P0

Konsultacijos

Lietuviai kiaušinius mėgsta ne tik per Velykas

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-04-02


Artėjant Velykoms retas pirkėjas iš parduotuvės išeina nenusipirkęs bent kelių dešimčių kiaušinių. Bet ar iš tiesų ši prekė nuo parduotuvių lentynų šluojama tik prieš margučių šventę?

Nors Velykų mėnesį kiaušinių nuperkama daugiau nei įprastai, vis dėlto Statistikos departamento duomenys atskleidžia, kad lietuviai kiaušinius mėgsta valgyti ne tik per Velykas.

Pernai Velykos buvo švenčiamos balandžio viduryje. Tą mėnesį parduota daugiau nei 48 mln. kiaušinių. Nemažai, bet toli iki rekordo – 63,7 mln. vienetų. Būtent tiek kiaušinių parduota 2002-ųjų kovą – daugiausiai nuo 1993 m.

Asociatyvi Palmiros Mart nuotr.

Beje, 1993 m. Lietuvoje parduota mažiausiai kiaušinių – rugsėjį jų kažkodėl buvo nupirkta tik 15,4 mln.

Praėjusiais metais daugiausia kiaušinių – daugiau nei 55 mln. – parduota sausį. Daugiau kiaušinių nei per Velykas lietuviai nupirko ir vasario, kovo, rugsėjo, spalio bei lapkričio mėnesiais.

Ankstesniais metais lietuviai taip pat suskubo pirkti kiaušinius dar prieš Velykas. 2019 m. daugiausia kiaušinių buvo parduota kovą (56,7 mln.) ir spalį (55,3 mln.), 2018 m. – rugpjūtį (60,5 mln.).

Šių metų sausį buvo parduota 38,7 mln., vasarį – beveik 40 mln. kiaušinių.

Lietuvoje per metus surenkama beveik milijardas kiaušinių (2019 m. duomenimis, buvo surinkta 858 mln.), skirtinguose šalies regionuose surenkamas kiaušinių skaičius skiriasi.

Daugiausia kiaušinių surenkama Sostinės regione – 2019 m. surinkta 243 mln. Klaipėdos apskrityje – 192 mln., Telšių – 140 mln., Šiaulių apskrityje – 51,5 mln., Marijampolės – 12 mln., Alytaus – 11 mln., Tauragės apskrityje – tik 9 mln. kiaušinių.

Brangiausi kiaušiniai – Vilniuje, pigiausi – Šiauliuose

Nors Vilniaus apskrityje kiaušinių surenkama daugiausia, čia jų kaina yra didžiausia – vasario mėnesį 10 M ar L dydžio kiaušinių vidutinė mažmeninė kaina buvo 1,61 EUR.

Pigiausiai 10 vienetų kiaušinių vasarį buvo galima nusipirkti Šiauliuose – vidutiniškai po 1,39 EUR, Panevėžyje – 1,47, Klaipėdoje – 1,42, Kaune – 1,53 EUR.

Vidutinė mažmeninė kiaušinių kaina Lietuvoje vasarį buvo 1,61 EUR už 10 vnt.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje pernai auginta 3,2 mln. vištų dedeklių (beveik 400 tūkst. mažiau nei užpernai). 2019 m. duomenimis, viena dedeklė vidutiniškai sudėdavo po 275 kiaušinius per metus.

Rinkos tyrimų bendrovės „NielsenIQ“ duomenimis, pirkėjams ima rūpėti vištų auginimo sąlygos ir jie vis dažniau sąmoningai pasirenka nepirkti narvuose laikomų vištų kiaušinių.

Pasak bendrovės atstovės Žanetos Simonaitytės, nors tokie kiaušiniai sudaro didžiąją pardavimų dalį, ji kasmet mažėja: 2019 m. narvuose laikomų vištų kiaušinių dalis sudarė 87 proc. visų parduodamų kiaušinių, bet 2020-aisiais sumenko iki 82 proc.

„Per pirmuosius 2021-ųjų mėnesius užregistravome dar aktyvesnį narvuose laikomų vištų kiaušinių atsisakymą – tokių kiaušinių pirkėjai nupirko 12 proc. mažiau nei pernai“, – pastebėjo „NielsenIQ“ atstovė.

Lietuvoje vis labiau populiarėja ir putpelių kiaušiniai, jų kasmet į mūsų šalį įvežama vis daugiau. Pernai jų buvo importuota beveik 2,9 mln. už 178 tūkst. EUR.

Dietologai vis dėlto neturi bendros ir aiškios nuomonės, kad populiarėjantys putpelių kiaušiniai būtų sveikesni ar vertingesni už vištų.

Kasdien – po vieną kiaušinį

LRT laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas gydytojas Alvydas Unikauskas teigia, kad pagal kai kurias savybes vištų kiaušiniai pirmauja, vis dėlto palyginti vištų ir putpelių kiaušinių savybes sudėtinga – vieni turi vienų vitaminų, kiti – kitų.

Riebesni ir kaloringesni yra putpelių kiaušiniai. Vištų kiaušinių trynys turi cholesterolio, bet A. Unikauskas teigia, kad per savaitę 6 ar 7 kiaušiniai – nepakenks.

Panašios nuomonės laikosi ir britų mokslininkai, kurių atliktas tyrimas atskleidė, kad didelis kiaušiniuose esantis cholesterolio kiekis beveik neturi įtakos cholesterolio kiekiui kraujyje – jis esą sunkiai pasisavinamas.

Dėl to, jų nuomone, sveikas žmogus gali drąsiai kasdien suvalgyti po kiaušinį. Jei Lietuvoje surenkama apie 800–900 mln. kiaušinių ir dar apie kelis šimtus milijonų jų yra įvežama, vadinasi, vienas šalies gyventojas jų vidutiniškai suvalgo po vieną kasdien.

Gydytojai pataria valgyti minkštai virtus kiaušinius – tokius organizmas geriau įsisavina. Taip pat patariama rinktis naminius, laisvėje laikomų vištų kiaušinius.

Teigiama, esą pastaruoju metu žmonės parduotuvėse vis dažniau dairosi būtent tokių kiaušinių.


  2021-04-02

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt