P0

Regionas

Būtingės avarijos atgarsiai: aplinkosaugininkas nušalintas neteisėtai (atnaujinta)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-03-12


Vilniaus apygardos administracinis teismas patenkino dėl incidento Būtingės naftos terminale išgarsėjusio aplinkosaugininko Donato Bagočiaus skundą dėl neteisėto nušalinimo nuo Aplinkos apsaugos departamente (AAD) einamų pareigų.

Aplinkos apsaugos departamentas sausio pabaigoje buvo pranešęs, kad jos direktorės įsakymu sudaryta komisija pateikė išvadą dėl Klaipėdos valdybos vyriausiojo specialisto D. Bagočiaus veiksmų. Informacijos apie incidentą Būtingės teikimą aplinkos ministrui Simonui Gentvilui ir jo patarėjui Marijui Gailiui buvo įvertintas kaip šiurkštus tarnybinis nusižengimas ir už tai pasiūlyta skirti tarnybinę nuobaudą – atleidimą iš pareigų.

Anot Lietuvos aplinkos apsaugos sistemos darbuotojų profesinės sąjungos pranešimo, teismas įpareigojo AAD panaikinti įsakymą, kuriuo D. Bagočius buvo nušalintas, o taip pat sumokėti aplinkosaugininkui darbo užmokestį ir delspinigius už laikotarpį, kuomet jis buvo nušalintas.

„Teismas, įvertinęs pateiktus įrodymus, konstatavo, kad kitaip nei teigė AAD, aplinkos apsaugos srityje pareigūnai atostogų metu gali reaguoti į iškvietimus, atlikti operatyvius veiksmus. Nagrinėtu atveju nustatyta, kad D. Bagočius atliko veiksmus, siekdamas užkirsti kelią kilusiai grėsmei aplinkai, ją operatyviai nustatyti. AAD nepateikė jokių įrodymų, kad pareigūno atlikti veiksmai, siekiant užtikrinti Būtingės terminale įvykusio taršos incidento tyrimą, būtų buvę netinkami, nesuderinami su siekiamais tikslais, padarę žalą valstybės biudžetui ir pan. Taip pat nėra pateikta jokių įrodymų, kad Aplinkos ministerijos atstovui pareiškėjas būtų teikęs informaciją, nesusijusią su jo atliktais veiksmais ar tikrovės neatitinkančią informaciją”, – rašoma pranešime. 

„Dėl savo iniciatyvos ir siekio tinkamai tarnauti valstybei jis AAD buvo nubaustas ir net nušalintas nuo pareigų, lyg būtų padaręs šiurkštų pažeidimą. Ši situacija tik parodo, kad departamente viskas gerai nėra. Jei įstaigoje tyrimai būtų atliekami objektyviai ir vadovaujantis bendraisiais teisės principais, tai toks teismo sprendimas net nebūtų reikalingas. Manau, kad toks teismo sprendimas yra pirmas žingsnis užkertant kelią įstaigoms veikti nevaržomai ir nepagrįstai bausti atsidavusius tarnybai ir į politiką nesikišančius pareigūnus“, – pranešime cituojamas minėtosios sąjungos ir Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo teisininkas Rintautas Kupris.

AAD teismo sprendimą per 30 dienų gali apskųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

D. Bagočius nuo sausio 29 d. tarnybinio kaitumo būdu buvo perkeltas į Aplinkos apsaugos agentūrą.

ATNAUJINTA. „Aplinkosaugos pagrindą sudaro ne tik procedūriniai formalumai, bet ir pašaukimas. Todėl džiaugiuosi, kad sistemoje dirba tokie sąžiningi profesionalai, kurie ištikus bėdai reaguoja pilietiškai. Tikiuosi, mokslininko Donato Bagočiaus pavyzdys įkvėps ir kitus išlikti ryžtingiems“, – Aplinkos ministerijos pranešime cituojamas ministras Simonas Gentvilas.

Pranešime cituojama teismo sprendimo ištrauka, jog gavęs informaciją apie įvykusį taršos incidentą, D. Bagočius „ėmėsi iniciatyvos išsiųsti sraigtasparnį teršalų dėmės pasklidimo plotui nustatyti bei užtikrinti, kad būtų atliktas vaizdo fiksavimas pasklidusių teršalų rajone“. Specialistas taip pat atkreipė teismo dėmesį, kad „reagavimas atostogų ar kitu ne darbo metu yra įprasta praktika“.

Teismo sprendime taip pat rašoma, kad „pareiškėjas siekė operatyviai reaguoti, siekdamas kiek įmanoma sumažinti [arba] pašalinti kilusią grėsmę aplinkai, ėmėsi veiksmų, kurie, jo manymu, buvo tinkami šiai grėsmei sumažinti [arba] pašalinti. Paskambinus Aplinkos ministerijos atstovui, jis suteikė jam žinomą informaciją apie įvykusį taršos incidentą“.


  2021-03-12

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt