P0

Vasara

Vėl fiksuota kaitra ir daugiau šiltų naktų pajūry

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-07-14


Karštos dienos, šiltos naktys. Šiuo metu taip gyvename jau kiek daugiau nei du dešimtadienius, kurie Lietuvoje buvo rekordiškai karšti.

Lietuvoje liepos 7–10 d. jau antrą kartą šiais metais registruotas stichinis meteorologinis reiškinys – kaitra, kuri tęsiasi ir šiomis dienomis, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT). Kaitra fiksuojama, kai maksimali oro temperatūra pasiekia ar viršija 30 °C tris ar daugiau parų iš eilės.

Kartu LHMT specialistai apžvelgia, kiek Lietuvoje vasaros mėnesiais (birželį, liepą, rugpjūtį) vidutiniškai būna vasariškai šiltų ir kiek vėsių naktų.

Nidoje itin gausu šiltų ir labai mažai vėsių vasaros naktų. Asociatyvi portalo archyvo nuotr.

Laikoma, jog vasariškai šilta naktis yra tuomet, kai oro temperatūra nenukrenta žemiau 15 °C, o vasariškai vėsi naktis tuomet, kai oro temperatūra nukrenta žemiau 10 °C. Analizė atlikta remiantis 18 meteorologijos stočių duomenimis 1961–2020 m. laikotarpiu.

Šiltų ir vėsių naktų skaičius

Vidutiniškai Lietuvoje vasaros mėnesiais būna 21 šilta ir 23 vėsios naktys. Taigi, šiltų ir vėsių naktų skaičius yra labai panašus. Tačiau atskiruose regionuose ši proporcija gana smarkiai skiriasi.

Ypač dėl specifinių mikroklimatinių sąlygų labai išsiskiria Nida, čia itin gausu šiltų (vidutiniškai – 48 naktys) ir labai mažai vėsių (vid. vos 4 naktys) vasaros naktų. Šių metų birželio 21 d. naktį Nidoje pasiektas šilčiausios birželio nakties oro temperatūros rekordas per visą stebėjimo Lietuvoje laikotarpį, kai temperatūra naktį pasiekė 23,1 °C.

Visame pajūryje vasariškai šiltų naktų būna kur kas daugiau nei vėsių. Mažiausiai vasariškai šiltų naktų įprastai būna Žemaičių aukštumos pietinėje dalyje (vid. 13–15). Daugiausiai vėsių naktų vasaros metu registruojama Varėnos apylinkėse (vid. 35 naktys), tačiau galima prisiminti tai, jog čia registruojama daugiausiai karštų dienų.

Daugiausiai vasariškai šiltų naktų registruojama liepą (vid. 9,5), o mažiausiai birželį (vid. 3,5), tuo tarpu daugiausiai vėsių naktų, atvirkščiai, daugiausiai būna birželį (vid. 11,8), o mažiausiai liepą (vid. 4,2). Rugpjūčio mėnesį vidutiniškai būna 7,8 šiltos ir 6,5 vėsios naktys.

Taigi, vasarą norintiems leisti laiką lauke ir ieškantiems vasariškai šiltų naktų reiktų rinktis Lietuvos pajūrį.

Vykstant klimato kaitai stebimas vasariškai šiltų naktų skaičiaus augimas ir vėsių naktų skaičiaus mažėjimas.

Prieš keliasdešimt metų vėsių vasaros naktų buvo net tris kartus daugiau nei šiltų, tuo metu vidutiniškai Lietuvoje vasaros mėnesiais būdavo vos 11 šiltų ir net 32 vėsios naktys.

Tačiau pastaruoju metu šiltų ir vėsių vasaros mėnesių naktų skaičius yra gana panašus, o po šios vasaros su joje jau fiksuotomis keliomis tropinėmis naktimis (tokia pajūry numatoma ir šio ketvirtadienio naktis), šie duomenys, tikėtina, ateity dar labiau keisis šiltų naktų naudai.


  2021-07-14

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3C, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt