Kada Lietuvą pasieks vakcina nuo koronaviruso?

Koronavirusas

Visuomenei aktyviai domintis vakcina nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19 ligos), Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja apie šios vakcinos kūrimo etapus. Šiuo metu tik kelios potencialios vakcinos yra pasiekusios trečiosios klinikinių tyrimų fazės etapą.

Pixabay.com asociatyvioji nuotr.

PSO duomenimis, šiuo metu tiriama per 169 skirtingų vakcinų nuo koronavirusinės infekcijos. Šios vakcinos yra skirtingų tyrimų fazių, o dauguma jų – beveik 140 – dar ikiklinikinės tyrimų fazės.

„Deryboms su potencialiais gamintojais yra sukurta speciali tarpvalstybinė darbo grupė, kur savo atstovą yra delegavusi ir Lietuva. Visos ES šalys sutarė, kad pirmiausia būtų skiepijami žmonės, prižiūrintys ir gydantys rizikos grupėje esančius pacientus, po to rizikos grupėje esantys žmonės ir kitos visuomenės grupės“, – pranešime žiniasklaidai sako viceministrė Kristina Garuolienė.

Vakcinos, kol yra įregistruojamos ir pasiekia žmogų, turi nueiti gana ilgą kelią, trunkantį nuo kelerių iki dešimties ir daugiau metų. Tačiau, viceministrės teigimu, mokslo pasaulis deda visas pastangas, kad vakcina nuo koronaviruso kuo greičiau pasiektų didžiąją dalį visuomenės.

„Svarbiausias būdas pagreitinti vakcinos kūrimą – visų mokslininkų grupių bendradarbiavimas – dalijimasis sukaupta informacija. Kadangi sukurti efektyvią vakciną užtrunka gana ilgai ir neišvengiamai didelė dalis jų nebus registruotos, todėl ypač svarbu, kad mokslininkai dalintųsi žiniomis ir nekartotų jau žinomų klaidų“, – sako K. Garuolienė.

Reguliuojančiosios institucijos taip pat yra įsipareigojusios kiek įmanoma greičiau vertinti vakcinų kokybę, saugumą ir veiksmingumą – vakcinos bus vertinamos ir registruojamos prioritetine tvarka. Tai turėtų sutrumpinti vakcinos įregistravimo kelią.

Prieš vakcinoms patenkant į rinką, pirmiausia, cheminės medžiagos, molekulės yra tiriamos laboratorijoje, mėgintuvėliuose – tikrinamas veikliųjų medžiagų poveikis gyviems organizmams, saugumo savybės. Tokie ikiklinikiniai tyrimai paprastai atliekami bent su dvejomis skirtingomis laboratorijos gyvūnų rūšimis – su pelėmis ir artimiausiais žmogui gyvūnais – beždžionėmis. Tuomet pereinama prie klinikinių tyrimų.

Pirmoje tyrimų fazėje dažniausiai dalyvauja kelios dešimtys sveikų žmonių. Tikslas – nustatyti vaistinės medžiagos saugumą, poveikį imuninei sistemai, dozavimą, kitimą organizme, pasiskirstymą audiniuose ir pasišalinimą iš organizmo.

Antroje tyrimų fazėje vakcina jau yra skiriama keliems šimtams žmonių, priklausančių skirtingoms asmenų grupėms, pavyzdžiui, vaikams ir senjorams. Kelis mėnesius trunkančiuose tyrimuose stebimas vakcinos poveikis, nepageidaujami reiškiniai.

Trečiojoje tyrimų fazėje dalyvauja iki kelių ar keliasdešimt tūkstančių žmonių, todėl šie tyrimai trunka ilgiausiai. Įvertinama, kokia dalis paskiepytų žmonių nesuserga liga, taip pat ar vakcina saugi, kokie galimi reti šalutiniai reiškiniai. Baigus trečiąją tyrimų fazę ir įrodžius vakcinos saugumą bei veiksmingumą, teikiama paraiška jos registracijai.

Ketvirtojoje tyrimų fazėje stebimas jau registruotos vakcinos ilgalaikis naudingas ir nepageidaujamas poveikis bei vertinama, kokia yra jos sąveika su kitais vartojamais vaistais ir pan.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Koronavirusas

Klaipėdoje toliau prastėja savaitiniai COVID-19 rodikliai

Pirmadienį šalyje buvo patvirtinta 13 naujų COVID-19 atvejų (du žmonės užsikrėtė antrą kartą), skelbia Valstybės duomenų agentūra. Klaipėdoje po keturių ...
2024-04-23
Skaityti daugiau

Koronavirusas

COVID-19 situacija Klaipėdoje atitinka Lietuvos vidurkį

Lietuvoje ketvirtadienį buvo patvirtinti aštuoni nauji koronavirusinės infekcijos atvejai – visi susirgę žmonės užsikrėtė pirmą kartą. Klaipėdoje naujų susirgimų nefiksuota. ...
2024-04-19
Skaityti daugiau

Koronavirusas

COVID-19 Klaipėdoje: kasdien po tris susirgusius

Valstybės duomenų agentūra skelbia, kad antradienį Lietuvoje buvo patvirtinta 16 naujų koronavirusinės infekcijos atvejų (du žmonės susirgo antrą kartą, vienas ...
2024-04-17
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This