P0

Politikų tribūna

Siūlo depolitizuoti valstybinių ir savivaldybių įmonių valdymą

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2019-07-15


Klaipėdietis parlamentaras Simonas Gentvilas ir dar septyni Seimo nariai užregistravo Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymo projekto pakeitimus, kuriais siekiama depolitizuoti valstybės ir savivaldybių įmones, užtikrinant didesnį įmonių valdybų profesionalumą ir reikšmę.

“Šiuo metu valstybės ir savivaldybės įmonių generaliniai direktoriai yra tiesiogiai pavaldūs ministerijoms ir savivaldybių administracijoms, todėl praktikoje direktoriai dažnai tampa tiesioginio valdymo įkaitais, o valdybos nariai – tik mažareikšmiais stebėtojais”, – sakė jis. Martyno Vainoriaus nuotr.

„Pastarasis precedentas, kai aplinkos ministras tiesiogiai nurodinėjo Valstybinių miškų urėdijos valdybai ir direktoriui dėl centrinės būstinės įsteigimo jo vienmandatėje apygardoje Kazlų Rūdoje įrodo, kad valstybinių įmonių valdymas turi būti tobulinamas. Lietuvai stojant į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją viena iš sąlygų buvo didinti valstybės valdomų įstaigų valdybų nepriklausomumą ir depolitizuoti tokių įmonių veiklą. Taip pat, Valstybės kontrolė savo ataskaitoje minėjo, kad siekiant šių įmonių efektyvumo, būtina atskirti jas nuo politikos formavimo. Šiuo metu valstybės ir savivaldybės įmonių generaliniai direktoriai yra tiesiogiai pavaldūs ministerijoms ir savivaldybių administracijoms, todėl praktikoje direktoriai dažnai tampa tiesioginio valdymo įkaitais, o valdybos nariai – tik mažareikšmiais stebėtojais“, – pranešime spaudai cituojamas Seimo narys.

S. Gentvilas įstatymu siūlo valstybinių įstaigų sudaromoms valdyboms perleisti pagrindines funkcijas ir taip joms suteikti daugiau galių. Įstatymo pakeitimu siūloma suformuotoms valdyboms leisti sudaryti ir tvirtinti įmonės strategiją, metines ataskaitas, nustatyti pareigybes, į kurias darbuotojai būtų skiriami konkurso būdu, priimti sprendimus dėl įmonių filialų steigimo, tvirtinti bei atšaukti vadovus bei spręsti kitus įmonės įstatuose numatytus klausimus. Iki šiol šias funkcijas sprendė ministrai bei merai.

„Siekiama praplėsti valstybės ir savivaldybių įmonių valdybų funkcijas, užtikrinti įmonių nepriklausomumą, perduoti daugiau teisių ir kontrolės priemonių profesionalioms įmonių valdyboms ir taip užkirsti kelią nepagrįstiems politiniams sprendimams“, – apie projektą sako politikas.

Anot jo, EBPO bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pavaldaus Valdymo koordinavimo centro kasmetinės ataskaitos nuolat įvardija valstybės ir savivaldybių įmonių valdysenos spragas. S. Gentvilo teigimu, šis įstatymo projektas sprendžia ir tobulina tokių įmonių valdymą.

Įstatymo pataisas kartu su S. Gentvilu teikia Kęstutis Glaveckas, Bronislovas Matelis, Gintaras Steponavičius, Gintaras Vaičekauskas, Mykolas Majauskas, Ingrida Šimonytė ir Dainius Kreivys.


2019-07-15

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Bangų g. 5A (3 aukštas)
Klaipėda, LT-91250
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt