas nėjo Klaipėdos vyr. burmistro pareigų.
   Šilutėje yra atminimo lenta, kurioje parašyta, kad 1923-1939 m. Lėbartas gyveno Klaipėdoje. Tai kada jis gyveno Klaipėdoje?

   • AvatarKiek daug negirdėtų faktų!? (IP: 193.219.76.238)

    Šilutėje yra atminimo lenta, kurioje parašyta, kad 1923-1939 m. Lėbartas gyveno Šilutėje. Tai kada jis gyveno Klaipėdoje?

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt