P0

Nuomonės

Ar išrinkti Seimo narį užteks 10 piliečių balsų?

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2019-09-23


Rinkimai trijose šalies vienmandatėse apygardose į laisvą Seimo nario vietą akivaizdžiai parodė, jog šiuo metu Lietuvoje galiojantis Seimo rinkimų įstatymas neatitinka laiko dvasios ir yra keistinas.

Sakyti, jog šių regionų žmonės išsirinko savo Seimo narį, liežuvis nepasiverčia – tokio pasyvaus rinkėjų balsavimo, regis, Lietuva dar nebuvo mačiusi.

Žirmūnų apygardoje į antrąjį rinkimų turą atėjo vos 15,2 proc. rinkėjų, Klaipėdos rajone – 16,3 proc. ir tik šiek tiek padoresnis rinkėjų skaičius balsavo Žiemgalos (Joniškio r.) vienmandatėje apygardoje – čia prie balsadėžių atėjo 25 proc. visų balsavimo teisę turinčiųjų.

Visgi tai ne tik neatleidžia Seimo narių nuo būtinybės peržiūrėti šiuo metu veikiantį Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymą, bet kaip tik įpareigoja juos tai daryti, nebent politikai pageidauja ateity į Seimą būti išrinkti kokių 10-ties aktyviausių šalies piliečių. Martyno Vainoriaus nuotr.

Skaičiuojant jau fizines rinkėjų „dūšeles”, rezultatai atrodo dar graudžiau, mat nurodytieji procentai balsavo juk už abu kandidatus, o blusinėjant, kiek iš jų balsų gavo laimėjusieji, vaizdelis veriasi dar liūdnesnis.

Štai iš Klaipėdos rajone registruotų 39 191 rinkimų teisę turinčiųjų savo Seimo narę konservatorę Rasą Petrauskienę išsirinko viso labo 3246 rinkėjai arba vos 8,3 proc. nuo visų rinkėjų! Panašūs rezultatai ir kitose dviejose šalies rinkiminėse apygardose.

Vadinasi, visiems kitiems minėtų regionų gyventojams Seimo nario paprasčiausiai nereikia. Tai patvirtina ir faktas, jog dar prieš pirmąjį rinkimų turą į „Atvirą Klaipėdą” besikreipusi Aukštkiemio kaimo gyventoja piktinosi negavusi rinkimų biuletenių.

Nors jau paskutiniuosiuose, 2016 metų, Seimo rinkimuose dalis Klaipėdos priemiestinių Kalotės apylinkės kaimų buvo prijungti prie vienmandatės Danės rinkimų apygardos ir jų gyventojai jau 3 metus turi išsirinkę jiems atstovaujantį Seimo narį –  Naglį Puteikį, dalis jų, pasirodo, to tiesiog nežino.

Tačiau kažin, ar tai yra vien tik pačių gyventojų kaltė.

Ko gero, atvirkščiai – išrinktųjų Seimo narių pasyvus bendravimas per kadenciją su savo rinkėjais (kuris ryškiai suaktyvėja tik prieš naujus rinkimus), atgalinio ryšio su rinkėjais, kurie, nepamirškime, yra Seimo narių darbdaviai, nebuvimas, neatsiskaitymas prieš rinkėjus už savo nuveiktus darbus – šie dalykai irgi neprisideda prie didesnio rinkėjų aktyvumo skatinimo. O ką jau bekabėti apie Seime nepabaigiamus skandalus ir skandalėlius, jų narių tarpusavio rietenas, nesutarimus, kas vėlgi neprideda mūsų išrinktiesiems įstatymų leidėjams papildomų reitingo balų.

Grįžtant prie pastarojo pasyvaus balsavimo rinkimuose į Seimo narius rezultatų, reiktų pasidžiaugti bent tuo, kad atėjusieji balsuoti visgi parodė gana neblogą politinę išmintį ir orientaciją šalies politiniame gyvenime: išsirinko ne populiarius televizijų veidus, o vietos politikus.

Nors asmeniškai nepažįstu R. Petrauskienės, akivaizdu, jog šiuo metu Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos pareigas einanti veikli moteris kur kas labiau yra įsigilinusi į vietos bendruomenės reikalus ir jų problemas, nei daugiavaikis tėvas vilnietis, kurio bandymas pateikti į Seimą, neatmestina, galėjo sietis ir su noru kiek daugiau nei metus užsitikrinti nuolatines pajamas gausiai šeimai išlaikyti.

O žinant pastarojo sugebėjimą laisvai kalbėti prieš televizijos kameras bet kokiomis temomis, nesunku įsivaizduoti, kad jo pasisakymai Seimo rūmuose, ko gero, būtų užgožę ir partijos kolegos N. Puteikio kalbėjimą ir, beje, uždirbę jam papildomų balsų prieš naujus Seimo rinkimus.  Ką bekalbėti apie tai, kokie išminties klodai iš Seimo tribūnos mūsų ausis būtų džiuginę iš Rūtos Janutienės lūpų!

Tačiau, pakartosiu, kad taip neįvyko, turime būti dėkingi tik labai nedideliam procentėliui atėjusiųjų balsuoti išmintingam pasirinkimui.

Visgi tai ne tik neatleidžia Seimo narių nuo būtinybės peržiūrėti šiuo metu veikiantį Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymą, bet kaip tik įpareigoja juos tai daryti, nebent politikai pageidauja ateity į Seimą būti išrinkti kokių 10-ties aktyviausių šalies piliečių.


2019-09-23

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt