FNTT: nemaža dalis NT įsigyjama vis dar už grynuosius

Verslas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2021-09-08

Prekyba nekilnojamuoju turtu išlieka viena iš didžiausią pinigų plovimo riziką keliančių veiklų. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pinigų plovimo prevencijos ekspertai pastebi, kad vis dar nemaža dalis nekilnojamojo turto (NT) Lietuvoje įsigyjama atsiskaitant grynaisiais pinigais, o NT bendrovės bei brokeriai neatlieka išsamių klientų ir jų turimų lėšų kilmės tikrinimų, nepraneša apie įtartinas operacijas.

Asociatyvi nuotr.

FNTT atliktos NT sektoriaus strateginės analizės duomenimis, per pastaruosius dvejus su puse metų minimali NT sandoriuose panaudota grynųjų pinigų suma galėjo sudaryti daugiau kaip 169 mln. eurų.

„Mūsų atliktas Nacionalinis pinigų plovimo ir teroristų finansavimo rizikos vertinimas išskyrė rizikingiausius sektorius, tarp kurių – ir NT prekybos sektorius. Pagal tai pinigų plovimo prevencijos ekspertai atliko šio sektoriaus strateginę analizę, kuri parodė, kad tik nedidelė dalis įpareigotųjų subjektų – NT agentūrų, tarpininkų ir brokerių – laikosi Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme nustatytų reikalavimų dėl kliento ir jo lėšų kilmės tikrinimo ar praneša apie įtartinas pinigines operacijas ar atsiskaitymus grynaisiais pinigais“, – pranešime pažymi FNTT direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Petrauskas.  

Nustatyta, kad įpareigotieji subjektai nepraneša FNTT apie atsiskaitymą grynaisiais pinigais, jeigu gaunamų grynųjų pinigų suma lygi arba viršija 15 tūkst. eurų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta ir kt. Taip pat tik nedidelė dalis įpareigotųjų subjektų – 7,8 proc. iš analizuotų įmonių – bent kartą teikė informaciją apie sandorių metu gautą atsiskaitymą grynaisiais pinigais, kurių suma lygi ar viršija 15 tūkst. eurų. Tik apie 16 proc. iš vertintų agentūrų vykdė minėtame pinigų plovimo įstatyme numatytus reikalavimus.

Gavęs NT sektoriaus strateginės analizės informaciją, FNTT Priežiūros skyrius jau trečią mėnesį vykdo NT rinkoje veikiančių subjektų patikrinimus.

Iš jau patikrintų subjektų, nustatyta 10 galimų įstatymo pažeidimo atvejų, tiek pat galimų pažeidimų nustatė ir kitų FNTT teritorinių padalinių pareigūnai.

Pastebėta, kad būtent informacijos neteikimas FNTT yra vienas šiurkščiausių įstatymo pažeidimų, kadangi tokiu atveju nei įtartini sandoriai, nei klientų atsiskaitymai grynaisiais pinigais stambiomis sumomis nėra prevenciškai išanalizuojami FNTT pareigūnų.

Už Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo pažeidimus finansų įstaigoms ir kitiems įpareigotiesiems subjektams FNTT gali skirti poveikio priemones – nuo 0,5 iki 10 procentų bendrųjų metinių pajamų (jeigu 10 proc. bendrųjų metinių pajamų yra daugiau kaip 5,1 mln. eurų) arba nuo 2 tūkst. eurų iki 5,1 mln. eurų (jeigu 10 proc. bendrųjų metinių pajamų yra mažiau kaip 5,1 mln. eurų).

Žymos: | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Verslas

Vasarį - aktyvesnė NT rinka

Šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinka ir toliau demonstruoja metų pradžiai nebūdingą aktyvumą. 2024-ųjų pabaigoje pradėjusi kilti rinka šių metų ...
2025-03-04
Skaityti daugiau

Verslas

NT sandorių rinka metus pradėjo aktyviai

Šių metų pradžia šalies nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkoje buvo aktyvesnė nei įprastai pirmąjį metų mėnesį ir išlaikė panašų tempą ...
2025-02-07
Skaityti daugiau

Verslas

Per pirmą pusmetį Klaipėdoje - sumažėję butų pardavimai

Gegužę fiksuotas nekilnojamojo turto (NT) sandorių rinkos pakilimas neužsitęsė – atėjus vasarai rinkos kreivė vėl pakrypo žemyn. Mažesnis birželio NT ...
2024-07-04
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This