P0

Koronavirusas, Svarbu

Klaipėdos universitetinė ligoninė jau skiepija darbuotojus trečia vakcina

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2021-09-08


Trečiadienio rytą, praėjus beveik 8,5 mėnesio nuo pirmųjų pasiskiepijimų COVID-19 vakcinomis, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje (KUL) jos darbuotojai pradėti skiepti trečiąją kompanijos „BioNTech & Pfizer“ vakcina.

Vienos pirmųjų trečią kartą pasiskiepijusių medikių žurnalistams sakė tai padariusios be jokių abejonių, nes mažėjant antikūnių kiekiui nori apsaugoti ir save, ir artimuosius nuo klastingos ligos, kurios skaudžias pasekmes mato kasdien.

Trečiadienį trečią karą numatoma paskiepyti apie 50 Klaipėdos universitetinės ligoninės medikų. Klaipėdos universitetinės ligoninės nuotr.

KUL vyr. gydytojo pavaduotojas Gintautas Virketis teigė, kad trečiosios vakcinos pirmiausia bus leidžiamos prioritetinėse grupėse esantiems medikams – dirbantiems tiesiogiai su COVID-19 sergančiais pacientais Infekciniame korpuse (trečiadienį numatoma paskiepyti apie 50 žmonių). Ketvirtadienį bus skiepijami dirbantieji Reanimacijos, Priėmimo ir skubios pagalbos skyriuose, operacinėse – pirmieji, susiduriantys su galimai sergančiais ir kovidine infekcija pacientais. Trečiu etapu jau bus skiepijami visi pageidaujantys.

Pasak jo, skiepijama tik „BioNTech & Pfizer“ vakcina, su kuria ir prasidėjo vakcinacijos procesas, nes ji tik yra išdalinta gydymo įstaigoms. Jos turima tiek, kad galės būti paskiepyti visi norintys.

Anot vyr. gydytojo, visiškai nepasiskiepijusių medikų KUL yra „tik pavieniai atvejai”. Ar kas nors iš pasiskiepijusiųjų atsisakys trečiosios dozės kol kas duomenų neturima. Šiuo metu COVID-19 liga serga penki ligoninės medikai.

„Bendras fonas yra toks, kad darbuotojai laukia šito skiepo. <…> Jie žino, kad saugiau yra būti pasiskiepijus. Pagal atliktus tyrimus, taip pat ir Vilniaus Santariškių klinikose, imunitetas su laiku po pirmų skiepų šiek tiek mažėja”, – teigė G. Virketis.

„Laukėme šito skiepo, nes kasdienis darbas COVID židinyje verčia mąstyti apie apsaugą. Ją jau turėjome, nes skiepijomės kelis kartus, tačiau tikrinant antikūnių kiekį kraujyje jis nuolat tirpsta. Vienintelė apsauga išskyrus asmeninės apsaugos priemones yra vakinacija. Norime apsisaugoti patys, apsaugoti savo artimuosius, visuomenę. Skiepai – vienintelė išeitis”, – sakė trečiadienio rytą trečią kartą pasiskiepijusi Rasa Girdžiūnienė, KUL Inekcinio skyriaus Nr. 2 vedėja.

Rasa Girdžiūnienė, KUL Inekcinio skyriaus Nr. 2 vedėja. Martyno Vainoriaus nuotr.

Medikė teigė po pirmųjų vakcinos dozių nejautusi jokių simptomų, pasiskiepiję artimieji karščiavo vieną vakarą, bet viską į vietas sustatė viena paracetamolio tabletė.

„Pacientas, kuris pateko į mūsų stacionarą, o jo žmona – į Respublikinę ligoninės Reanimacijos skyrių, sakė, kad pasveikęs po tam tikro laiko tikrai vakcionuosis. Pajusdami pagrindinį negalavimą – dusulį, oro trūkumą žmonės sako, kad ima suprasti, kas tai per liga. Tai – ne eilinis gripas, ne eilinis karščiavimas. Turbūt žmogui reikia pajusti, nors to nelinkime. Ta liga neprognozuojama. Jei pirmą-antrą dieną savijauta patenkinama, dešimties dienų laikotarpyje ji gali labai kisti. Ryte būdamas lyg sveikas pacientas vakare jau gali gulėti reanimacijoje su papildomu degonies tiekimu”, – sakė R. Girgdžiūnienė.

Jos kolegė, Infekcinio ligų skyriaus Nr. 1 vedėja Dalia Bračkienė, antrino, kad nei baimių, nei nerimo, nei dvejonių dėl trečio skiepo nebuvo – jo laukė, kaip ir pirmųjų dviejų, nes tai yra „vienintelė apsauga nuo sunkių ligos formų”.

Infekcinio ligų skyriaus Nr. 1 vedėja Dalia Bračkienė. Martyno Vainoriaus nuotr.

„Labai norėjome apsaugoti ir save, ir artimuosius, neparnešti šitos ligos namo. Ypač kai žinai, kaip sunkiai žmonės serga. Yra labai liūdna skambinti artimiesiems ir pranešinėti apie mirtį, kai žmogus griaužiasi, jog nepadarė to, ką galėjo padaryti, kad artimasis išliktų gyvas. Norisi palinkėti tikėti žmonių įdėtu darbu, kad būtų sukurta apsauga nuo ligos. Iš artimų giminaičių sirgę sakė, kad daugiau „šita sloga” sirgti nenorėčiau”, – sakė D. Bračkienė.

Ji taip pat teigė, kad nei po pirmo, nei po antro skiepo jokių šalutinių reakcijų nejautė. Taip pat buvo ir visai jos šeimai.

„Visiškai jokių dvejonių nebuvo nei prieš pirmą dozę, nei dabar. Dirbu operacinėje, dažai tenka dirbti su pacientais, kurie yra užsikrėtę infekcija, įtariami sergantys. Norisi apsaugoti save, artimuosius ir aplinkinius”, – sakė jauna KUL operacinės slaugytoja Daiva Alonderytė, kuriai antikūnių kiekis jau buvo sumažėjęs beveik perpus.

Daiva Alonderytė, KUL operacinės slaugytoja. Martyno Vainoriaus nuotr.

Jaunimui, kuris priešinasi vakcinacijai ji linkėjo remtis ir skaityti mokslu pagrįstą literatūrą ir nesivadovauti socialiniuose tinkluose skelbiama informacija.

„Man nekyla abejonių mokslu, juo pasitikiu ir jei reikės, skiepysius ir ketvirtą kartą, ir visus kitus kartus”, – sakė D. Alonderytė.

INFORMACIJA

Nuo šio antradienio sustiprinančiąja trečia vakcinos doze kviečiama skiepytis dar daugiau visuomenės grupių, tarp jų – sveikatos sistemos, globos įstaigų, socialinės sistemos darbuotojai ir vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys.

Dar rugpjūčio pradžioje Lietuva viena iš pirmųjų Europos Sąjungos šalių pradėjo sustiprinančiąja trečia vakcinos doze skiepyti asmenis, kuriems atliktos organų arba kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos, taip pat pacientus, sergančius kraujo ligomis, kuriems taikomas kraujo ligos ar jos komplikacijos gydymas arba toks gydymas baigtas ne seniau kaip prieš 24 mėn. arba aktyviai stebimi dėl kraujo ligos. Trečios dozės sulaukė ir galutinės stadijos lėtine inkstų liga sergantys pacientai, kuriems taikoma nuolatinė pakaitinė inkstų terapija (hemodializė ar peritoninė dializė).

Sustiprinančiąja doze „Comirnaty“ (gam. „BionTech“ ir „Pfizer“) arba „Spikevax“ (gam. „Moderna“) vakcina taip pat bus revakcinuojami šie asmenys:

– pacientai, kuriems teikiamos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos;

– gydymo įstaigų darbuotojai, teikiantys arba dalyvaujantys teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas, kiti gydymo įstaigų, išskyrus tų, kurių pagrindinė veikla nėra asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas, darbuotojai;

– gydymo įstaigose praktiką atliekantys profesinio mokymo įstaigų mokiniai ir studentai, dalyvaujantys teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas;

– darbuotojai, dirbantys mobiliuose punktuose ir karščiavimo klinikose;

– savanoriai, gydymo įstaigose vykdantys savanorišką veiklą ne trumpiau kaip 16 val. per ne daugiau kaip 14 dienų iš eilės, ir kitų juridinių asmenų darbuotojai, gydymo įstaigose teikiantys valymo, maisto tiekimo ar kitas paslaugas ir turintys sąlytį su pacientais ar būnantys patalpose, kuriose jie lankosi;

– socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai, seniūnijų socialiniai darbuotojai, budintys globotojai ir nuolat kartu su budinčiais globotojais gyvenantys asmenys, šeimynų dalyviai ir kartu šeimynoje dirbantys ar nuolat kartu su šeimynų dalyviais gyvenantys asmenys, socialinės globos įstaigų gyventojai, socialinės globos įstaigų veiklos kontrolę atliekantys specialistai, vykstantys į COVID-19 ligos židinius, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos darbuotojai, tiesiogiai dirbantys ir (ar) besilankantys šeimose, neįgaliųjų asmeniniai asistentai, gestų kalbos vertėjai ir asmenys, socialinių paslaugų įstaigose vykdantys savanorišką veiklą ne trumpiau kaip 16 val. per ne daugiau kaip 14 dienų iš eilės, kitų juridinių asmenų darbuotojai, socialinių paslaugų įstaigose teikiantys valymo, maisto tiekimo ar kitas paslaugas ir turintys sąlytį su šių įstaigų gyventojais ar lankytojais ir (arba) būnantys patalpose, kuriose minėti gyventojai ar lankytojai lankosi;

– visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų ir kitų įstaigų laboratorijų darbuotojai, atliekantys COVID-19 ligos tyrimus, įskaitant ėminių paėmimą;

– COVID-19 ligos atvejų ir protrūkių epidemiologinę diagnostiką atliekantys specialistai, vykstantys į COVID-19 ligos židinius;

– vaistinių darbuotojai;

– savivaldybės (ar jos paskirti) ir gydymo įstaigų vairuotojai, pervežantys asmenis, sergančius arba įtariamus, kad serga COVID-19 liga;

– vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys.

Sustiprinančiąja doze asmenys vakcinuojami ne anksčiau kaip po 180 dienų nuo antros dozės.

Pasak Klaipėdos universitetinės ligoninės vyr. gydytojo pavaduotojo Gintauto Virkečio, ligoninės užimtumas sergančiais COVID-19 asmenimis vis didėja, „banga yra kylanti”.

„Šiuo metu ligoninėje yra 94 COVID-19 sergantys pacientai. Dar pirmadienį turėjome 107 – tai buvo kol kas didžiausias kiekis ir netgi per parą buvo stacionarizuotas 21 pacientas, ko irgi nebuvo. Tai rodo, kad sergamumas didėja. Dominuoja klaipėdiečiai. Bent jau reanimacijoje esantys pacientai visi yra nepasiskiepiję”, – sakė vyr. gydytojo pavaduotojas.


  2021-09-08

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt