P0

Politika

Kitąmet didės pensijos (2)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2021-11-23


Antradienį Seimas pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktiems įstatymo pakeitimams, reglamentuojantiems pensijų mokėjimą.

„Siekiame užtikrinti oresnį gyvenimą vis dar didelę skurdo riziką patiriantiems šalies pensininkams. 2020 m. skurdo rizikos lygis tarp senjorų siekė 36 proc. Tikiuosi, kad mūsų pasiūlytas naujas pensijų didinimo modelis, dėl kurio didės tiek bendroji, tiek individualioji pensijos dalis, padės spręsti pagyvenusių žmonių skurdą ir atskirtį. Kitąmet pensijos augs apie 50 eurų”, – pranešime cituojama socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Nuo kitų metų pensijos augs labiau, nei numato dabartinė indeksavimo formulė. Teigiama, kad didžiausią teigiamą poveikį pajus daugiau įmokų sumokėję – gavę didesnį atlyginimą bei turintys ilgesnį stažą – ir mažiausias socialinio draudimo pensijas gaunantys senjorai.

Skaičiuojant senatvės pensiją, svarbu ir bendroji, ir individualioji jos dalys. Bendroji pensijos dalis užtikrina minimalias pajamas, o  individualiosios pensijos dalies dydis priklauso nuo per gyvenimą sumokėtų įmokų dydžio ir mokėjimo trukmės. Dabar vidutinėje pensijoje, turint būtinąjį stažą, bendroji dalis sudaro maždaug 60 procentų pensijos dydžio, o individualioji – 40 procentų.

Bendrosios pensijos dalies didinimas palies apie 70 tūkst. pensininkų, iš kurių net 2/3 – moterys. Kitąmet turintys bent minimalųjį pensijų draudimo stažą gaus viso dydžio bendrąją pensijos dalį, o ne dalį jos (proporcingą įgytam stažui), kaip buvo iki šiol. Tiems gavėjams, kurie įgijo didesnį už būtinąjį stažą (iki 2017 m. gruodžio 31 d. paskirtoms pensijoms – didesnį kaip 30 metų), pensijos didės labiau.

Ministerijos skaičiavimai rodo, kad 2022 metais vidutinė pensija didės nuo 450 iki 465 Eur, 2024 m. – nuo 519 iki 544 Eur. Vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu 2022 m. didės iki 489 eurų, o 2024 m. – iki 576 eurų.

Bendroji pensijos dalis gavėjams, turintiems stažą, mažesnį už būtinąjį, bus perskaičiuota iki 2022 metų birželio 30 dienos. Kitaip tariant, pensijų gavėjai, kuriems naujo dydžio pensija priklauso jau nuo 2022 m. sausio, perskaičiuotą pensiją ir susidariusią nepriemoką už kelis mėnesius gaus ne vėliau kaip iki birželio mėnesio pabaigos.

INFORMACIJA

Anot ministerijos, keičiantis pensijų apskaičiavimo tvarkai, ateityje vis didesnį svorį pensijoje įgys ir asmens sumokėtos įmokos, o pati pensijų sistema taps teisingesnė. Pavyzdžiui, 18 metų už minimalųjį atlygį dirbęs žmogus įgyja apie 9 pensijų apskaitos vienetus, o 36 metus už 3 vidutinius darbo užmokesčius dirbęs žmogus į pensiją išeina turėdamas apie 108 apskaitos vienetus. Pirmojo žmogaus pensijos individualioji dalis dabar yra apie 38 eurus, antrojo – 450 eurai.

Dėl siūlomo spartesnio pensijų apskaitos vieneto augimo pirmojo žmogaus pensijos individualioji dalis per trejus metus bus padidėjusi apie 13 eurų, antrojo –152 eurais. Pavyzdys akivaizdžiai rodo, kad didesnis efektas tiems, kas įmokas mokėjo ilgiau ir didesnes.


  2021-11-23

  2 komentarai “Kitąmet didės pensijos”

  1. AvatarHalina (IP: 84.15.182.108)

   Kodel pas mania yra stazu37metai as gaunu pensija380e

  2. AvatarStanislovas (IP: 90.131.38.150)

   Vidutine senatves pensija dides nuo 414 Eur, o ne nuo 450 Eur iki 465 Eur.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt