P0

Miestas, Svarbu

Rimanto Cibausko tvora neįkandama ir antstolei? (2)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2020-10-20


Nors šią vasarą įsigaliojo dar vienas neskundžiamas teismo sprendimas, pagal kurį turi būti nugriauta verslininko Rimanto Cibausko uostamiestyje, Dailidžių gatvėje, pastatyta nelegali tvora, o jos griovimo reikalai buvo perduoti antstolei, neteisėtas statinys ir toliau yra užtvėręs valstybinei priklausantį sklypą.

Nelegalios Rimanto Cibausko tvoros jau beveik dešimt metų neįveikia jokios institucijos. Martyno Vainoriaus nuotr.

Dienraštis „Klaipėda“ dar 2011 m. rašė apie tai, kaip Savivaldybės žemėtvarkininkai bandė nubausti R. Cibauską už tai, kad jis nelegaliai tvora apsitvėrė valstybinę žemę – dalį jos sudarė sklypas, kurį jis pagal su Savivaldybe pasirašytą infrastruktūros plėtros sutartį ketino įsigyti, o kitą dalį – bendrojo naudojimo želdiniai, kurių parduoti neleidžia įstatymas.

R. Cibausko ieškinį dėl sklypo įsigijimo ne aukciono tvarka atmetus visų instancijų teismams Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) 2014 m. spalį vykusio patikrinimo metu nustatė, kad už verslininko žemės sklypo pietinės ribos yra savavališkai užimta valstybinė žemė, ji užtverta 2 m aukščio mūrine tvora. Nustatyta, kad savavališkai užimtos valstybinės žemės plotas siekia apie 8,34 a. Tada NŽT raštu nurodė R. Cibauskui iki tų pačių metų lapkričio 26 d. atlaisvinti savavališkai užimtą valstybinę žemę nusikeliant tvorą ir sutvarkant valstybinę žemę taip, kad ji būtų tinkama bendram naudojimui. Tačiau verslininkas tvoros nenugriovė. Tik 2017 m. spalį situacija pradėjus domėtis „Atvirai Klaipėdai“ institucijos vėl grįžo prie šio niekaip neužbaigiamo klausimo.

2018 m. rugsėjį Klaipėdos apylinkės teismas išnagrinėjo bylą ir atmetė R. Cibauskas prašymą panaikinti Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) sprendimus, kuriais jis buvo įpareigotas nugriauti nelegalią tvorą. Verslininkas pasinaudojo galimybe tokį sprendimą apskųsti Klaipėdos apygardos teismui, bet ir ši instancija atmetė jo skundą.

Bandydamas išsaugoti savo nelegaliai pastatytą tvorą R. Cibauskas buvo inicijavęs ir dar vieną teismo procesą, nes jam neužteko VTPSI reveranso – leidimo, kuriuo buvo pratęstas tvoros griovimo terminas iki 2018 m. spalio 26 d. Verslininkas nusprendė pasinaudoti įstatymo numatyta teise ir prašyti Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmų, kad jie dar labiau pratęstų šį terminą – iki 2019 m. spalio 26 d. Savo prašyme teismui jis nurodė, jog siekia tvorą įteisinti, „tačiau tam reikia laiko” – esą vyksta teritorijos detaliojo plano rengimo (keitimo) procedūros. Jomis siekiama pakeisti neteisėtai užimto sklypo naudojimo būdą iš bendro naudojimo į gyvenamąją paskirtį. Tada jau jį būtų galima parduoti aukcione, o žemę įsigijus R. Cibauskui atsirastų galimybė įteisinti tvorą.

Visgi minėto teismo teisėjų kolegija nusprendė, kad nė viena R. Cibausko minima aplinkybė nėra tokia, kuri sudarytų pagrindą pratęsti tvoros nugriovimo terminą, ir jo prašymas buvo atmestas kaip nepagrįstas. Kadangi šis sprendimas galėjo būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT), R. Cibauskas tai ir padarė. Tačiau praėjus daugiau nei metams ir LVAT kolegija konstatavo, kad R. Cibausko skundas yra nepagrįstas.

Įsigaliojus šiam neskundžiamam sprendimui VTPSI informavo, kad vėl buvo atliktas patikrinimas vietoje ir įsitikinus, kad valstybinės žemės sklype tebestovi nelegali tvora, bus kreipiamasi į antstolį dėl priverstinio privalomojo nurodymo vykdymo.

Pasak VTPSI, raštu į antstolę Astą Rimaitę-Žičkuvienę priverstinio nurodymo nugriauti tvorą vykdymo buvo kreiptasi dar birželio 19-ąją.

Pastaroji raštu „Atvirai Klaipėdai” atsakė, kad dar liepos pabaigoje su pareiškimu kreipėsi į Klaipėdos apylinkės teismą dėl R. Cibausko nubaudimo ir pasekmių taikymo, tačiau bylos posėdis iki šiol dar nepaskirtas. Pastarąją aplinkybę patvirtino ir teismas – kol kas dar tik įteikinėjami procesiniai dokumentai bylos šalims.

Beje, dar 2017-ųjų sausį VTPSI skelbė, kad jos iniciatyva buvo pakeistos kai kurios antstolių darbą reglamentuojančios sprendimų vykdymo instrukcijos ir šie pakeitimą esą neleis vilkinti neteisėtų statybų padarinių šalinimo pagal teismų sprendimus.

Miesto straipsnių vidus

„Teismas už sprendimo pašalinti statybos, pažeidžiant teisės aktų reikalavimus, padarinius arba VTPSI privalomojo nurodymo neįvykdymą gali statytojui skirti iki 300 eurų baudą už kiekvieną uždelstą įvykdyti sprendimą arba privalomąjį nurodymą dieną. Šios ir kitos naujos teisės aktų nuostatos gerokai paspartins neteisėtos statybos padarinių pašalinimą. VTPSI neteisėtų statybų netoleruoja. Neteisėtos statybos pažeidžia konstitucinį teisės viršenybės principą, daro žalą aplinkai bei darniai teritorijų plėtrai, gali kelti grėsmę žmonių saugumui, jų gyvybei ir sveikatai. Nelegalūs statiniai pažeidžia viešąjį interesą, neretai pakenkia konkretiems tretiesiems asmenims”, – savo pranešime tada tikino inspekcija.


  2020-10-20

  2 komentarai “Rimanto Cibausko tvora neįkandama ir antstolei?”

  1. AvatarAnonimas (IP: 90.138.145.69)

   Įtakingas gražuolis. Vor v zakone? Tokių niekas įveikti negali. Gėda už tokią valstybę.

   • Avatarklaipdietė (IP: 78.57.230.119)

    Tūkstančiai žmonių yra nukentėję nuo to ,kaip parašėte ,,mecenato,, ir,, filantropo ,, kitų sąskaita ! Apmaudu ,kad valstybė ,, žaidžia ,,su tokiais milijonieriais (kiek galima leisti iš savęs tyčiotis , leisti lėšas teismų maratonui?)

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt