P0

Jūros istorijos

Eduardas Sliesoraitis – kapitonas, savo noru „išplaukęs” į Sibirą

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-03-23


Programą „Lietuva – jūrinė valstybė“ vykdantis Lietuvos jūrų muziejus pristato kapitoną Eduardą Sliesoraitį (1907–1968).

1938 m. Eduardui Sliesoraičiui buvo darbingi – per juos gavo ir artimosios, ir tolimosios laivininkystės kapitono laipsnius, plaukiojo su didžiaisiais „Lietuvos Baltijos Lloydo“ laivais „Maistas“ ir „Kaunas“ kaip I šturmanas, na, o 1938 m. rugsėjį tapo garlaivio „Kretinga“ kapitonu.

1940 m. okupacinė valdžia Eduardą Sliesoraitį paskyrė „Šiaulių“ I šturmanu, bet netrukus įsisiautėjo permainingi lemties vėjai.

„1941 m. birželio 14 d. į Eduardo Sliesoraičio namų duris pasibeldė NKVD ir jų pagalbininkai. Kapitonas tuo metu lankė artimuosius, ir nesuprato: kas čia dedasi, kur rengiamasi vežti jo šeimą? Kaip tai – ištremti? Kodėl jo, sovietinio laivyno šturmano šeimą, nori tremti? Už ką? Ne taip lengva laisvoje valstybėje užaugusiam žmogui suprasti, kad sovietinėje sistemoje galėjai būti ištremtas ir už nieką. Supratęs, kad bejėgis ką nors pakeisti nusprendė: ne, šeimos nepaliks – keliaus kartu. Tame pačiame gyvuliniame vagone, su žmona ir dukra, iki pat poliarinio rato. Šiaip ne taip išgyveno pirmą žiemą.  1942 m. rudenį kartu su kitais 400 lietuvių tremtinių buvo nuplukdytas į Janos upės žiotis prie Laptevų jūros. Tvirtas vyras kasdavo duobes – kirtikliu kirsdavo amžinąjį įšalą, ir ten guldė tremties nukankintus tautiečius. Negana to, 1943 m. dar buvo nuteistas ir už rąstelio vagystę – matyt, norėjo žeminę nors kiek pasigerinti, draudžiama! Vis dėlto, 1944 m. prireikė jo jūrininko paslaugų – persikėlus į Romansyrą jam buvo pavesta vadovauti žvejybos laivui, plaukiojančiam po Laptevų jūrą. Taip jau buvo galima išgyventi, išlikti, ir šeimą išsaugoti. Tačiau grįžti į Lietuvą tremtinys galėjo tik Stalinui pakračius kojas – leidimą gavo 1954 m. metais, bet Lietuvoje tremtinių nelabai kas laukė”, – biografinėje apybraižoje rašo Justinas Žilinskas.


  2021-03-23

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt