Konkurencijos tarybai – prašymas ištirti Palangos savivaldybės veiksmus (7)

Regionas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2019-10-21

Lietuvos respublikiniai būsto valdymo ir priežiūros rūmai kreipėsi į šalies Konkurencijos tarybą prašydami pradėti tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės veiksmų. Daugiabučių gyvenamųjų namų butų ir kitų patalpų bendrojo naudojimo objektų valdytojus vienijančiai organizacijai kilo pagrįstų įtarimų, kad kurorto savivaldybė galimai proteguoja savo valdomos įmonės „Palangos komunalinis ūkis“, vykdančios daugiabučių administravimo ir priežiūros veiklą, interesus bei iškreipia sąžiningos konkurencijos sąlygas. Tarybai pateikiama įrodymų, kad įmonė didžiąja dalimi išlaikoma iš miesto biudžeto.

Mieste – aktyvi konkurencija

Palangos mieste leidimą teikti daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų administravimo ir priežiūros paslaugas turi net 7 privatūs subjektai: UAB „Inservis“, UAB „Palangos ūkis“, UAB „Palangos butų ūkis“, UAB „BV Dominus“, UAB „Jūros būstas“, UAB „Dominus projektai“ ir Robertas Kavaliauskas. Toks rinkos dalyvių skaičius pranoksta kitus panašaus dydžio Lietuvos miestus ir liudija, kad Palangoje yra daugiau nei pakankamos sąlygos efektyviai konkurencijai užtikrinti.

Tai įrodo ir Rūmų nuolat gaunamos iš paslaugas Palangos mieste teikiančių įmonių tarpusavio pretenzijos, nulemtos iš esmės konkurencijos dėl administruotinų daugiabučių namų.

Rūmų nuomone, esant pakankamam skaičiui privačių įmonių, kurorto savivaldybei nėra ir nebuvo pagrindo bei būtinumo imtis priemonių nuo 2012 metų pradėti pačiai teikti daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų administravimo ir priežiūros paslaugas per įmonę „Palangos komunalinis ūkis“.

Konkurencijos taryba jau anksčiau yra pažymėjusi, kad savivaldybės turėtų teikti visuomenės poreikiams ir interesams užtikrinti būtinas paslaugas tik tada, kai jų teikimo negali užtikrinti veiksminga konkurencija tarp privačių ūkio subjektų ar paslaugų neteikia privatus verslas. Vis dėlto tai turėtų būti laikoma išimtine savivaldybių veikla.

Savivaldybė susikūrė interesų konfliktą

Nemažiau svarbu ir tai, kad būdama vienintele „Palangos komunalinio ūkio“ akcininke miesto savivaldybė pati susikūrė interesų konfliktą, nes turi esminę įtaką tiek šios įmonės komercinei veiklai, tiek jos veikimo lauko priežiūros ir kontrolės sferai.

Interesų konflikto gylį liudija skaičiai: 2018 metais iš visų bendrų „Palangos komunalinio ūkio“ pajamų – 4 893 661 eurų – net 3 993 682 eurus arba 81,6 proc. sudarė pajamų dalis, gauta iš Palangos miesto savivaldybės. Iš šių duomenų akivaizdu, kad savivaldybės įmonės vykdoma veikla yra didžiąja dalimi dotuojama iš miesto biudžeto. Tokiu būdu Palangos biudžeto asignavimai finansinei veiklai, susijusiai su miesto aplinkos tvarkymu ir priežiūra, suveikė kaip materialinė ir finansinė parama bei sudarė sąlygas sumažinti „Palangos komunalinio ūkio“ vykdomos kitos veiklos nuostolius, kuriuos rinkos sąlygomis bendrovė turėtų padengti savo pačios lėšomis ir prisiimti riziką, ką daro analogiškas paslaugas teikiantis privatus verslas.

Be to, Rūmų turimi duomenys rodo, kad įmonė „Palangos komunalinis ūkis“ nepatyrė jokių išlaidų įsigydama naudojamas patalpas adresu Ganyklos 34 g., kurios jai buvo perleistos Palangos miesto tarybos sprendimu. Tai dar vienas veiksmas, leidžiantis savivaldybės įmonei sumažinti veiklos sąnaudas ir taip suteikiantis palankesnes sąlygas, palyginus su rinkoje veikiančiomis kitomis bendrovėmis.

Atsižvelgiant į visas šias aplinkybes, Tarybos prašoma išnagrinėti, ar Palangos miesto savivaldybė nepažeidė Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo 4 straipsnio nuostatų, nurodančių savivaldybių pareigą užtikrinti sąžiningos konkurencijos laisvę.

Žymos: | | |

Komentarai (7):

Atsakymai į “Konkurencijos tarybai – prašymas ištirti Palangos savivaldybės veiksmus”: 7

 1. Anonimas parašė:

  Džiaugiamės kad mus aptarnauja
  komunalinis ūkis sėkmės jiems

 2. Anonimas parašė:

  Neturiu

 3. Jonis parašė:

  Su komunaliniu dar yra su kuo šnekėti, jie dirba turbut geriausiai Lietuvoje. Privatninkai pavydi ir pyksta, kad jų pagalbos mazai kas prašo. O kad fin ansuohja biudzetas tai gerai, visu musu labui.

 4. Palangiškė parašė:

  Komunalinis gerai dirba, visi kiti pavydi. Palangos butų ūkis- tiesiog siaubas. Kiti išvis negirdėti..

 5. Marija parašė:

  Tiek komunalinis tiek visos kitos imones dirba savo darba ir organizuoja darbus ir dziaugtis reikia, kad daro, tvarko, priziuri. Paimkit ir patys padarykit namo labui ka nors ir kai padarysit, tada saukit, bet dazniausiai tik saukia, nieko netvarko ir dar komunaliniam truko darbus organizuoti.

 6. Palangiškė parašė:

  Kas iš tų UABkurie teikia daugiabučių priežiūrą, nieko nedaro tik pinigus plėšia
  Palangos komunalinis net nenori prisiimti administruoti daugiabučių, nes visi bėga iš butų ūkio , o komunalinis neturi tiek pajėgų aptarnauti beveik visą miestą. Čia skundžia tie kurie netenka savo klijentų ir neturi darbo. Reikia dirbti o ne pinigus plėšti!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Regionas

200-osioms Tiškevičių įsikūrimo Palangoje metinėms - meninis akcentas

Palangos savivaldybė paskelbė meninio akcento, skirto 200-osioms grafų Tiškevičių Palangos valdų įsigijimo metinėms įamžinti, projekto idėjos pirkimo konkursą. Geriausių idėjų ...
2024-03-13
Skaityti daugiau

Miestas, Svarbu

Savivaldybė vis dar slepia informaciją apie Tarybos narių uždarbius

Neseniai paskelbtoje Klaipėdos miesto savivaldybės informacijoje apie savivaldybės politikų ir tarnautojų darbo užmokestį praėjusių metų IV ketvirtį, nėra žinių apie ...
2024-01-17
Skaityti daugiau

ELTA

Palangos savivaldybė bando gaivinti poilsio namus „Auska“

Palangos savivaldybė ruošiasi ieškoti privataus investuotojo poilsio namų „Auska“ plėtrai, praneša „Verslo žinios“. Savivaldybė šiemet parengė „Auskos“ investicijų projektą, o ...
2023-12-13
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This