P0

Miestas, Svarbu

Nauja Klaipėdos gatvių valymo tvarka užstrigo teisme

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2021-08-26


Klaipėdos valdžios sumanymas miesto gatvių valymo paslaugos apimtis dalinti į tris, o ne dvi teritorijas, kaip yra dabar, atsidūrė teisme.

Vienas ir potencialių rangovų, ir dabar teikiantis tokią paslaugą, mano, kad pirkimo sąlygos nesuderinamos su racionalaus lėšų panaudojimo tikslu. Teismui jis išdėstė ir daugiau pretenzijų.

Po to, kai praėjusią žiemą gatvių valytojai sulaukė nemažai pretenzijų, savivalda sugalvojo, jog naujos trejų metų trukmės sutartys turėtų būti kitokios. Martyno Vainoriaus nuotr.
Kokie savivaldos norai?

Šiuo metu organizuojant miesto gatvių valymo paslaugas ir pavasarį-rudenį, ir žiemą, Klaipėdos teritorija yra suskirstyta į dvi dalis. Dviejų metų trukmės kontraktą (maksimali galima suma 700 000 eurų) nuo 2019-ųjų lapkričio turi bendrovė „Vakarų švara“, o šiaurine miesto dalimi pagal trijų metų kontraktą nuo 2018 m. rugsėjo rūpinasi UAB „Ecoservice Klaipėda“. Pradinė maksimali šios sutarties suma siekė 1,12 mln. eurų, šį kovą savivaldybė iš UAB „Ecoservice Klaipėda“ jau pirko 112 tūkst. vertės papildomų darbų.

Po to, kai praėjusią žiemą gatvių valytojai sulaukė nemažai pretenzijų, savivalda sugalvojo, jog naujos trijų metų trukmės sutartys turėtų būti kitokios.

Paskelbtame konkurse Klaipėdos teritorija buvo padalinta į tris dalis: centrinę (į šiaurę nuo Kauno ir Agluonos gatvių iki S. Daukanto ir Liepų gatvių bei nuo Priestočio g ir Liepų g. sankryžos Palangos plento link), šiaurinę (į šiaurę nuo Daukanto ir Liepų gatvių bei nuo Priestočio g ir Liepų g. sankryžos Palangos plento link) ir pietinę (į pietus nuo Kauno ir Agluonos gatvių).

Buvo nustatyta, kad maksimali pasiūlymo kaina centrinei miesto daliai negali viršyti 628 000 Eur su PVM, šiaurinei – 719 000 Eur, pietinei –
792 000 eurų.

Sutarčių projekte buvo numatyta, kad visoje technikoje rangovas turi būti įsirengęs palydovinę transporto priemonių valdymo sistemą ir suteikti prie jos prieigą Savivaldybės administracijai. Du rangovo mechanizmai visada turi būti budintys bet kuriuo paros metu. Be pertrūkio sningant ilgą laiką ir susidarius sniego sluoksniui, kuris neužtikrina saugaus transporto pravažiavimo, pagrindinės gatvės turi būti valomos ir tebesitęsiant snigimui, o nustojus snigti mechanizuotu būdu per 4 val. jos turi būti nuvalytos ir pabarstytos ar palaistytos slidumą mažinančiu mišiniu. Žemesnės kategorijos gatvėms tokius reikalavimus rangovas turėtų įgyvendinti per 6 valandas.

Sutarties projekte numatytos ir baudos už nekokybiškai suteiktas paslaugas. 700 Eur vertės bauda būtų skiriama už kiekvieną laiku nenuvalytą gatvę (ar jos dalį) nuo sniego sankaupų, esant slidžiai dangai – už laiku nepalaistytas gatves druskos tirpalu arba nepabarstytas gatves druskos mišiniu. Už pavėluotai suteiktas paslaugas rangovas savivaldybei dar turėtų mokėti 1000 Eur dydžio delspinigius už kiekvieną pavėluotą dieną – jie būtų išskaičiuojami iš mokėtinų sumų.

Kodėl skundžia?

Savivaldybė buvo nustačiusi, kad pasiūlymų šiam konkursui lauks iki birželio 14 dienos, bet vietoje jų sulaukė proceso teisme.

Į Klaipėdos apygardos teismą su skundu dėl neva neteisėtų sprendimų ir prašymu taikyti laikinąsias apsaugos priemones kreipėsi UAB „Ecoservice Klaipėda“.

Bendrovė tvirtina, kad šio konkurso sąlygos pažeidžia viešųjų pirkimų principus, jos yra nesuderinamos su racionalaus lėšų panaudojimo tikslu. Įmonės įsitikinu, rangovams neproporcingai užkraunama dėl pirkimo sutarties nutraukimo prieš terminą atsiradusių nuostolių atlyginimo rizika. Galiausiai konstatuojam, kad pirkimo sąlygos prieštarauja imperatyvioms įstatymų nuostatoms ir suformuotai teismui praktikai.

Teismas liepos pradžioje patenkino įmonės prašymą ir pritaikė laikinąsias apsaugos priemones – sustabdė viešąjį pirkimą visose dalyse ir uždraudė Savivaldybės administracijai sudaryti viešojo pirkimo sutartis iki bus priimtas galutinis sprendimas byloje. Šios nutarties Savivaldybės administracija neskundė.

Bylą teismas rašytinio proceso metu jau išnagrinėjo, sprendimą numatyta skelbti kitą savaitę.

Pasak Savivaldybės administracijos Miesto tvarkymo skyriaus vedėjos Irenos Šakalienės, gatvių valymo paslaugų teikimas dėl šio teisminio proceso nesutriks – bus pasirašomos laikinosios sutartys iki baigsis bylinėjimasis. 


  2021-08-26

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt