P0

Verslas

Klaipėda dalyvauja kuriant Pietų Baltijos akvakultūros kompetencijų centrą

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-04-27


Siekiant atskleisti industrijos potencialą bei ugdyti reikalingus specialistus, sutelktos tarptautinės pajėgos Pietų Baltijos regiono akvakultūros kompetencijų centro steigimui.

Kuriant naująją platformą, aktyviai įsitraukia Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas (KMTP) bei Klaipėdos universitetas (KU).

Dar 2018 m. Klaipėdoje pradėjo veikti eksperimentinė krevečių auginimo bazė. Gintauto Narvilo nuotr.

„Akvakultūros sektorius svarbus keliais aspektais. Ši industrija pasaulį aprūpina svarbiais gyvūninės kilmės baltymais, kurių poreikis yra didelis ir turbūt dar augs. Vertinant šį sektorių per Vakarų Lietuvos prizmę, akvakultūra mums aktuali, nes atveria naujas verslo nišas ir galimybes regione kurti gerai apmokamas darbo vietas. Iš mokslo perspektyvos, mums tai galimybė įsitraukti į įvairius tyrimus, eksperimentus, inovacijų ir startuolių kūrimą“, – pranešime spaudai cituojamas KMTP plėtros vadovas Andrius Sutnikas.

Vakarų Lietuvos regionas pasižymi dideliais geoterminio vandens ir energijos ištekliais – ši aplinkybė Klaipėdai prideda papildomų „kozirių“. Geoterminį vandenį įmanoma panaudoti akvakultūros vandeniui sūrinti. Be to, auginant krevetes uždarose sistemose reikalingi dideli energijos kiekiai vandeniui pašildyti – čia taip pat atsiveria galimybės pasitelkti geoterminį vandenį ir tokiu būdu sumažinti produkcijos kaštus.

Akvakultūrą galima vystyti tiek jūrose ar tvenkiniuose, tiek ir uždaro ciklo sistemose. Viena tokių įdiegta 2018 m. Klaipėdoje pradėjusioje veikti eksperimentinėje krevečių auginimo bazėje – iniciatyvos ją steigiant ėmėsi KMTP, tuomet dalyvavęs tarptautiniame projekte „InnoAquatech“.

„Krevetės pirmajam mūsų eksperimentui prieš dvejus metus buvo pasirinktos neatsitiktinai. Tai gan brangus produktas, pasižymintis vertingomis maistinėmis savybėmis, tad prasminga ieškoti būdų, kaip vystyti technologijas ir perimti žinias, įgalinančias krevečių auginimą dideliais kiekiais“, – teigia A. Sutnikas.

Eksperimentinėje bazėje auginamas krevetes prižiūri uostamiesčio mokslininkai, kurie taip pat atlieka įvairius tyrimus, perduoda žinias studentams – šiuo tikslu jungtinėmis KU ir KMTP pastangomis 2018 m. buvo įsteigtas Akvakultūros kompetencijų centras.

Verslo straipsnių visus kompas

Šių metų pradžioje KMTP įsitraukė į naują akvakultūros projektą „AquaVIP“ bei tapo vedančiuoju jo partneriu.

„Projektas, kuriame drauge su mūsų mokslininkais taip pat dalyvauja Rostoko ir Gdansko universitetai, atveria dar daugiau naujų galimybių Klaipėdai, pasirinkusiai mėlynojo augimo kryptį. Ankstesniu mūsų projektu sėkmingai atkreipėme verslo dėmesį į pažangią akvakultūrą – jau teko priimti kelių įmonių delegacijas, norinčias susipažinti su uždaro ciklo sistemomis ir rimtai svarstančias apie naujas verslo nišas“, – pasakojo A. Sutnikas.

Projekto „AquaVIP“ metu iki 2022 m. numatytas Pietų Baltijos regiono akvakultūros kompetencijų centro steigimas.

„Centro infrastruktūra apims Lietuvoje, Lenkijoje ir Vokietijoje jau egzistuojančias bazes, suteiks reikiamą prieigą prie turimų resursų, skatins patirties jau sukaupusius specialistus žiniomis aktyviau dalintis su jaunimu – tam bus pasitelkiami mokymai, seminarai ir specialios praktinės stovyklos“, – aiškino A. Sutnikas.

Bendradarbiaujant partneriams iš Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos bus atlikti devyni praktiniai-moksliniai eksperimentai. Jų spektras platus: mokslininkai sieks daugiau sužinoti apie maistinę krevečių vertę, eksperimentuos su mikrodumbliais, žuvų lervomis, sieks patobulinti akvakultūroje naudojamų sistemų technologijas, tirs geoterminių resursų panaudojimo akvakultūroje galimybes.


  2020-04-27

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt