P0

Politika, Svarbu

Vyriausybė atsitraukė: galimybių paso nebereikės viešajame transporte, planuoja paleisti „pasobusus”

Palmira Martinkienė

Palmira Mart
2021-08-11


Savaitę laiko gąsdinusi nuo COVID-19 nepasiskiepijusius gyventojus įvairiais griežtais būsimais suvaržymais, po žmonių protestų bei dalies verslininkų išsakytų pastabų Vyriausybė traukiasi ir švelnina kai kuriuos ankstesnius savo reikalavimus.

Bene svarbiausias iš jų, jog galimybių paso nebebus reikalaujama nei iš miestų viešojo transporto keleivių, nei iš vykstančiųjų priemiestiniais autobusais. Savo poziciją, jog jie nebūtų pajėgūs užtikrinti šio reikalavimo vykdymo, šios savaitės pradžioje buvo išsakę keleivių vežėjai.

Kad nebus pajėgūs tikrinti, ar visi keleiviai turi galimybių pasus, savaitės pradžioje teigė keleivių vežėjai.Martyno Vainoriaus nuotr.

Tad reikalavimo keleiviams turėti galimybių pasą atsisakyta, nusprendus gyventojams nesudaryti judėjimo viešuoju ir priemiestiniu transportu sunkumų.

„Kadangi visuomenėje yra daug visokių paklydimų ir interpretacijų, mes šito siekiame, nes turime užtikrinti, kad su kovid susijusios hospitalizacijos netrukdytų kitų sveikatos priežiūros paslaugų teikimui, ką, deja, matome – sergamumas auga, lovos pildosi”, – trečiadienį vykusiame Vyriausybės posėdyje teigė klausimą pristatęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Kartu jis akcentavo, jog galimybių paso bus reikalaujama beveik visur, kur yra teikiamos kontaktinės paslaugos.

Išimtys, jo teigimu, apibrėžiamos kaip „būtinosios veiklos, nepaisant to, kad jų teikimo metu išlieka didelė apsikrėtimo infekcija rizika, ir grupė veiklų, kurių metu apsikrėtimo rizika nėra didelė”.

Pasak ministro, PGR testo nebebus galima atlikti nemokamai, kai tai susiję su laisvalaikiu, pramogomis, o ne darbu. Išimtys esą bus pateiktos vėliau.

Taip pat išlieka reikalavimas, kad pasiskiepiję būtų didelė dalis dirbančiųjų. Šis reikalavimas taikomas visiems, kurių veikla vienaip ar kitaip susijusi su kontaktais. Tai pirmiausia įvairių paslaugų teikėjai, viešojo sektoriaus darbuotojai ir pan.

A. Dulkys į šį sąrašą pasiūlė įtraukti ir gamybos įmonių darbuotojus.

„Iš apdirbamosios gamybos srityje dirbančiųjų daugiau nei 218 tūkst. darbuotojų apie 63 proc. yra turintys imunitetą, tai apie 80 tūkst. darbuotojų būtų įtraukti į testavimą, mums tam reikėtų apie 2,8 mln. eurų per mėnesį”, – teigė ministras.

Atsisakę skiepytis ir testuotis darbuotojai galės būti atleisti iš darbo.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

Visi šie reikalavimas įsigalios rugsėjo 13- tą dieną. Išimčių projektai jau parengti, vėliau jie bus tikslinami, atsižvelgiant į pandeminę situaciją.

Pabrėžta, jog turintieji galimybių pasus nebeprivalės uždarose patalpose dėvėti kaukių – jos bus tik rekomenduojamos. Visi kiti patalpose turės būti su kaukėmis, laikytis saugaus atstumo ir kitų reikalavimų.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė informavo, jog Registrų centras artimiausiu metu planuoja paleisti vadinamuosius „pasobusus”, kuriuose bus galima išsiimti galimybių pasus tiems, kurie neturi išmaniųjų įrenginių. Taip pat planuojama, kad galimybių pasus galėtų išduoti ir paštų skyriai. Ji taip pat prisiminė, jog nuo šiol galimybių pasą atnaujinti reikia tik kas du mėnesius.

„Šitoje bangoje mums rūpi mažiau skaičiuoti atvejų skaičių, o labiau rūpi skaičiuoti, kokios yra pasekmės sveikatos sistemai (…) Ligoninių užimtumas, papildomų priemonių nesiimant, gali pasiekti labai aukštus rodmenis, o mes puikiai žinome, kad visa tai ateina kitų ligonių galimybių gauti sveikatos priežiūros paslaugas sąskaita”, – teigė premjerė Ingrida Šimonytė.

Jos teigimu, tos kelios savaitės iki rugsėjo 13-osios paliktos nepasiskiepijusių apsisprendimui tai padaryti. Pasak premjerės, ribojimai galėtų būti švelninami tuo atveju, jei pandeminė situacija šalyje radikaliai pagerėtų.

Kur nereikės galimybių paso?
 • Būtinųjų prekių parduotuvėse, turgavietėse, kurių prekybos plotas neviršija 1500 kv. metrų, yra atskiras įėjimas iš lauko.
 • Perkant internetu ar kitu nuotoliniu būdu, atsiimant pristatytas prekes.
 • Smulkaus remonto paslaugų užsakymui, kai kontaktas trunka iki 15 min.
 • Laidojimo paslaugoms ir laidojimo reikmenų parduotuvėse.
 • Muziejų ekspozicijų ir parodų lankymui.
 • Bibliotekose.
 • Asmens sveikatos priežiūros paslaugoms.
 • Socialinėms paslaugoms.
 • Psichologinės pagalbos ir psichoterapijos paslaugoms.
 • Kompleksiškai teikiamoms paslaugoms šeimai.
 • Pagalbai smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims.
 • Veterinarijos paslaugoms.
 • Miesto ir priemiesčio transporto paslaugoms, pavėžėjimui, taksi paslaugoms.
 • Teismuose ir teisinėms paslaugoms (notarų, antstolių, privalomos mediacijos, advokatų).
 • Vaiko teisių apsaugos veiklai.
 • Įstaigų ir įmonių teikiamos paslaugoms, kurių dėl jų specifikos neįmanoma suteikti nuotoliniu būdu.
 • Techninės pagalbos neįgaliesiems centre ir kitose įstaigose vykdomas aprūpinimas techninės pagalbos priemonėmis.
 • Asmeninės pagalbos teikimas asmenims su negalia, kai poreikį nustato socialiniai darbuotojai.
 • Atvirose erdvėse teikiamos paslaugos, prekyba ir ūkinė veikla, komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų, sporto renginiai, šventės, mugės, festivaliai ar kiti tam tikrą laiką trunkantys organizuoti žmonių susibūrimai viešoje vietoje iš anksto nustatytu laiku, kai juose dalyvauja ne daugiau kaip 500 asmenų.
 • Socialinių išmokų, pensijų išmokėjimui ir pristatymui.
 • Kitoms būtinosioms finansinėms ir privalomo draudimo paslaugoms, kai kontaktas trunka iki 15 min.
 • Ugdymui mokyklose, pirminiam profesiniam mokymui, neformaliam vaikų švietimui, švietimo pagalbai.


  2021-08-11

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt