P0

Koronavirusas, Svarbu

Koronavirusas: nebedirba KUL laboratorija

Avatar

Martynas Vainorius
2020-04-05


Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, per šeštadienį Lietuvoje buvo patvirtina 40 naujų koronaviruso atvejų. Iš viso šalyje tokių susirgimų skaičius išaugo iki 811. Taip pat paskelbta apie dvyliktąjį ir tryliktąjį šalyje mirties nuo COVID-19 atvejus – rizikos grupei priklausę žmonės buvo gydomi Respublikinėje Šiaulių ligoninėje ir Santaros klinikose.

Pranešama, kad šeštadienį Klaipėdos universitetinė ligoninė (KUL) tyrimų neatliko „dėl įrangos gedimų”. Tačiau Klaipėdos meras teigia, jog tyrimai šioje laboratorijoje buvo „sustabdyti eksperto lygmenyje”.

Sužinoti, koks tai buvo gedimas ir kiek truks jo šalinimas nepavyko – KUL vadovas Vinsas Janušonis į skambutį sekmadienio rytą neatsiliepė. Tuo metu Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas teigė, kad apie tokį gedimą nebuvo informuotas.

Vėliau jis pasidalino surinkta informacija savo „Facebook” profilyje.

„Nesiimu vertinti situacijos dėl KUL laboratorijoje atliekamų tyrimų laikino sustabdymo eksperto lygmenyje, tai turi daryti specialistai. Ir ne tik SAM, bet ir čia, Klaipėdoje tiesiogiai tame procese dalyvaujančios laboratorijos atstovai – jie yra priešakinėse fronto linijose. Bet vienas bent kol kas daugiausia pamąstymų keliantis aspektas yra toks – kodėl iš tiesų laikinai sustabdyti šie tyrimai? Ar kalbame apie kažkokį esamos įrangos gedimą, ar abejonių kyla dėl naudojamų reagentų patikimumo ir kokybės? Aprūpinimas jais, priminsiu, tiesioginė SAM kompetencija ir jos prievolė paaiškinti kame šio strigimo priežastis ar priežastys. Kalbama ir apie tyrimų vykdymo protokolus, kurie galioja visoms Lietuvoje tokius tyrimus atliekančioms laboratorijoms, tame skaičiuje ir privačioms. Ir kuomet kyla abejonė, kad abejonių kelianti „grandis” galimai yra būtent reagentai ir jų kokybė, natūralu kad reikalingi papildomi, patikrinamieji tyrimai, laikinai stabdant esamų reagentų naudojimą, net ir laikantis vadinamų „protokolų”. Tokios pat abejonės kyla ir privačiose laboratorijose atliktų tyrimų atveju, bent jau Klaipėdoje. Kas galėtų paneigti galimybę, kad jei ši grandis dėl vienų ar kitų priežasčių „buksuoja”, tokiu atveju tyrimų rezultatai gali būti ne visiškai tikslūs ir vakar „teigiamais” tapę tyrimų rezultatai po pakartotinio patikrinimo tampa „neigiamais”? Dabar nekantriai laukiama naujojo tyrimų aparato paleidimo KUL, ir rezultatai, kurie bus gaunami tiriant būtent tuo aparatu, kaip ir turėtų bent iš dalies atsakyti – kur tikroji tikrinimo proceso strigimo ir laboratorijos veiklos sustabdymo priežastis – ar įrangos gedimas, ar reagentų patikimumo ir kokybės klausimas? Tenka laukti ekspertų iš SAM išaiškinimo, tikintis, kad visi suvokiame, jog kalbame ne apie „munduro” garbę, o apie aiškumą tokioje itin jautrioje ir sudėtingoje situacijoje”, – rašė meras.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas Vytautas Zimnickas BNS teigė, kad visi Klaipėdoje buvę mėginiai perskirstyti po kitas laboratorijas.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, penktadienį KUL buvo gydomi 58 užsikrėtusieji koronavirusu, o iš viso šios įstaigos stacionare buvo 314 pacientų.

Ministerija sekmadienio rytą išplatino pranešimą, kuriame primenama, kad „atsižvelgus į nustatytus infekcijų kontrolės pažeidimus, kurie kelia grėsmę tiek medikų, tiek pacientų saugumui”, buvo priimtas sprendimas laikinai uždaryti didelę dalį KUL skyrių. Šiuo metu joje paslaugas teiks tik akušerijos ir ginekologijos, onkologijos bei infekcinių ligų padaliniai.

Skubios medicinos pagalbos teikimą perima Respublikinė Klaipėdos ligoninė, prireikus į pagalbą bus pasitelkiamos Kauno ligoninės.

„Klaipėdos universitetinės ligoninės paslaugų perorganizavimas yra glaudaus profesinių sąjungų ir ministerijos bendradarbiavimo rezultatas. Bendradarbiavimas su profesinėmis sąjungomis ir toliau bus tęsiamas – prie mūsų jungiasi Jaunųjų gydytojų asociacija. Tik visi kartu, veikdami atsakingai ir koordinuotai, galime įveikti koronaviruso iššūkį. Dėkoju profesinėms sąjungoms už pilietiškumą“, – pranešime spaudai cituojamas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.


  2020-04-05

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Redakcijos adresas:
  Bangų g. 5A (3 aukštas)
  Klaipėda, LT-91250
  Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt