Smetonos įamžinimas palauks (3)

Miestas, Svarbu
Avatar photoMartynas Vainorius
2019-10-08

Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisija nusprendė, kad yra pernelyg mažai Antano Smetonos nuopelnų Klaipėdai ar sąsajų su ja, kad artimiausiu metu reikėtų kaip nors atskirtai įamžinti šio prezidento atminimą uostamiestyje.

Tokį prašymą miesto vadovams, premjerui, Seimo pirmininkui, kultūros ministrui ir kai kuriems pavieniams parlamentarams buvo pateikęs Mažosios Lietuvos reikalų tarybos Klaipėdos krašto skyrius.

Prezidentas Antanas Smetona ir pirmosios Jūros šventės Klaipėdos organizacinio komiteto pirmininkas J. Šimoliūnas eina pro minias ties šiauriniu molu. Lietuvos jūrų muziejaus archyvo (R. Beniušio) rinkinys nuotr.

Jame pirmiausia primenama, kad šiemet sukanka 100 metų Lietuvos prezidento institucijai ir 2019-ieji Seimo nutarimu yra paskelbti A. Smetonos metais. Kadangi pirmasis prezidentas, anot kreipimosi autorių, yra „nemažai prisidėjęs ir prie Klaipėdos krašto prisijungimo prie Lietuvos Respublikos sudėties diplomatinėmis pastangomis”, prašoma jam pastatyti skulptūrinę kompoziciją centrinėje miesto dalyje. Minėtosios Tarybos Klaipėdos skyrius vylėsi, jog tai bus padaryta iki 2023-iųjų kada minėsime šimtąsias Klaipėdos krašto prijungimo metines.

Komisijos posėdyje dalyvavęs šio skyriaus pirmininkas Petras Šmitas teigė, jog, jo nuomone, reikėtų galvoti apie A. Smetonos biustą, kuris esą galėtų atsirasti „už arkos, kur eina alėja”.

Visgi komisijos narys, istorikas prof. Vasilijus Safronovas tokią iniciatyvą pasitiko gana šaltokai.

„Jūsų minimi argumentai yra niekiniai. Klaipėdos krašto sujungimo su Lietuva laikotarpiu Smetona jokio vaidmens neturėjo, o kai buvo paskiras įgaliotiniu, čia vykdė politiką, dėl kurios buvo paprašytas atsistatydinti, nes ji buvo nesuderinta su Lietuvos Vyriausybe. Jūrinių tradicijų jis irgi neišgalvojo, jam buvo siūloma nevienerius metus tuo užsiimti ir tik iš reikalo Jūros diena 1934 metais ėmė rengti. Tik tiek, kad jis buvo vienas iš šalies vadovų, prezidentų, bet gal visus tada reikia įamžinti jo neišskiriant”, – sakė V. Safronovas.

Komisijos posėdžiui pirmininkavęs vicemeras Arvydas Cesiulis sakė pritariantis istorikui. Jo nuomone, šis klausimas kvepia politika.

„Susilaikyčiau ir aš. Turėsime 1923 m. Gal atsiras kokia forma. Jo nuopelnai valstybei žinomi, bet Klaipėdai yra ir daugiau nuveikusių asmenybių”, – sakė istorikė Zita Genienė.

Analogiškai kalbėjo ir Ugdymo ir kultūros departamento vadovė Nijolė Laužikienė, kurios nuomone, šis klausimas dar yra ir „visiškai žalias”.

Sprendimą kol kas susilaikyti nuo A. Smetonos atminimo įamžinimo Klaipėdoje komisija priėmė vienbalsiai.

ISTORIJA

Apie Antano Smetonos vaidmenį Klaipėdos istorijoje ir jo sąsajas su uostamiesčiu galima paskaityti „Atviros Klaipėdos” rašinių cikle „Prezidentiniai pėdsakai Klaipėdoje”. 

Žymos: | | | | |

Komentarai (3):

Atsakymai į “Smetonos įamžinimas palauks”: 3

  1. Ona parašė:

    Kažin kieno interesus atstovauja ta komisija?

  2. Elena parašė:

    Pritariu komisijai .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Spyglys

Spyglys sveikina Vytautą Grubliauską su trečiu nuopuoliu*

Prapilti mero rinkimai, paskutinė vieta sąraše į Europos Parlamentą ir 43 vieta buvusių komunistų sąraše į Seimą – tokius karjeros ...
2024-05-21
Skaityti daugiau

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Pristatys Jono Polovinsko-Budrio prisiminimų knygą

Gegužės 30 d. 17.30 val. Pilies muziejaus šiaurinėje kurtinoje (Priešpilio g. 2) vyks pirmas viešas knygos „Klaipėdos prijungimas prie Lietuvos: ...
2024-05-21
Skaityti daugiau

Fotoreportažai, Miestas, Svarbu

Jono Polovinsko-Budrio vardas Klaipėdoje skambės dažniau 

Viena iš uostamiestyje veikiančių Šaulių sąjungos kuopų nuo šiol vadinsis Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos karinės operacijos vado Jono Polovinsko-Budrio vardu. ...
2024-05-10
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This