P0

Miestas

„Workation Klaipėda“ į uostamiestį vilioja ir žiemą (3)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2020-12-04


„Jūra, kai miestai jau puošiasi Kalėdoms? Kelionė, kai dėl pandemijos keliauti tapo sudėtinga? Reikia dirbti, o norisi atostogauti? Viskas įmanoma! Ištuštėję paplūdimiai gali būti dar gražesni, keliauti netrukdo net ant žemės nutupdyti lėktuvai, o prie jūros galima nulėkti ką tik paposėdžiavus su kolegomis”, – taip jau antrus metus programą „Workation Klaipėda“ įgyvendinanti VšĮ „Klaipėda ID” vilioja darbo vietą bent kelioms dienoms perkelti į pajūrį.

Programa buvo pradėta, kai niekas dar nė nenujautė būsimos pandemijos, tad tuo metu buvo siūlomos Klaipėdos bendradarbystės erdvės, o  šiemet žmonės iš kitų miestų buvo kviečiami tiesiog atvykti į Klaipėdą „persikrauti“ ir rinktis vietą, kuri jiems atrodo patogi bei saugi: biblioteką, viešbutį, meno dirbtuves, banglenčių stovyklą ar individualią studiją.

Klaipėdiečių iniciatyva buvo pastebėta ir tarptautiniu mastu – austrų organizuojamuose Politikos inovacijų apdovanojimuose ji pateko į finalą kartu su projektais iš Jungtinės Karalystės, Italijos, Lenkijos, Nyderlandų, Slovakijos, Švedijos, Vokietijos.

Darbo ir pramogos derinys, angliškai vadinamas workation (nuo žodžių work – darbas ir vacation – atostogos) pasaulyje jau seniai mėgstamas ir leidžia žmogui palikti įprastą darbo vietą, bet ne patį darbą. Mobilieji telefonai, nešiojamieji kompiuteriai, įvairūs bendradarbystės įrankiai (grupiniai skambučiai, vaizdo konferencijos, pokalbių programėlės, debesija ir pan.) leidžia dirbti iš bet kurios pasaulio vietos, kur tik veikia internetas (o kartais nė jo nereikia).

Jei „biuras“ persikėlė į kitą miestą ar net šalį, po darbo likusį laiką galima išnaudoti pramogoms, pažinčiai su naujais žmonėmis ar nauja vieta. Taip darbuotojai ne tik pailsi, sugriaudami rutiną ir kasdienį stresą palikdami namie, bet ir praplečia akiratį, įgyja naujų patirčių. Vietos pakeitimas dažnai paskatina ir kūrybiškumą bei sustiprina komandos tarpusavio ryšius.

Vienintelis šalies didmiestis prie jūros tokių darbostogų projektą pradėjo dar 2019-ųjų gegužę. Teigiama, kad praėjusių metu vasara buvo sėkminga – dirbti atostogų ritmu nuo gegužės iki spalio vidurio Klaipėdoje panoro daugiau nei 200 profesionalų iš kitų Lietuvos miestų.

Šiemet kampanijos planus teko derinti prie COVID-19 pakeisto gyvenimo ritmo, bet darbostogos nebuvo atšauktos. „Po karantino būtina paspausti mygtuką restart”, – kvietė programos iniciatoriai ir siūlė įkvėpti gaivaus oro, leisti jūros vėjui perkrauti mintis.

„Antrąjį „Workation Klaipėda“ sezoną pradėjome pavasarį. Iš pradžių labai baugino pandemija, karantinas, bet šylantis oras suteikė vilties ir vasarai įsibėgėjant iniciatyva įgavo pagreitį“, – sako „Klaipėda ID“ direktorė Eglė Songailienė.

Vieni iš pasinaudojusių kvietimu – IT paslaugų bendrovės „TeleSoftas“, turinčios biurus Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, darbuotojai. Kauniečiai vietos darbui toli nesidairė – įsikūrė pas kolegas. Pasak bendrovės projektų vadovo Dangiras Račkauskas, uostamiestyje vasarą „darbostogavusio“ su penkiais kolegomis, pagrindinis buvo noras trumpam pakeisti vietą ir, žinoma, retkarčiais panerti į jūrą. Nors pasitaikė geras oras, pašnekovas tikino, kad užgriuvę darbai neleido pasiduoti pagundoms – pajūriui liko tik vakarai.

„TeleSofto“ komanda Klaipėdoje darbą su atostogomis derino jau antrą kartą, pirmasis buvo prieš trejus metus. Paklaustas, ar kitiems siūlytų tai pabandyti, D. Račkauskas atsakė nė negalvojęs: „Drąsiai!“

„Pandemija išmokė dalį mūsų, kad galime dirbti, kur tik yra interneto ryšys, taigi svečiai iš kitų Lietuvos miestų jungėsi prie mūsų programos ir individualiai, ir komandomis, – pasakojo E. Songailienė. – Vasaros pradžioje nuvykę pasisvečiuoti į „TEMA namus“, išgirdome iš šeimininkų: kelios architektės buvo pas mus atvažiavusios workation daryti. Tuo metu ši kūrybinė rezidencija net nebuvo minima mūsų komunikacijoje. Reiškia, pasakodami apie darbo ir atostogų programą Klaipėdoje pasiekėme savarankiškai savo laiką planuojančius žmones, o jie atvyko ir patys susirado sau tinkamiausias vietas ir patirtis.“

Todėl, anot pašnekovės, sunku pasakyti, kiek tiksliai žmonių šiemet trumpam perkėlė savo darbo vietą į Klaipėdą. Vien „Light House“ bendradarbystės erdvės sulaukė maždaug 100 žmonių. Pridėjus tuos, kurie sėmėsi įkvėpimo „TEMA namuose“, gaudė bangas „SurfCamp“ stovykloje ir dirbo jų poilsio bazėje, mėgavosi Smiltynės ramybe Klaipėdos jachtklube ar miesto pranašumais Klaipėdos mokslo ir technologijų parko bei „Kultūros fabriko“ studijose, kaip ir pernai, skaičius viršija 200.

Tų, kurie priėmė kvietimą, bet dirbo savo pasirinktose vietose, pavyzdžiui, kavinėse, programos iniciatoriai net nebando suskaičiuoti.

„Klaipėda ID“ vadovė tvirtina, kad pajūrio kavinėse – tose, iš kurių matyti ir girdėti bangų ošimas, tikrai būna dirbančių. Tarp čiuožimo bangomis sesijų žmonės dirbo ir banglenčių stovyklos bazėje.

„Darbas yra ne tik prie kompiuterio, – sako E. Songailienė. – Juk kartais tereikia tik užrašinės ir rašiklio, o tada tinka ir kopose sėdėti… Čia jau filosofinis klausimas: kas yra darbas? Mes įpratę, kad žmogus turi būti užimtas ir, svarbiausia, atrodyti užimtas. Bet kartais produktyviausia yra atsistoti ir išeiti pasivaikščioti, nes reikia laiko ir erdvės pamąstyti.“

Pasak jos, nors žmonės šiuo metu gal nesvarsto lankytis bendradarbystės erdvėse, bet net dabar, karantino metu, jiems yra ką pasiūlyti. Pavyzdžiui, „TEMA namai“ siūlo individualias studijas visai prie kelto į Smiltynę.

Anot E. Songailienės, Klaipėda turi ir visus didmiesčio atributus, ir mažesnio miesto privalumus, joje gausu karjeros galimybių ir neišnaudotų veiklos nišų.

„Tačiau juk net rimtesnio pirkinio neįsigyjame jo atidžiai neišsistudijavę. Persikėlimas gyventi į kitą miestą nėra lengviausias sprendimas – jam reikia drąsos. Todėl „Workation Klaipėda“ dalyvius ir kviečiame „pasimatuoti“ Klaipėdą – atvykti pas mus, pasirinkti darbui patogiausią vietą, gal net išmėginti kelias, susipažinti su laisvalaikio galimybėmis, susitikti su bendraminčiais Klaipėdoje ir patiems patirti, ar Klaipėda jiems tinka”, – sako „Klaipėda ID“ direktorė.


  2020-12-04

  3 komentarai “„Workation Klaipėda“ į uostamiestį vilioja ir žiemą”

  1. Tai vėl pusiau “zamorskai” Lyskite į šikną giliau ir giliau, pakol užstriksite ir reiks už kojų traukti lauk. Mužikas net su “armani” lieka mužikas. Na, kaip žmogeliams nesarmata?

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Redakcijos adresas:
  Bangų g. 5A (3 aukštas)
  Klaipėda, LT-91250
  Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt