P0

Kriminalai ir nelaimės

Kyšininkavimo byla: liudijo teisiamųjų sūnus ir vyras

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2019-10-21


Pirmadienį Klaipėdos apygardos teisme tęsiant liudytojų apklausą Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) Klaipėdos teritorinio padalinio kyšininkavimo byloje, liudijo du artimi vienų iš svarbiausių teisiamų asmenų liudytojai: buvusio NDNT skyriaus vedėjo Mindaugo Gylio sūnus Kasparas ir buvusios skyriaus vedėjos Olgos Kulik vyras Vasilijus.

Nors abu liudytojai teisėjos buvo įspėti prieš artimuosius galintys atsisakyti liudyti, to jie nepadarė ir liudijo teisiamųjų naudai.

Olgos Kulik (pirmame plane) naudai liudijo jos vyras Vasilijus. Su ja kartu teisiamas ir Algimantas Gabrialavičius, kuris vienintelis po pradėto tyrimo liko dirbti NDNT. Palmiros Mart nuotr.

Irgi mediku dirbantis Kasparas Gylys teigė, jog tėvų namuose seife per kratas tyrėjų rasti 10 000 eurų grynųjų esą buvo jo. Nors vyras teigė tėvų namuose nebegyvenąs nuo 2015-ųjų, pinigus jis neva ir toliau laikąs pas tėvus, nes taip esą saugiau. Seifo rakto jis teigė neturįs. Tyrėjams grynuosius paėmus kaip daiktinius įrodymus, dėl jų grąžinimo liudytojas prisipažino į pareigūnus nesikreipęs.

Prokuroro paklaustas, ar minėti 10 000 eurų buvo deklaruoti, atsakė neigiamai, nes tam „nematęs priežasčių” –  esą tai buvę buities išlaidoms skirti pinigai, o jo metines pajamų deklaracijas pildanti žmona. Jis teigė per mėnesį uždirbąs 2200 eurų, jo žmona –  650 erų. Neseniai jauna šeima įsigijo naują nuosavą būstą.

Dar įdomesnis buvo O. Kulik vyro V. Kulik liudijimas. Rusų kalba per vertėją kalbėjęs vyras teigė esąs kapitono padėjėjas, jau 40 metų plaukiąs į jūrą, todėl jos atlyginimas esąs didelis. Jūreivis išsamiai bandė paaiškinti, iš ko susideda jo alga ir kaip ji jam mokama. Esą dalis atlyginimo pervedama į banko sąskaitą, o kita dalis mokama grynaisiais, už kuriuos niekur pasirašyti nereikią – pinigai neva tiesiog atiduodami į rankas vietos agentų už atliktus papildomus darbus – greitesnį krovinio iškrovimą, pritvirtinimą ir net už kažkokius įtartinus krovinius.

Be to, esą papildomai dar buvo mokama ir už darbą pavojingose zonose. Pastaruosius penkerius metus vyras teigė dirbęs Viduržemio jūros regione, jo atlyginimas be minėtų grynųjų buvęs iki 3 500 eurų į rankas. Tokiu būdu liudytojas bandė pagrįsti, kodėl šeimos išlaidos, kaip nustatė tyrimas, gerokai viršija jos pajamas.

Tačiau jam sunkiai sekėsi prisiminti užsienio kompanijų, kuriose jis dirbo, pavadinimus. Prisiminė tik faktą, kad net trys iš jų esą jau yra bankrutavusios. V. Kulik irgi, kaip K. Gylys, teigė, jog per kratas jų namuose tyrėjų paimti 22 000 eurų grynaisiais yra jo asmeniniai pinigai, kurių jis irgi, kaip žmonos sutuoktinis, nedeklaravo.

Pirmadienį teisme taip pat buvo apklausta ir finansinį Gylių šeimos pajamų ir turto patikrinimą atlikusi Šiaulių apskrities mokesčių inspekcijos specialistė. Nustatyta, jog nuo 2013 iki 2017 metų šeimos išlaidos pajamas viršijo daugiau nei 169 tūkst. eurų.

Į teismą kviesti dar keli liudytojai pirmadienį jame nepasirodė. Juos, jei pavyks prisikviesti, žadama apklausti rytoj.

Teisiamoji O. Kulik šiuo metu dirba Visuomenės sveikatos centre, o M. Gylys –  Klaipėdos universitetinėje ligoninėje.

INFORMACIJA

Bylos duomenimis, 2017 m. gegužės – birželio laikotarpiu į NDNT Klaipėdos teritorinį padalinį atvykę pacientai neįgalumo lygiui nustatyti ar pratęsti jo terminą pirmiausia užsukdavo į Dokumentų registravimo skyrių.

Čia jie 66 metų vedėjai R. Intienei, siekdami sau palankaus sprendimo, palikdavo įvairaus dydžio pinigines pakišas. Vedėja gautus pinigus dalindavosi su dviejų skyrių vedėjais medikais – 59 metų Olga Kulik ir 61 metų Mindaugu Gyliu, nors, kaip vėliau paaiškėjo, didžiąją dalį kyšių ji visgi pasilikdavo sau.

Šiuo metu iš penkių teisiamų buvusių NDNT Klaipėdos teritorinio padalinio darbuotojų jame dirba tik vienas 64 metų Algimantas Gabrialavičius, kuris su kaltinimu nesutinka. Kiti 6 teisiamieji kaltinami papirkimu.  

Dar 42 asmenys, kaltinti papirkimu, pripažinę savo kaltę, nuo baudžiamosios atsakomybės buvo atleisti pagal laidavimą, sumokant nuo 190 iki 760 eurų dydžio įmokas į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą. Dar du asmenys, taip pat pripažinę savo kaltę, teismo jau nubausti baudžiamuoju įsakymu, paskiriant jiems 3800 ir 5320 eurų baudas.

NDNT po pareikštų įtarimų kai kuriuos darbingumo lygio nustatymo sprendimus panaikino kaip nepagrįstus.


2019-10-21

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Parama

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

Paremti
Atviri dokumentai

VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

Su dokumentais galite susipažinti čia
Informacija

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Redakcijos adresas:
Tiltų g. 16 (4 aukštas)
Klaipėda, LT-91246
Tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt