P0

Svarbu, Verslas

„Agrovet“ nuo bankroto neišsigelbėjo

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2019-07-25


Lietuvos apeliacinis teismas trečiadienį atmetė Kretingalėje įsikūrusios mėsos perdirbimo bendrovės „Agrovet“ skundą dėl Klaipėdos apygardos teismo sprendimo kelti jai bankroto bylą.

„Agrovet” vadovui Augenijus Gudžiūnas (kairėje) nepavyko išgelbėti įmonės nuo bankroto. Martyno Vainoriaus nuotr.

Bankroto įmonei reikalavo SEB, „Luminor”, Šiaulių bankai ir „Sodra” su Valstybine mokesčių inspekcija. Tuo metu pati įmonė ir jos akcininkė, jau bankrutuojanti „Kretingalės mėsa“ bei bankrutuojanti susijusi bendrovė „Pajūrio mėsinė“ prašė iškelti restruktūrizavimo bylą.

Skundą Apeliaciniam teismui pateikusi „Agrovet“ taip pat prašė skirti pakartotinę teismo ekspertizę jos ir „Kretingalės mėsos” bei „Pajūrio mėsinės“ turto vertės nustatymui.

„Agrovet“ aiškino, kad Klaipėdos teismas iš esmės neanalizavo reikšmingų aplinkybių. Pavyzdžiui, kad jos atstovas šį sausį Šveicarijoje, Davose, „aukšto lygio susitikimuose su įtakingais verslininkais” aptarė sąlygas dėl mėsos produktų eksporto į naujas rinkas. Teigta, kad nevertina ir aplinkybė, jog kovą įmonėje lankėsi partnerių interesus atstovaujantis šveicaras derybininkas. Įmonė aiškino, kad gegužę sudarė preliminarią sutartį dėl partnerystės, pagal kurią ji įsipareigojo „per pusę metų sudaryti pagrindinę partnerystės sutartį, užtikrinančią mėsos produktų realizaciją, gamybos apimčių augimą ir reikalingų finansinių resursų veiklai vystyti pritraukimą”, tą patį mėnesį produkciją pristatė Kataro verslininkams. Priminta, kad buvo pradėtas ir reorganizacijos prijungimo būdu procesas prie „Agrovet“ prijungiant „Pajūrio mėsinę“ ir „Kretingalės mėsą“ bei numatant, kad po reorganizavimo veiklą tęs tik „Agrovet“.

Pateikdamas atsiliepimą SEB bankas nurodė, kad „Agrovet“ nuolat bylinėjasi su didžiausiais kreditoriais, jokiais, net ir minimaliais įnašais nedengia savo įsiskolinimų, kurie dėl priskaičiuojamų palūkanų nuolat auga.

„Esminės reikšmės šiai bylai turi faktas, kad tiek BUAB „Kretingalės mėsa“, tiek BUAB „Pajūrio mėsinė“ įsiteisėjusiomis nutartimis jau iškeltos bankroto bylos, todėl bet kokios logikos netenka teiginiai, apie tariamą nemokių įmonių sujungimo naudą kreditoriams”, – teigė bankas.

„Sodra” savo ruožtu papildomai nurodė, kad birželio 19 d. duomenimis „Agrovet“ skola jai jau siekė 174 940,76 Eur. O faktas, kad sumąstytas įmonių reorganizavimas, kai neįsiteisėjusiomis nutartimis jau buvo iškeltos bankroto bylos „Pajūrio mėsinei“ ir „Kretingalės mėsai“, anot „Sodros”,  yra vertintinas kaip keliantis abejones dėl jų sąžiningumo

Verslo straipsnių visus kompas

Valstybinė mokesčių inspekcija akcentavo, kad pernai gegužę įmonė jai buvo skolinga 938 771,66 Eur ir pastaraisiais metais tik blogina savo padėtį – mokestinė nepriemoka didėja.

Skundą nagrinėjusi Apeliacinio teismo teisėja Aldona Tilindienė konstatavo, jog pritaria pirmosios instancijos teismo vertinimui, kad „Agrovet“ pradelsti įsiskolinimai yra 13,8 mln. Eur, o turimo turto vertė – 7,25 mln. Eur.

„Netgi sutikus, kad UAB „Agrovet“ 2018 m. balanse nurodyta viso turto vertė yra 20 441 193 Eur, bendrovė vis tiek atitiktų <…> nemokumo apibrėžimą, nes jos pradelsti įsipareigojimai – 13 808 116,10 Eur – viršija pusę į balansą įrašyto turto vertės. Nurodytos aplinkybės pagrindžia pirmosios instancijos teismo išvadą dėl UAB „Agrovet“ nemokumo”, – rašoma nutartyje, kuria Klaipėdos apygardos teismo sprendimas buvo paliktas nepakeistas.

Klaipėdos teismas bendrovės bankroto administratoriumi buvo paskyręs Egidijų Jakubauską.

Paskutiniais Registrų centrui pateiktais duomenimis, 88,48 proc. „Agrovet“ akcijų priklausė A. Gudžiūnui, likusios – „Kretingalės mėsai”.


  2019-07-25

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt