Aplinkos ministerija neišduos leidimo naftos žvalgybai ir gavybai šalia Kintų

Verslas
Avatar photoAtvira Klaipėda
2021-10-25

Aplinkos ministerija pranešė, jog atmetė Lietuvos ir Danijos įmonės „Minijos nafta“ prašymą išduoti leidimą be konkurso naudoti angliavandenilių išteklius Šilutės rajono savivaldybėje. Sprendimas motyvuojamas Žaliojo kurso tikslais, Lietuvos Respublikos bendruoju planu, vietinės Šilutės krašto bendruomenės susirūpinimu ir aplinkybėmis, kad beveik visą prašomą naftai naudoti plotą sudaro saugomos ir turizmui skirtos teritorijos. Be to, tame plote dar registruotos kultūros paveldo vertybės.

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas akcentuoja, kad angliavandenilių gavybos skatinimas nedera su dabartinėje Vyriausybės programoje įvardytu Žaliojo kurso prioritetu ir siekiu gaminti energiją iš atsinaujinančių išteklių.

„Naftos gavyba saugomų teritorijų prieigose sukelia gerokai daugiau rizikos nei potencialios naudos valstybei. Be to, tai natūraliai nykstantis sektorius, todėl judėdami Žaliuoju kursu turėtume visas jėgas nukreipti atsinaujinančiai energetikai vystyti“, – pranešime cituojamas Simonas Gentvilas.

Anot ministerijos, net 95 proc. „Minijos naftos“ interesų ploto sudaro saugomos teritorijos: Nemuno deltos regioninis parkas, Kuršių marių biosferos poligonas, Europos ekologinio tinklo „Natura 2000“ paukščių ir buveinių apsaugai svarbios teritorijos. Praktiškai visą naftos gavybai prašomą sausumos plotą (išskyrus Kintų miestelį) sudaro Nemuno deltos regioninis parkas, kuriame įsteigti Ventės kraštovaizdžio ir Kniaupo botaninis draustiniai. Valstybė įstatymu saugo šias buveines ir teritorijas nuo galimos žalos. Be to, bendrovės prašyme nurodytas plotas patenka į Nemuno deltos regioninio parko ir Kuršių marių biosferos poligono teritoriją.

Gavybos leidimui numatytame plote yra registruotos kultūros vertybės, o rugsėjo pabaigoje priimtas Lietuvos Respublikos teritorijos bendrasis planas šioje teritorijoje, kaip turinčioje vertingiausius pajūrio ir pamario rekreacinius išteklius, numato vystyti turizmą.

Galiausiai plėsti naftos gavybą ypač priešinosi vietiniai gyventojai – Kintų bendruomenė, nematė projekto perspektyvos ir Šilutės rajono savivaldybė.

Lietuvoje vis dar eksploatuojama apie 36 naftos gręžiniai trylikoje detaliai išžvalgytų naftos telkinių – daugiausia Gargždų, Šilutės rajonuose, taip pat Girkaliuose šalia Palangos. Lietuvoje naftos gavybos apimtys kasmet mažėja: 2020 m. išgauta 38 tūkst. kub. m naftos – 21 proc. mažiau nei 2019 metais, tai sudaro apie 1 tūkst. užpildytų naftovežių.

Žymos: | | | | | |

Komentarai:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Politika

Buvęs klaipėdietis sieks Vilniaus mero posto (7)

Buvęs Klaipėdos liberalų sąjūdžio skyriaus pirmininkas, Seimo narys Simonas Gentvilas savo socialinio tinklo paskyroje pranešė kelsiantis savo kandidatūrą rinkimuose į ...
2026-06-10
Skaityti daugiau

Veidai

Iš Kintų kilusi neuromokslininkė: „Nereikia tikėtis, kad visi atsakymai ateis iš karto“

Iš mažo pamario miestelio į neuromokslo tyrimus Italijoje ir darbą Kauno technologijos universitete (KTU). Kintų miestelyje užaugusi KTU mokslininkė Karolina ...
2026-05-25
Skaityti daugiau

Aplinkosauga

Konferencijoje diskutuota apie klimato kaitos poveikį Baltijos jūros pakrantėms

Šilutėje vykusi XVIII nacionalinė jūros mokslų ir technologijų konferencija „Jūros ir krantų tyrimai 2026“ dar kartą patvirtino, kad jūros, pakrančių ...
2026-05-22
Skaityti daugiau



Pin It on Pinterest

Share This