P0

Nuomonės

Sekramentų skaidrumas

Rytas Staselis
2019-11-13


Pamažu aiškėja, kuo skiriasi svarbiausi valdančiosios koalicijos vasarą suformuotų politinės valdžios institucijų bruožai nuo anksčiau matytų.

Jeigu nuo 2016 m. pabaigos, tarkime, Vyriausybė buvo pristatoma kaip „profesionalų“ sambūris (šis apibūdinimas greičiausiai buvo artimesnis ministrui pirmininkui Sauliui Skverneliui, o ne Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderiui Ramūnui Karbauskiui), dabar jis aiškiai pakitęs ir prašosi apibūdinimo „nors ir durniai, bile savi“.

Negausius profesionalus koalicija išspardė lauk. Kartu su jais – ir kompetencijos likučius.

Dar vienas naujųjų laiko herojus – susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius. Nei iš šio, nei iš to ėmė ir išvaikė bendrovės „Lietuvos paštas“ valdybą ir iškūrė atostogauti.  Martyno Vainoriaus nuotr.

Ne tik dėl to, kad naujasis žemės ūkio ministras Andrius Palionis iš Seimo tribūnos ruonių šūdus, dėl kurių esą išsigimsta ir nyksta Baltijos menkės, vadina „sekramentais“, o naujasis parlamento Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas yra visiškai tikras, kad Lietuvoje gaminami automobiliai. Tai tik žiedeliai: ir Donaldas Trumpas – galingiausios pasaulio šalies lyderis – nupjauna grybą į pievas.

Nekompetencijos lygį liudija kiti požymiai. Alytaus – miesto, kuriame ką tik siautėjo milžiniškas naudotų padangų surinktuvės gaisras – meras Nerijus Cesiulis bėdoja, kad išspręsti gaisro atliekų išvežimo problemą jau po gaisro jam padėjo ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jekaterina Rojaka. O ne aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, gražiai atsipiarinęs gaisro metu, net sėkmingiau už vidaus reikalų ministrę Ritą Tamašunienę, kuri atvyko į gaisravietę, matyt, paskelbti apie ugniagesių sėkmingą darbą ir gaisro likvidavimą ir toje pat vietoje gėdingai susimovė.

Nebeliko Alytuje nacionaliniu mastu transliuojančios žiniasklaidos – nebeliko ten ir p. Mažeikos. Et, atliekos! Jų buvo ir bus.

Dar vienas naujųjų laiko herojus – susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius. Nei iš šio, nei iš to ėmė ir išvaikė bendrovės „Lietuvos paštas“ valdybą ir iškūrė atostogauti. Tik dabar valstybės valdoma įmonė dėl to nebegali dalyvauti „Sodros“ rengiamame konkurse išnešioti po namus pensijas.

Ponas Skvernelis kukliai pagrūmojo pirštuku – ministras dėl sprendimų turėsiąs pasiaiškinti. Neabejokite, pasiaiškins. Jau koalicijos partneris – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis Valdemaras Tomaševskis – aiškino, kad p. Narkevičius kurs naujus valstybės valdomų įmonių skaidrumo standartus.

Jeigu kurs panašius į tuos, kurie šiuo metu vyrauja Vilnijos krašte – vargas tau, skaidrume!

Šitai gerai liudija praėjusiąją savaitę Valstybinės mokesčių inspekcijos paskelbti duomenys apie gyventojų pajamų mokesčio (GPM) mokėtojų ligi gegužės 2-osios atliktas nuorodas, kuriems naudos gavėjams jie skiria 2 proc. savo sumokėto GPM. 16,5 tūkst. žmonių tokią paramą skyrė Lietuvos lenkų rinkimų akcijai – Krikščioniškų šeimų sąjungai (LLRA-KŠS).

Įdomu ne tai, kad į anos partijos sąskaitą subyrės daugiau nei 150 tūkst. eurų, o kad tik 9 proc. paramos teikėjų operaciją atliko elektroniniu būdu. Reiškia 91 proc. nešė grynus… Skaidrumėlis!

Jeigu dabar „Lietuvos pašto“ nauja valdyba gaus partinę-politinę ministro zadaniją optimizuoti bendrovės veiklą taip, kad Vilnijoje rastųsi daugiau pašto skyrių, kuriuose būtų galima įdarbinti daugiau LLRA-KŠS rėmėjų bei aktyvių narių, tos 2 proc. paramos bus dar daugiau. Sumažės tik grynųjų nešėjų, nes pašte yra kompiuterių, jais išmokoma dirbti.

Pone Narkevičiau, tamstos kompetencijos ribose AB „Lietuvos geležinkeliai“ galima ne tik dabartinę valdybą išvaikyti, bet ir būstinę perkelti į Šalčininkus. Bus dar daugiau pinigų.

Apibendrinant paskutinių naujienų kratinį, kyla pobjauris klausimas: ar už tokį valstybės stabilumą pasisakė prezidentas Gitanas Nausėda, kurio patarėjai tvirtino, kad būtent todėl šalies lyderis uždegė žalią šviesą p. Karbauskio ir p. Skvernelio sulipdytam ministrų kabinetui. Tiesa, tada dar kalbėta apie kitonišką, nei ligi šiol įprasta, politikos kultūrą, kurią puoselės p. Nausėda.

Prezidentas kol kas aktyviai blaškosi po užsienius. Jo lengvai nepaklausi.


  2019-11-13

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Redakcijos adresas:
  Bangų g. 5A (3 aukštas)
  Klaipėda, LT-91250
  Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt