P0

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu

Atvėrė Vydūno skverą (13)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2019-09-01


Sekmadienio vidurdienį surengta Vydūno skvero, esančio tarp Bokštų ir Puodžių gatvių, atidarymo bei čia pastatyto šiam mąstytojo skirto paminklo atidengimo ceremonija.

Paminklo Vydūnui idėja Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyrius iškėlė dar 2012-ųjų pabaigoje, o skveras savivaldybės iniciatyva buvo pradėtas rekonstruoti pernai rugpjūtį.

Skvero rekonstrukcija miestui atsiėjo 484 tūkst. eurų, o apie 70 tūkst. eurų paminklui paaukojo įvairios organizacijos ir fiziniai asmenys.

„Tai yra tikras bendrystės pavyzdys visai Lietuvai, nes idėjos entuziastai ir Klaipėdos savivaldybė parodė norą dirbti, pavyko įtikinti ir Kultūros ministeriją, kad šis projektas yra svarbus. Visi suvienijome jėgas, prisidėjo ir įvairios socialiai atsakingos įmonės. Dar labai daug yra žmonių, kurių nežinome ir kuriems negalime padėkoti asmeniškai, nes jie aukojo nedideles sumas įvairių renginių metu”, –  ceremonijos metu kalbėjo VšĮ „Mažosios Lietuvos kultūra“ valdybos pirmininkas, Vydūno paminklo statymo komisijos pirmininkas Rimantas Cibauskas.

O šios įstaigos direktorius Arvydas Girdzijauskas vylėsi, kad šis skveras, Vydūno figūra paskatins puoselėti žmogiškumą ir visas tas vertybes, kurias akcentavo mąstytojas.

„Tai vienas žmonių, kurie kūrė šviesesnį mūsų šalies rytojų, kalbėjo, kaip svarbu kurti geresnį žmogų. Svarbu įamžinti tokius šviesuolius ne tik kaip istorinį ženklą, bet tai daro mus stipresnius. Vydūnas mums leidžia pajusti mūsų gyvenimo šaknis”, – kalbėjo į renginį atvykęs kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

Nepaisant kaitros ir pavėsio stokos visos kalbos truko apie valandą, tad dalis susirinkusiųjų ėmė skirstytis nesulaukę paminklo atidengimo momento.

„Turbūt Vydūnas, stebėdamas mus iš padangių, klausydamas tokios kalbų gausos, nusišypsotų į ūsą – ar to tikrai reikia. Jis turbūt pasakytų – liaukimės pliurpti, eikime kurti”, – adekvačiai ir trumpai į situaciją reagavo priešpaskutiniu kalbėtoju tapęs Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Meniniam objektui ir architektūriniam skvero sutvarkymo projektui sukurti buvo organizuotas konkursas, kurį laimėjo menininkų grupė: architektas Petras Džervus, skulptoriai iš Ukrainos Olesis Sidarukas ir Borisas Krylovas bei klaipėdietis Arūnas Sakalauskas.

Tvarkant skverą buvo iškirsti čia augę 45 medžiai (tuopos, beržai, liepos, klevai). Vietoje jų pasodintas vienas ąžuolas, 23 obelys ir trys japoninės magnolijos.

ISTORIJA

Lietuvos atgimimo veikėjas, rašytojas, muzikas, publicistas, dramaturgas Vilhelmas Storosta-Vydūnas gimė 1868 m. kovo 22 d. Jonaičiuose, Šilutės apskrityje. Baigęs Ragainės mokytojų seminariją studijavo Greifsvaldo, Halės, Leipcigo, Berlyno universitetuose, mokėsi filosofijos, religijos, kultūros, meno, literatūros istorijos, sociologijos, gamtos mokslų, sanskrito, anglų ir prancūzų kalbų, o 1888 – 1892 m. Kintuose jau pats mokė lietuvių ir vokiečių kalbų, geografijos, istorijos ir kūno kultūros.

1892–1912 m. jis dėstė Tilžės gimnazijoje prancūzų ir anglų kalbas, o 1918 m. dėstė lietuvių kalbą Rytų seminare prie Berlyno universiteto. Būdamas 44 metų Vydūnas išėjo į pensiją ir ėmėsi kūrybinių darbų.

Vydūnas parašė 12 filosofinių veikalų, daugiau negu 30 filosofinio turinio dramų ir istoriografinių darbų.

Jis buvo įkūręs Tilžės giedotojų draugiją, kuriai vadovavo 40 metų. 

Vydūnas mirė Detmolde, Vokietijoje, 1953 metų vasario 20 dieną.

Mato Mačiulskio nuotr.


  2019-09-01

  13 komentarai “Atvėrė Vydūno skverą”

  1. AvatarAgnė miestietė (IP: 84.15.186.37)

   Be galo gaila iškirstų didingų medžių, teikusių prieglobstį paukščiams, o žmonėms pavėsį. Kas beliko Vydūnui? ….tik graudžiai sudėti rankas…ir stovėti negyvoje aikštėje.
   Kita vertus, kodėl paminklus Lietuvai kuria ukrainiečiai? Ar nebeturim savų skulptorių ir architektų? Ar reikalingas betoninis skveras miestui? Kiek tai prisidės prie miesto taršos mažinimo?

   • AvatarAgnei (IP: 78.57.214.60)

    Savų skulptorių yra, pvz tokių kaip Sakalauskas! Tai Klaipedos kartuvių autorius įkūrėjas! Štai koks! Apsaugok Viešpatie Dieve nuo tokių pusgalvių pseudoprojektininkų vajaus miestą!…
    O gerų architektų ir skulptorių yra, tačiau į tokį mėšlą rankų netepa, nesismardina, nes yra garbingi. Todėl patenka tokie, kurie net piešti nemoka… Štai ir rezultatai…

  2. AvatarAgnė mietietė (IP: 84.15.186.37)

   Iškirtus šimtamečius medžius, ošiančius praeitį…Vydūnui beliko graudžiai sudėti rankas…ir stovėti betoninėj aikštėje….
   Kita vertus, o kodėl ukrainiečiai stato mums paminklus? Ar jau nebeliko savų skulptorių, architektų?

   • AvatarBūtent (IP: 78.57.214.60)

    Taip, pritariu, tai bjaurus pasityčiojimas iš Vydūno.

  3. AvatarKaimynas (IP: 90.131.47.198)

   Kaip Vydūnas be batų, taip ir pačio Vydūno skvero medžiai liko be lapų. Liūdna…

  4. AvatarCentro gyventoja (IP: 90.131.41.103)

   Klaipėdos centre nyksta normalūs, įprasti medžiai: liepos, tuopos, klevai. Vietoj jų sodinami kažkokie siauralapiai mutantai- nei nuo saulės, nei nuo lietaus tokie, nei grožio iš jų. Šiais belapiais apsodinta J.Janonio, I. Kanto gatvės, Mažvydo alėja. Dabar eilė Vydūno skverui atėjo… Argi ten medžiai? Sausuoliai vargani… O miestelėnai verkia- tarša.
   Iškirsti medžius, išguiti miestelėnus iš centro, išgrįsti viską trinkelėmis, o tada jau bus galima sėkmingai plėsti geležies rūdos krovos uostą. Matyt, toks miesto valdžios planas.

  5. AvatarZydra (IP: 195.182.76.3)

   Ačiū skvero tvarkytojams ir paminklo statytojams už iniciatyvas,bet sąmoningai ignoravau šį renginį,nes tai snobizmo viršūnė pakviesti renginį vesti Jurkutę su Budraičiu ,bei dainininkus,kurie švelniai tariant nutolę nuo Mažosios Lietuvos,o juolab Vydūno filosofijos ir spėju kainavo nemažai aukotojų pinigų..

  6. AvatarOna (IP: 176.154.124.24)

   Siaubas, kokie idiotai merijoje. Šitaip iškirsti aikštę, išbetoninti, ir atidengti šitą baisią architektūrą… Vydūnas grabe vartosi turbūt…

  7. AvatarH.Manto g. (IP: 78.60.175.65)

   Dar viena trinkelių aikštė. Mokiniams bus kur parūkyti elektronines cigaretes…Sėkmės.

  8. AvatarSkvero nerasta (IP: 90.131.37.15)

   Dieve dieve, o sodo skurdumas… kaip dykumoje stovi Vydūnas… dar penktadienį buvo tvoros ir darbininkams paskutinės nakties pritrūko…krūva susireikšminusių vadukų, niekada ko neskaičiusių.

   • AvatarMiestietė (IP: 78.57.214.60)

    Idijotai daugiau nieko, šalinti juos nuo valdymo nevispročius, jau maximum prisidirbo, kad būtų galima pareikšti atsistatydinimus!!!!

  9. AvatarSaulė (IP: 78.61.175.206)

   Vaje, vaje. Ar Vydūnas apsidžiaugtų apsidairęs aplink. Tokia sveika, žaliuojanti aplinka….

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt