P0

Sveikata

Lietuva gavo dar vieną pasiūlymą dėl vakcinos nuo COVID-19 įsigijimo

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-10-09


Centralizuotą pirkimą su kitomis Europos Sąjungos (ES) šalimis vykdanti Lietuva gavo Europos Komisijos (EK) pasirašytą sutartį su farmacine kompanija „Janssen Pharmaceutica NV“ dėl vakcinos nuo koronaviruso įsigijimo. Kitą savaitę Vyriausybėje bus svarstomas klausimas, ar įsigyti šią vakciną.

Sprendimai, kokius vakcinos dozių kiekius įsigyti, bus priimami Vyriausybėje. SAM šiuo tikslu analizuoja gautus dokumentus ir Vyriausybei teiks atitinkamus siūlymus.

Lietuva siekia įsigyti 70 proc. šalies gyventojų paskiepyti reikalingą kiekį. Atsižvelgiant į medikų rekomendacijas, toks vakcinų kiekis reikalingas kolektyviniam imunitetui susiformuoti.

Lietuva nori įsigyti vakciną nuo koronaviruso iš skirtingų gamintojų tam, kad kuo greičiau būtų galima pradėti naudoti veiksmingiausią ir saugiausią vakciną, kurios naudojimui leidimą duos Europos vaistų agentūra.

„Nors sprendimai dėl vakcinų įsigijimo iš gamintojų yra nelengvi ir lydimi tam tikro neapibrėžtumo, negalime nepasidžiaugti sėkmingais tarpiniais ES valstybių narių derybų su vakcinų gamintojais rezultatais. Svarbiausia, kad jau turime galimybę rinktis vakcinas, kurios apsaugos Lietuvos visuomenę nuo koronaviruso“, – pranešime žiniasklaidai teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Tai yra trečioji sutartis su vakcinos nuo koronaviruso gamintojais. Rugpjūčio pabaigoje Lietuva nusprendė įgyti vakcinas pagal sutartį su farmacijos kompanija „AstraZeneca“, o sprendimus dėl vakcinos įsigijimo iš kompanijų „Sanofi-GSK“ bei „Janssen Pharmaceutica NV“ Lietuva priims artimiausiu metu.

Europos Komisijos sprendimas remti farmacinės kompanijos „Janssen Pharmaceutica NV“  gaminimą grindžiamas patikima moksline informacija, technologija, taikoma gamyboje ir įmonės patirtimi ir pajėgumais, kuriant vakcinas.

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad prieš vakcinoms patenkant į rinką, vakcinos kūrimas prasideda laboratorijoje, kur tikrinamas veikliųjų medžiagų poveikis gyviems organizmams, saugumo savybės. Tokie ikiklinikiniai tyrimai paprastai atliekami bent su dvejomis skirtingomis laboratorijos gyvūnų rūšimis – su pelėmis ir artimiausiais žmogui gyvūnais – beždžionėmis.

 • I klinikinių tyrimų fazėje dalyvauja kelios dešimtys sveikų žmonių. Nustatomas vaistinės medžiagos saugumas, poveikis imuninei sistemai ir kt.
 • II tyrimų fazėje vakcina yra skiriama keliems šimtams žmonių, priklausančių skirtingoms asmenų grupėms, pavyzdžiui, vaikams ir senjorams. Kelis mėnesius trunkančiuose tyrimuose stebimas vakcinos poveikis, nepageidaujami reiškiniai.
 • III tyrimų fazėje dalyvauja iki kelių ar keliasdešimt tūkstančių žmonių, todėl šie tyrimai trunka ilgiausiai. Įvertinamas vakcinos veiksmingumas, kokia dalis paskiepytų žmonių nesuserga liga, ar vakcina saugi, kokie galimi reti šalutiniai reiškiniai.
 • IV tyrimų fazėje stebimas jau registruotos vakcinos ilgalaikis naudingas ir nepageidaujamas poveikis bei vertinama, kokia yra jos sąveika su kitais vartojamais vaistais ir pan.


  2020-10-09

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Redakcijos adresas:
  Bangų g. 5A (3 aukštas)
  Klaipėda, LT-91250
  Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt