P0

Svarbu, Transportas

Dituvos maršrutų byla: eilinis sprendimas

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2019-12-10


Klaipėdos apygardos teismas jau trečią kartą išnagrinėjo dar 2017 m. prasidėjusią bylą, kurioje UAB „Vlasava” siekia iš uostamiesčio savivaldybės valdomos VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas” (KKT) prisiteisti 107 tūkst. eurų neva patirtų nuostolių dėl nelaimėto konkurso dviem maršrutais vežti keleivius į Dituvą.

Bylai du kartus „pasivaikščiojus” iki Apeliacinio, o vieną kartą ir iki Aukščiausiojo Teismo, Klaipėdos teismas pirmadienį vėl priėmė tokį patį sprendimą kaip ir pirmą kartą – atmetė Palangos verslininkų pretenzijas.

41 ir 42 maršrutais į Dituvą autobusai veža jau beveik trejus metus, o teismai dėl jų vis dar turi darbo. Martyno Vainoriaus nuotr.
Martyno Vainoriaus nuotr.
Teismų karuselė kaip reikiant

Baigiantis į Dituvą ir Vaitelius vežusių įmonių – uostamiesčio Savivaldybės valdomo Klaipėdos autobusų parko (KAP) ir „Sodų autobusų“ – sutartims miesto savivaldybė paskelbė konkursą. 2016 m. gruodį pasiūlymus pateikė trys įmonės – „Vlasava“, KAP bei „Sodų autobusai“. Kiekviena iš jų turėjo pateikti trumpų ir pailgintų autobusų įkainius. Abiem atvejais mažiausią kainą pasiūlė KAP – 63 ir 70 ct/km. „Vlasavos“ pasiūlyti įkainiai atitinkamai buvo 84 ir 89 centai, o „Sodų autobusų“ – 85 ir 92 centai.

Motyvuodama tuo, kad KAP kaina yra nepagrįstai maža „Vlasava” kreipėsi į teismą. Jis nusprendė „Vlasavos“ ieškinį iš dalies patenkinti – panaikino KKT sprendimą sudaryti pasiūlymų pirkimo eilę. Tačiau situacija nepasikeitė ir sudarius naują pasiūlymų eilę – KKT geriausio pasiūlymo autoriumi vėl paskelbė KAP, su kuriuo jau buvo pasirašyta sutartis.

Tada „Vlasava” pateikė Klaipėdos apygardos teismui kitą ieškinį, kuriuo prašė iš KKT priteisti 107 100 Eur nuostolių atlyginimą. Esą jei KKT būtų vadovavusis Viešųjų pirkimų įstatymu, bendraisiais teisės principais ir konkurso sąlygose įtvirtinta tvarka, būtent „Vlasava” būtų buvusi pripažinta konkurso laimėtoja. Bendrovė tvirtino, kad veždama keleivius į Dituvą per 7 metus būtų gavusi 126 tūkst. eurų pelno ir sumokėjus pelno mokestį jai būtų likę 107 100 Eur, kuriuos ir prašė priteisti iš KKT.

Ieškinį nagrinėjęs Klaipėdos apygardos teismo teisėjas Almantas Padvelskis 2017 m. rudenį konstatavo, kad nėra pagrindo teigti, jog KKT, iš naujo vertindama tiekėjų pasiūlymus, atliko neteisėtus veiksmus. O neįrodžius neteisėtų veiksmų civilinė atsakomybė negalima.

Skundui nukeliavusi iki Aukščiausiojo Teismo, jis konstatavo, kad KKT neturėjo teisinio pagrindo pakartotinai atlikti KAP pasiūlyme nurodytos neįprastai mažos kainos vertinimo procedūros ir dėl to galima konstatuoti jos neteisėtą neveikimą. Sprendimu buvo nurodyta pirmai instancijai bylą naginėti iš naujo.

Bylai grįžus į Klaipėdos apygardos teismą ji buvo paskirta nagrinėti teisėjui Mariui Dobrovolskiui, kuris „Vlasavai” jau priteisė 95 635,84 Eur ir 7 560,99 Eur bylinėjimosi išlaidų. Teismų maratoną pratęsė abi bylos šalys, apskundusios tokį sprendimą Apeliaciniam teismui, kuris jau konstatavo, jog pirmosios instancijos teismas neištyrė visų aplinkybių ir grąžino ją atgal.

Nerado pagrindo

Trečią kartą į Klaipėdos apygardos teismą sugrįžusi byla buvo priskirta teisėjai Erinijai Kazlauskienei.

Transporto straipsnių vidus kompas

Išnagrinėjusi bylą ji pirmadienį paskelbė, kad „Vlasava” nepateikė pakankamų įrodymų, iš kurių būtų galima buvę nustatyti žalos faktą ir jos dydį. Dėl to esą nėra ir pagrindo iš KKT priteisti pageidaujamą sumą. Iš bylos medžiagos matyti, kad „Vlasava” savo autobusais, kurie atitiko KKT konkuro parametrus, teisminio ginčo metu teikė paslaugas įvairiems subjektams ir gavo pajamų.

Atmesdamas Palangos verslininkų ieškinį teismas KKT naudai priteisė 4 328 eurus bylinėjimosi išlaidų.

Tačiau ir šis sprendimas dar gali būti apskųstas Apeliaciniam teismui.


  2019-12-10

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt