P0

Nuomonės

Priešai „trugdo dyrpti“

Rytas Staselis
2020-06-11


Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderiui Ramūnui Karbauskiui vėl konservatoriai trukdo dirbti ir sąmoningai siekia, jog Lietuvoje būtų kuo blogiau.

Nieko nauja – dėl viso lietuviškojo blogio yra kalti konservatoriai. Vytautas Landsbergis su anūku Gabrieliumi, Andrius Kubilius. Dabar vis dažniau – ir Ingrida Šimonytė, rudenį žadanti į Seimo rinkimus vesti Tėvynės Sąjungos/Lietuvos krikščionių demokratų (TS/LDK) kandidatų sąrašą.

Poniai Šimonytei nuo, ko gero, didžiausio politikos melagio šįkart kliuvo už tai, kad buvusi finansų ministrė kritikavo LVŽS viršūnėlės taikomą būdą leisti viešuosius pinigus. Skolintis ir dalinti. Nepaisant valstybės biudžeto, įstatymų, o taip pat, p. Šimonytės teigimu, ir Konstitucijos.

Ponui Karbauskiui norėtųsi, kad jo kontroliuojama vyriausybė turėtų laisvas rankas su mokesčių mokėtojų iždan suneštais pinigais tvarkytis nepaisant įstatymų, parlamentinės kontrolės. Ypač – prieš rinkimus, kada pačios įvairiausios išmokos esmingai prilygsta papirkinėjimui. Nesvarbu, kokiais motyvais dalijamos. Martyno Vainoriaus nuotr.

Konservatoriai siekia, kad dar šioje parlamento sesijoje Sauliaus Skvernelio vyriausybė, o taip pat LVŽS dauguma atsikeberiotų į Seimą ir pateiktų atnaujintus valstybės biudžeto parametrus, kurie dėl pasaulinės COVID-19 pandemijos neišvengiamai keisis: šalies ūkis trauksis, o įvairios valstybės vardu dalinamos išmokos didėja jau dabar.

Seime priimtos 2020 m. biudžeto pataisos, vien jų svarstymas įpareigotų Vyriausybę paaiškinti savo veiksmus, pateikti planą, prognozes ir, jeigu valdžiai užtektų fantazijos, paaiškinti tam tikras priemones, kokiais būdais ateityje bus įmanoma pasiskolintus išteklius grąžinti.

Jie (konservatoriai) norėtų padaryti taip, kad Vyriausybė neturėtų galimybės greitai priiminėti racionalių ir efektyvių sprendimų, – burba p. Karbauskis. Jam greičiausiai norėtųsi, kad Vyriausybės nariai į Seimą atvyktų nebent į valdančiųjų partijų frakcijų bei Kultūros komiteto (p. Karbauskio įkurto ir vadovaujamo) posėdžius arba atsiskaitytų asmeniškai. Visa kita yra niekai.

Per trejus su puse metų kadencijos Seime p. Karbauskiui nepavyko pajudinti šalies teisinės sistemos pamatų, todėl jis mėgina sukurti tam tikras nerašytas politines tradicijas. Vieną tokią – kad į parlamentą kviečiami ministrai gali Seimo narius pasiųsti „po velnių“ ir pasiteisinti laiko stygiumi – regis, pamažu pavyks įdiegti galutinai.

Tačiau p. Karbauskiui norėtųsi, kad jo kontroliuojama Vyriausybė turėtų laisvas rankas su mokesčių mokėtojų iždan suneštais pinigais tvarkytis nepaisant įstatymų, parlamentinės kontrolės. Ypač – prieš rinkimus, kada pačios įvairiausios išmokos esmingai prilygsta papirkinėjimui. Nesvarbu, kokiais motyvais dalijamos.

„Jeigu mes ties kiekviena priemone sakysime: dabar reikia peržiūrėti biudžetą, tai mes tą biudžetą turbūt peržiūrėsime kokius aštuonis kartus. Pateikime visą paketą priemonių, kurios dabar jau iš esmės yra pateiktos, ir galvoju, kad tada susidarytų normalios prielaidos peržiūrėti biudžetą, ir tai gali įvykti dar šios pavasario sesijos metu“, – žurnalistams sakė prezidentas Gitanas Nausėda, kurį citavo naujienų agentūra ELTA.

Eilinį kartą – ačiū už principingumą, pone prezidente. Kadangi pas Tamstą ponai Skvernelis su Karbauskiu prezidentūroje kokiu nors rūpimu reikalu vis dar apsilanko, tai palankesne proga galėtumėte jiems pasiūlyti, kad jie prezidentūroje pateiktų tą „visą paketą priemonių“. O gal tai neatitinka Jūsų Ekscelencijos supratimo apie politinio dialogo kultūrą, kuria siekiate išsiskirti iš pirmtakų? O gal priežastis dar kita: siekiate viena kita priemone pats prisidėti prie skolintų išteklių dalybų?

Kadangi valstybės biudžetas yra Konstitucijoje apibrėžtas reikalas, šalies vadovo – jos garanto – požiūris yra keistokas.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

TS/LKD, žinoma, dar turi teisinį kelią. Jeigu jau žurnalistai teisme privertė Vyriausybę bylinėtis dėl esą ištrinto žiniasklaidą dominusio jos posėdžio įrašo, Seimo nariai, manau, turi nemažesnę galimybę.


  2020-06-11

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt