P0

Svarbu, Verslas

„Branda” teisme patyrė dvi nesėkmes

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2019-11-20


Kompostavimo paslaugas Dumpiuose teikianti bendrovė „Branda LT”, teismui pateikusi du skundus, buvo priversta išgirsti, kad jie abu atmetami.

Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmai konstatavo, kad Aplinkos apsaugos departamento (AAD) teisėtai apribojo atliekų kiekį, kurį gali priimti bendrovė, o Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamentas pagrįstai nurodė parengti veiksmų planą sklindantiems kvapams mažinti. Tačiau abu šie sprendimai dar gali būti skundžiami Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT).

Martyno Vainoriaus nuotr.
Ministerijos nuomonė neįtikino

Šių metų kovą atlikus patikrinimą buvo konstatuota, jog „Branda LT”savo aikštelėje laikė 4438 tonų atliekų, nors galėjo laikyti tik 2070 tonų. AAD nurodė bendrovei nutraukti atliekų priėmimą tol, kol aikštelėje jų nesumažės iki leistino kiekio. Įmonė apskundė tokį nurodymą motyvuodama tuo, kad inspektoriai neteisingai traktuoja, kas yra atliekos. Esą brandinamas kompostas jau nėra priskiriamos laikomoms atliekoms.

„Branda LT” atstovaujantis advokatas Tomas Šliogeris teisme tvirtino, kad AAD duoti privalomieji nurodymai iš esmės stabdo įmonės veiklą.

Tačiau bylą nagrinėjusi teisėjų kolegija, kurią sudarė Remigijus Arminas, Laimutė Jokubauskaitė ir Vida Stonkuvienė, konstatavo, kad bendrovės argumentai yra nepagrįsti. Kolegija taip pat priminė šių metų pradžioje kitoje „Branda LT” inicijuotoje byloje LVAT priimtą neskundžiamą sprendimą, kuriame konstatuota, jog atliekos tampa kompostu, kai jos atitinka atitinkamus rodiklius ir turi tai patvirtinančius dokumentus. O į apdorojimo procesą patekusios atliekos yra laikomos atliekomis tol, kol jos nepripažįstamos sertifikuotu produktu – kompostu.

Nors Aplinkos ministerija savo rašte buvo išdėsčiusi priešingą poziciją – esą apdorojimo procese esančios atliekos neturi būti priskiriamos atliekoms, tačiau Klaipėdos teismas konstatavo, jog ministerijai nėra suteikta teisė aiškinti teisės normų turinį bei jų taikymą ir rėmėsi būtent LVAT suformuota praktika.

Atmetus bendrovės skundą nebuvo patenkintas ir jos prašymas priteisti 1116 Eur atstovavimo išlaidų.

Procedūriniai pažeidimai nepadėjo

Kitoje inicijuotoje byloje „Branda LT” teismui tvirtino, kad NVSC Klaipėdos departamentas, remdamasis patikrinimu ir kvapų sklaidos modeliavimu, negalėjo jai duoti nurodymo parengti veiksmų planą sklindantiems kvapams mažinti.

Šį skundą nagrinėjusi teisėjų kolegija, kurią sudarė Eglė Kiaurakytė, Aušrelė Mažrimienė ir Vida Stonkuvienė, konstatavo, kad pernai rugsėjį vykdyto patikrinimo metu padaryti formalūs procedūriniai pažeidimai nėra esminiai, dėl kurių būtų galima neteisėtu laikyti patį patikrinimą.

Kartu konstatuota, jog nėra pagrindo netikėti akredituotos laboratorijos pateikiamais duomenimis, jog buvo iki trijų kartų viršytos kvapų normos. O tai suteikė teisę NVSC reikalauti, kad „Branda LT” iki 2018 m. lapkričio 26 d. pateiktų kvapų skleidimo sumažinimo veiksmų planą, nurodant kvapų skleidimo mažinančias priemones ir jų įvykdymo terminus. Tad bendrovės skundas buvo atmestas.


  2019-11-20

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt