P0

Konsultacijos

Dokumentus teismui galima pateikti per EPP

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-06-18


Užklupus pandemijai didelis krūvis teko informacinėms sistemoms, ne išimtis ir Lietuvos Teismų elektroninių paslaugų portalas (EPP). Plačiau apie EPP sistemą ir šios sistemos suteikiamas galimybes pasakoja Klaipėdos miesto rūmų teisėja Rūta Zubrickaitė.

Kas yra EPP ir kodėl naudinga juo naudotis?

Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalas yra speciali elektroninė erdvė, pasiekiama interneto paieškos laukelyje įvedus adresą www.e.teismas.lt. EPP suteikiamos galimybės iš tiesų yra labai plačios.

EPP naudingas tuo jog, atlikus keletą minučių trunkančią registraciją per elektroninę bankininkystę bei prisijungus prie sistemos, per ją galima elektroniniu būdu teikti teismui visus dokumentus civilinėse ir administracinėse bylose, įskaitant dokumentus, skirtus inicijuoti naujas bylas, taip pat ir teikti dokumentus jau pradėtose bylose.

Taigi, EPP naudotojams nereikia fiziškai nešti dokumentų į teismą arba siųsti jų registruotu paštu, užtenka juos įkelti į EPP sistemą, kad jie pasiektų teismą. Kadangi procesiniams veiksmams atlikti yra nustatomi teismo ar įstatymo terminai, per EPP sistemą vartotojas turi galimybę įkelti dokumentą į sistemą visą parą, ir nepatirti su termino praleidimu susijusių neigiamų pasekmių, t. y. dokumentai gali būti įkeliami iki nustatyto termino datos 23.59 val.

EPP taip pat suteikia galimybę vartotojams pasirinkti atitinkamų dokumentų šablonus ir užpildžius juos teikti procesinius dokumentus teismui. Tai aktualu asmenims, kurie nesinaudoja profesionalių teisininkų pagalba ir atitinkamus procesinius veiksmus gali atlikti savarankiškai. Per EPP sistemos platformą teikiant dokumentus turi būti mokamas tik 75 procentų žyminis mokestis palyginus su popieriniu būdu teikiamais dokumentais.

Kokios paslaugos populiariausios?

Kadangi EPP portalas suteikia asmenims galimybę tvarkyti teisinius reikalus, kuriems būtinos teismo paslaugos, EPP portalas naudojamas tiesiogiai teikti procesinius dokumentus teismui, juos gauti iš teismo, susipažinti su byla, naudoti procesinių dokumentų šablonus. Asmenys gali peržiūrėti bylų, kuriose dalyvauja kaip proceso dalyvis, informaciją, klausytis teismo posėdžių garso įrašų, susipažinti su vykstančiais teismo procesais, formuoti ir teismui teikti procesinius dokumentus, juos pildyti pagal parengtas dokumentų formas, gauti pranešimus apie dokumentų priėmimą, bylos nagrinėjimą, taip pat sumokėti žyminį mokestį, teismo paskirtas baudas ir priteistas bylinėjimosi išlaidas valstybei.

Kokie klausimai vartotojams kyla dažniausiai?

EPP vartotojams dažnai kyla klausimai, susiję su EPP portalo naudojimo funkcionalumu, t. y. procesinių dokumentų pasirašymo, asmens identifikavimo, procesinių dokumentų pateikimo teismui terminų, susipažinimo su byloje esančiais dokumentais, žyminio mokesčio dydžio klausimai. Tačiau tie asmenys, kurie naudojasi elektronine bankininkyste ir elektroninių valdžios vartų teikiamomis paslaugomis, lengvai perpranta EPP portalo naudojimo specifiką, kadangi ji nėra sudėtinga, ir visus reikiamus procesinius veiksmus galima atlikti naudojantis EPP portalo funkcionalumu.

Ar saugu teikti dokumentus per EPP?

EPP sistema, kaip ir kita elektroninė platforma, per kurią yra atliekamos asmens identifikavimo bei duomenų teikimo funkcijos, turi atitinkamas apsaugos priemones, kurios užtikrina saugų ir efektyvų sistemos naudojimą. Sistema, siekiant užtikrinti jos saugą bei funkcionalumą, yra ir toliau tobulinama. 

Kada teismas gauna dokumentus, kai jie pateikiami per EPP?

Sistemai veikiant be trikdžių, asmeniui įkėlus dokumentus į EPP portalą, jie sistemoje gali būti matomi po kelių minučių, tačiau teisme tiek elektroniniu būdu, tiek popieriniu būdu gauti procesiniai dokumentai yra registruojami suteikiant dokumentui atitinkamą numerį ir pateikiami susipažinti teisėjui kitą darbo dieną. Proceso dalyviai gali matyti ir susipažinti su procesiniais dokumentais iškart po to, kai jie yra įkeliami į elektroninę bylą. Nagrinėjant bylas teismo posėdžiuose, proceso dalyviai, turintys prieigą prie EPP portalo, gali tiesiogiai teikti į bylą atitinkamus dokumentus, kurie gali būti matomi iškart juos įkėlus.

Kas gali naudotis EPP?

Kiekvienas asmuo, galintis save identifikuoti elektroninėmis priemonėmis, gali naudotis EPP. Asmenims, kurie negali savęs identifikuoti elektroninėmis priemonėmis, yra suteikiama galimybė kreiptis į teismą pateikiant savo asmens duomenis ir gaunant specialius tam asmeniui išduodamus kodus. EPP sistemoje galima pasirinkti informaciją matyti anglų kalba, kas suteikia galimybę asmenims, nemokantiems lietuvių kalbos, naudotis portalo teikiamomis galimybėmis. Portale taip pat galima pasinaudoti esančia vaizdo pagalba, padedančia suprasti, kaip veikia EPP portalas ir kokius techninius veiksmus reikia atlikti norint pateikti, peržiūrėti dokumentus sistemoje ar atlikti kitus veiksmus.

Gal pastebėjote, ar pandemijos laikotarpiu išaugo per EPP teikiamų dokumentų teismui kiekis?

Pandemijos laikotarpiu visai visuomenei reikėjo persiorientuoti ir pradėti naudotis nuotolinėmis vaizdo konferencijos galimybėmis: ne tik susitikimai, nuotoliniai mokymai, tačiau ir teismo posėdžiai persikėlė į elektroninę erdvę juos organizuojant per ZOOM programėlę. Natūralu, kad pandemijos laikotarpiu galiojant atitinkamiems suvaržymams dėl asmenų mobilumo, sveikatos apsaugos sistemos numatytų apribojimų, įstaigų ir institucijų darbinės veiklos suvaržymų, naudojimasis EPP sistema išaugo, ir pandemijos laikotarpis dar daugiau asmenų paskatino naudotis šio portalo teikiamomis galimybėmis.


  2021-06-18

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt