P0

Kriminalai ir nelaimės, Svarbu

Už uždarų durų – ir Klaipėdos hospiso byla

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2021-09-14


Klaipėdos apygardos teismas pradėjo nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltinamaisiais tapo jau likviduojamos UAB Klaipėdos hospisas bei VšĮ Paliatyvios pagalbos ir šeimos sveikatos centro savininkai 46-erių Rasa Dagienė ir dešimt metų už ją jaunesnis Viljaras Reigas.

Pastarasis kaltinamas didelės vertės svetimo turto pasisavinimu ir apgaulingu apskaitos tvarkymu, o R. Dagienei greta tokių pačių kaltinimų dar gresia ir atsakomybė už vertimąsi stambiu mastu viešojo juridinio asmens steigimo dokumentuose nenumatyta veikla.

Rasa Dagienė ir Viljaras Reigas (dešinėje) dabar turės susitikinėti ne tik dėl bendro verslo reikalų, bet ir teismo salėje. Martyno Vainoriaus nuotr.

Kaip ir tame pačiame teisme nagrinėjamos baudžiamosios Kretingos psichikos sveikatos centro bei jo vadovės Innos Viršilienės bylos atveju, šis baudžiamasis procesas irgi vyks už uždarų durų, nes teismas patenkino tokį kaltinamųjų prašymą. 

Kuo kaltina? 

Klaipėdos apygardos prokuratūra apie baigtą ikiteisminį tyrimą dėl R. Dagienės ir V. Reigo veiklos pranešė gegužės pabaigoje.

Tyrimas buvo pradėtas praėjusių metų balandį dėl galimo kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimo, piktnaudžiavimo, darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimo Paliatyvios pagalbos ir šeimos sveikatos centre bei galimai neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine ar profesine veikla Klaipėdos hospise.

Anot prokuratūros, tyrimą buvo nuspręsta pradėti po to, kai iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento bei Sveikatos apsaugos ministerijos buvo gautas Paliatyvios pagalbos ir šeimos sveikatos centro patikrinimo aktas. Įvertinus tyrimo metu gautus duomenis, prokuroro nutarimu tyrimo dalis dėl šių nusikalstamų veikų buvo nutraukta, nes nustatyta, jog nepadarytos veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Ikiteisminis tyrimas buvo tęsiamas dėl galimai apgaulingo apskaitos tvarkymo, turto pasisavinimo bei neteisėtos juridinio asmens veiklos.

„Tyrimo duomenimis, kaltinamieji, galimai veikdami išvien ir, įtariama, siekdami nuslėpti tikrąsias VšĮ Paliatyvios pagalbos ir šeimos sveikatos centras pajamas bei 17-ai asmenų suteiktas paslaugas, nuo 2019 m. birželio iki 2020 m. balandžio galimai apgaulingai tvarkė centro buhalterinę apskaitą. Įtariama, kad kaltinamieji minėtojo centro buhalterijoje galėjo neužregistruoti daugiau nei 40 tūkst. eurų, gautų už keliolikai centro pacientų suteiktas sveikatos ir priežiūros paslaugas. Manoma, kad šiai nusikalstamai veikai nuslėpti vadovai išrašė galimai fiktyvias sąskaitas faktūras, pagal kurias Klaipėdos hospisui nuo 2019 m. birželio iki 2019 m. gruodžio tariamai suteikė asmens sveikatos ir priežiūros paslaugų už daugiau nei 36 tūkst. eurų”, – buvo rašoma prokuratūros pranešime.

Įtariama, kad norinti nuslėpti apgaulingai tvarkomą buhalterinę apskaitą, buvo panaudota bendrovė Klaipėdos hospisas. Ją, kaip ir Paliatyvios pagalbos ir šeimos sveikatos centrą, lygiomis dalimis valdo R. Dagienė ir V. Reigas.

Tyrimo duomenimis, šios bendrovės vardu su dalimi Paliatyvios pagalbos ir šeimos sveikatos centro pacientų galimai buvo sudarytos sutartys, neva šiems buvo suteiktos Klaipėdos hospiso paslaugos.

„Pagal šias sutartis viešosios įstaigos pacientai sumokėjo Klaipėdos hospisui daugiau nei 40 tūkst. eurų, nors realiai jiems paslaugas teikė Paliatyvios pagalbos ir šeimos sveikatos centras. Tokiu būdu gautos piniginės lėšos, priklausančios viešajai įstaigai, buvo užregistruotos Klaipėdos hospiso buhalterinėje apskaitoje”, – buvo rašoma pranešime. 

Anot prokuratūros, surinktų duomenų visuma leidžia įtarti, kad kaltinamieji pasisavino Klaipėdos hospiso sąskaitoje buvusias lėšas. Skaičiuojama, kad vadovai galėjo pasisavinti 30 tūkst. eurų.

Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

R. Dagienė ir V. Reigas pernai gegužę nusprendė likviduoti Klaipėdos hospisą, o jų valdomas Paliatyvios pagalbos ir šeimos sveikatos centras paslaugas teikia ir toliau. 

Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdybos ir Specialiųjų tyrimų tarnybos Klaipėdos valdybos pareigūnai.

Baudžiamasis kodeksas už didelės vertės svetimo turto pasisavinimą numato laisvės atėmimo bausmę iki dešimties metų. Už apgaulingą apskaitos tvarkymą griežčiausiai baudžiama laisvės atėmimu iki ketverių metų. Tas, kas vadovavo juridiniam asmeniui, naudojamam neteisėtai veiklai nuslėpti, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Saugos klientų duomenis

Tiek R. Dagienė, savo pagrindine darboviete laikanti Klaipėdos universitetinę ligoninę, tiek ir Klaipėdos medicininės slaugos ligoninėje dirbantis V. Reigas iki šiol nebuvo teisti. 

Dar prieš pirmą posėdį R. Dagienės advokatas Mindaugas Bliuvas teismui pateikė prašymą, kad byla būtų nagrinėjama už uždarų durų. 

Pasak jo, esminė tokiame prašyme minima aplinkybė – nagrinėjant viešai esą būtų paskelbtos žinios apie privatų gyvenimą.

„Yra gausybės asmenų sutartys sudarytos, tuos žmones kvies apklausinėti apie giminaičių būklę, kaip paslaugos teikiamos, bus analizuoti gausybės žmonių privačių duomenys ir taip būtų pažeistas Konstitucijoje numatytas privataus gyvenimo saugojimo principas. Žiniasklaidoje jau nemažai buvo straipsnių, kur pacientai įvardijami kaip sunkūs ligoniai, įvardijama ir Rasa Dagienė, atskleidžiami kiti duomenys, susiję su ja”, – kalbėjo advokatas. 

Prokurorė Inga Mačiulienė prašė teismo netenkinti tokio prašymo, nes, anot jos, kaltinimas apsiriboja tik tuo, ar buvo suteiktos paslaugos ir už kokią kainą, jokie medicininiai duomenys byloje nebus tiriami, joje esą nėra jokių sveikatos duomenų. 

„Sutartis sudarė ne tie asmenys, kurie serga, o giminaičiai”, – akcentavo prokurorė. 

Tuo metu V. Reigo advokatas Osvaldas Martinkus jos argumentus pavadino silpnesniais nei kolegos. 

„Įstaiga tebeveikia, pacientai tebeguli, jų gulėjimo teisėtumą nagrinėsime”, – sakė O. Martinkus. 

Bylą nagrinėjanti teisėja Edita Lapinskienė atmetė argumentus dėl būtinybės saugoti pačios R. Dagienės privačius duomenis, tačiau sutiko, kad būtina kiek įmanoma užtikrinti įstaigų pacientų teisę į privatumą, todėl nusprendė, jog bylos procesas bus neviešas. 


  2021-09-14

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt