P0

Jūros istorijos

Kapitonas Juozas Andžejauskas: pasižymėjęs ir kaip kontrabandininkų gaudytojas

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-04-05


Programą „Lietuva – jūrinė valstybė“ vykdantis Lietuvos jūrų muziejus pristato įdomius kapitono Juozo Andžejausko (1887–1938) gyvenimo faktus.

1921 m. Lietuvos kariuomenės vyr. leitenantas Juozas Andžejauskas išėjo į atsargą ir netrukus tapo pirmojo lietuviško laivo „Jūratė“ kapitonu. 1924 m. Juozas Andžejauskas pereina dirbti į Klaipėdos uostą. Ten užima įvairių uosto tarnybų vadovo, vėliau – svarbias locmano pareigas, o 1926 metais pasižymi ir kaip kontrabandininkų gaudytojas.

„Vokietijoje į valdžią atėjus naciams, Lietuva tuoj pat pajuto spaudimą dėl Klaipėdos, ne tik dėl to, kad nacistinės organizacijos steigėsi pačioje Klaipėdoje, kėlė riaušes ir neramumus. Buvo kariaujamas ir psichologinis karas: vasaros mėnesiai į Klaipėdą atplaukdavo keleiviniai laivai iš Vokietijos. Jie sustodavo prie krantinės, įjungdavo garsiakalbius ir imdavo groti vokiškus maršus, ypač tuo mėgavosi laivo „Preussen“ („Prūsija“) įgula. Vieną kartą šis koncertas baigėsi vokiečių muštynėmis su lietuviais bei susirėmimu policija. Juozo Andžejausko vadovaujamas „Perkūnas“ irgi neliko nuošaly: nuplaukė prie krantinės ir riaušininkus išmaudė brandspoitu, dabar sakytume – vandens patranka, kitais atvejais skirta gesinti gaisrus laivuose, šįsyk teko užgesinti politinį gaisrą”, –  biografinėje apybraižoje rašo Justinas Žilinskas.


  2021-04-05

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt