P0

Kriminalai ir nelaimės, Svarbu

Kretingos psichikos sveikatos centro byla – už uždarų durų

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2021-08-31


Klaipėdos apygardos teismas pirmadienį pradėjo nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje Kretingos rajono savivaldybės viešajai įstaigai Kretingos psichikos sveikatos centrui bei buvusiai jo vadovei 45-erių Innai Viršilienei pareikšti kaltinimai dėl didelės vertės sukčiavimo, piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo ir panaudojimo, kai dėl to buvo padaryta didelė žala.

Pirmadienio rytą į teismo salę moteris delsė ateiti iki paskutinės akimirkos – link jos kartu su savo advokatu Donatu Lengvinu žengė tik koridoriuje pasirodžius bylą nagrinėjančiam teisėjui Eduardui Maškevičiui. Martyno Vainoriaus nuotr.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) apie šios bylos perdavimą teismui pranešė gegužės pabaigoje.

„Ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys atskleidė, kad Kretingos rajono savivaldybės viešosios įstaigos Kretingos psichikos sveikatos centro tuometinė vadovė medicininėje dokumentacijoje galimai fiksavo melagingus duomenis apie tariamai suteiktas gydymo paslaugas Psichikos dienos stacionare. Per daugiau nei pusantrų metų privalomojo sveikatos draudimo elektroninėje sistemoje „Sveidra“ buvo užfiksuota, kad įstaiga suteikė paslaugas 101 pacientui, nors, surinktais duomenimis, tokios paslaugos nebuvo teikiamos. Įtariama, kad tokių nusikalstamų veiksmų buvo imtasi siekiant įgyti didesnį finansavimą viešajai įstaigai bei suformuoti nuomonę apie gerus gydymo įstaigos veiklos rezultatus”, – buvo rašoma tada išplatintame FNTT pranešime spaudai.

Anot FNTT, galimai tikrovės neatitinkantys duomenys apie įstaigos Psichikos dienos stacionare tariamai suteiktas gydymo paslaugas buvo pateikti Valstybinei ligonių kasai, kuri gautų duomenų pagrindu per beveik pusantrų metų Kretingos psichikos sveikatos centrui pervedė priskaičiuotas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšas – per 52 tūkst. eurų.

Atliekant tyrimą įtarimai dar buvo pareikšti ir kitiems dviems įstaigos darbuotojams, kurie buvo įtariami dokumentų klastojimu, tačiau su jais susiję ikiteisminiai tyrimai buvo nutraukti, asmenis atleidžiant nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.

Klaipėdos rajone gyvenanti ir šiuo metu Šilalės ligoninėje psichologe-psichoterapeute dirbanti I. Viršilienė, Kretingos psichikos sveikatos centrui vadovavo nuo 2012 m. rugsėjo iki 2020 m. vasario pabaigos. Iš darbo ji išėjo savo noru.

Pirmadienio rytą į teismo salę moteris delsė ateiti iki paskutinės akimirkos – link jos kartu su savo advokatu Donatu Lengvinu žengė tik koridoriuje pasirodžius bylą nagrinėjančiam teisėjui Eduardui Maškevičiui.

Prasidėjus posėdžiui D. Lengvinas patvirtino palaikąs savo jau raštu išdėstytą prašymą bylą nagrinėti uždaruose posėdžiuose. Tokį prašymą jis grindė argumentais, kad teismo procesas yra susijęs su psichikos negalią turinčiais žmonėmis. Taip pat jis esą susiję su Ligonių kasos tarnybinės profesinės paslapties saugojimu. Tokį prašymą palaikė ir įstaigą ginanti advokatė.

Kaltinimą byloje palaikantis Klaipėdos apygardos prokuroras Arvydas Navickas teigė, jog situacija yra „dvipusė”. Anot jo, apylinkės teismas nagrinėdamas dvi panašias bylas, rėmėsi Konstitucinio Teismo išaiškinimu, kad visuomenė turi teisę žinoti ir tik išimtinais atvejais bylos nagrinėjimas turi būti neviešas, tačiau kartu pripažino, kad analogiškų bylų nebuvo, tik panašios.

„Pacientai ten neturėjo tokių psichologinių problemų. Interesai čia skaudūs”, – teigė prokuroras, galiausiai pareiškęs, jog neprieštarauja, kad  byla būtų nagrinėjama uždaruose posėdžiuose, nes bus garsinamos psichinės, psichologinės problemos ir įvardinti pacientų vardai bei pavardės.

Bylą nagrinėjantis teisėjas E. Maškevičius sutiko su tokiais argumentais ir nusprendė rengti uždarus teismo posėdžius – viešas bus tik paskutinis, kurio metu bus skelbiamas sprendimas.

Už sukčiaujant įgytą didelės vertės svetimą turtą griežčiausiai baudžiama laisvės atėmimu iki aštuonerių metų. Griežčiausia bausmė už piktnaudžiavimą, siekiant turtinės naudos – laisvės atėmimas iki septynerių metų. O už dokumentų klastojimą ir panaudojimą, kai dėl to buvo padaryta didelė žala, teismas gali skirti griežčiausią bausmę – laisvės atėmimą iki šešerių metų.

INFORMACIJA

Inna Viršilienė savo buvusioje darbovietėje turėjo ir kitokių rūpesčių. „Pajūrio naujienos” rašė, kad prašymą atleisti iš pareigų Kretingos rajono merui Antanui Kalniui ji parašė po to, kai mero potvarkiu sudaryta darbo grupė nustatė, jog įstaigoje „nematyti efektyvios ir darnios tolimesnės įstaigos veiklos, vyrauja blogas mikroklimatas, kolektyvas nevieningas, įstaigos vadovas nesiima iniciatyvos gerinti darbo santykius su pavaldiniais”.

„Per patikrinimą buvo išsiaiškinta, kad I. Viršilienė nesilaikė ir mero potvarkiu patvirtinto darbo laiko grafiko, keitė jį savavališkai. Kretingos psichikos sveikatos centre I. Viršilienė dirbo ir medicinos psichologo pareigose, kur jai mero potvarkiu buvo paliktas 0,1 etato krūvis, tačiau darbo grafike pažeidžiant potvarkį, buvo žymimas 0,4 etato darbo krūvis. I. Viršilienė dirba ir Šilalės ligoninėje 0,1 etato. Atsižvelgus į jos darbo krūvį Kretingos psichikos sveikatos centre kilo įtarimų dėl darbo laiko dubliavimo. Įtarimų pagrįstumą sustiprino darbuotojai, išsakę, kad įstaigos vadovė išvykdavo iš darbo kiekvieną ketvirtadienį ir kartais antradieniais. Darbuotojai neslėpė ir įtarimų dėl galimai neefektyviai, neskaidriai ir nesąžiningai naudojamų įstaigos lėšų, tenkinant ne įstaigos, o asmeninius I. Viršilienės poreikius”, – rašė „Pajūrio naujienos”.


  2021-08-31

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt