Teisė žinoti: atėjo eilė viešiems teismo procesams?

Nuomonės, Svarbu

Vasario 3-iąją, kai dalinausi savo įžvalgomis apie išplėstinės Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegijos sprendimą „Atviros Klaipėdos” byloje, akcentavau ir tai, kad su šiuo garsiai nuskambėjusiu procesu kova už laisvą žodį nesibaigė, nes ji vyksta kasdien ir daugelyje frontų.

Vieni kolegos dabar kovoja su Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos nesąmonėmis, kiti teismuose bando išaiškinti, kas visgi atsakingas už tai, kad žurnalistams buvo atsisakyta suteikti minėtą Vyriausybės pasitarimo garso įrašą.

„Atvirai Klaipėdai” dabar teks aiškintis, ar Lietuvoje vis dar galioja tiek Konstitucijoje, tiek keliuose įstatymuose, tiek ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo praktikoje įtvirtina nuostata dėl viešų teismo procesų. Labai norėčiau tikėtis, kad šįkart ilgai trunkančių ir brangiai kainuojančių bylinėjimųsi pavyks išvengti ir viskas užsibaigs jau nepatenkintų asmenų skundus nagrinėjančiose institucijose, tačiau jei reikės, kaip ir iki tol, už teisę žinoti kovosime iki galo.

Kad viena iš garsiosios „Gatvių apšvietimo” istorijos, dėl kurios buvo gimusi ir minėtoji byla, dalyvių skundžiasi dėl to, jog „Atvira Klaipėda” paviešino, ką ji kalbėjo viešo teismo proceso metu – nieko keista. Šių veikėjų skundų skaičių jau seniai pamečiau. Tačiau dabar šiek tiek glumina Temidės tarnų pozicija.

Jei teisingai supratau, Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rūmai gavo šios iš Savivaldybės valdomos įmonės nemenkų kompensacijų norinčios prisiteisti moters advokato prašymą įvertini, o gal ir nubausti mane už tai, kad neva pažeidžiau teisę į privatų gyvenimą aprašydamas, kas dėjosi ir kas buvo kalbama VIEŠAME teismo posėdyje. Ir laikinasis šio teismo pirmininkas Petras Mineikis lyg koks Poncijus Pilotas vietoje to, kad priimtų sprendimą, nusiplovė rankas surašydamas raštą Visuomenės etikos informavimo asociacijai ir Žurnalistų etikos inspektoriui. Išaiškinimo teismui, pasirodo, reikia.

Matyt, abi šios žurnalistų veiklą prižiūrinčios institucijos turės pateikti teismui išaiškinimą, ar veikia dar Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintas bylos nagrinėjimo viešumo principas; ar dar galioja Lietuvos Respublikos teismų įstatymo straipsnis, numatantis, kad teismuose bylos nagrinėjamos viešai, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus; ar dar galioja Visuomenės informavimo įstatymo nuostata, kad informacija apie privatų gyvenimą gali būti skelbiama be žmogaus sutikimo ir tais atvejais, kai ji yra pateikiama viešai nagrinėjant bylą; dar tikriausiai teismui reikės pateikti išaiškinimą ir apie Bendrojo duomenų apsaugos reglamento santykį su žurnalistika. 

Tokius pačius klausimus Visuomenės etikos informavimo asociacija tikriausiai turės išsiaiškinti ir nagrinėdama vienos Klaipėdos prokurorės, kuriai neaptiko, kad jos vardą ir pavardę tikrai ne pačiame maloniausiame kontekste minėjo kolegė kitame VIEŠAME teismo posėdyje, o „Atvira Klaipėda” tai aprašė, skundą.

Lauks labai ir „Atvira Klaipėda” šių išaiškinimų. Tik gavę iškart pasidalinsim ir su Jumis, mieli Bičiuliai. Nes kalba ir vėl čia ne apie mus, kalba apie Jūsų TEISĘ ŽINOTI.

Pabaigai kaip visada + apie teisę žinoti, kaip praėjusį mėnesį sekėsi iš Jūsų paramos gyvenančiai „Atvirai Klaipėdai”.

Sausį VšĮ „Klaipėda atvirai“ gavo 3 483 Eur pajamų, kurias sudaro 624 Eur fizinių asmenų parama, 175 Eur pervedė juridiniai asmenys už paskelbtus banerius ir nuorodas, 2 684 eurus pervedė Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas projektams „Ką pasakoja archyvas” ir
„Centrinis archyvas: kodas – Klaipėda” .

Praėjusį mėnesį išleidome 2224,38 Eur:

Žurnalistų paslaugos – 1484 Eur
Bankiniai mokesčiai – 10 Eur
Mobilusis ir interneto ryšys – 51 Eur
Mokesčiai finansų įstaigoms už paramos administravimą – 23,29 Eur
Duomenų saugyklų nuoma – 6,82 Eur
Kuras – 76,8 Eur
SMS paramos administravimo mokestis – 2,92 Eur
Darbo vietos nuoma – 84,7 Eur.
Archyvinių dokumentų ir nuotraukų kopijos – 123,7 Eur
Kompiuterio remontas – 60 Eur
Parkavimo leidimai – 150 Eur
Serverio nuoma – 145,85 Eur
Autobuso bilietai – 5,3 Eur.

Kartu noriu priminti, kad Valstybinė mokesčių inspekcija neseniai pranešė, jog per Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) jau galima pateikti prašymą skirti dalį sumokėto GPM paramai. VšĮ „Klaipėda atvirai” turi paramos gavėjo statusą, tad užpildydami tokią deklaraciją galite prisidėti prie mūsų gyvavimo neišleisdami nė cento – VMI rudenį perveda dalį Jūsų valstybei jau sumokėto GPM.

Ačiū visiems, kurie prisideda prie to, kad kasdien galėtume Jums pranešti žinias.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Svarbu

Prisidėkite prie „Atviros Klaipėdos" gyvavimo neišleisdami nė cento

Deklaruojant 2023-ųjų pajamas (tai reikia padaryti iki iki gegužės 2 d.) kaip paramą galima ir skirti dalį sumokėto Gyventojų pajamų ...
2024-04-19
Skaityti daugiau

Svarbu

„Atviros Klaipėdos“ rėmėjams - ypatingai gimusios dovanos

Kovo mėnesį, apie kurį ši tradicinė „Atviros Klaipėdos“ ataskaita, nutiko tai, ką aš vadinu stebuklu. Būtent jo dėka galėsime padaryti ...
2024-04-16
Skaityti daugiau

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija, Svarbu

Dalis „Atviros Klaipėdos“ virto knyga

Vasaris, apie kurį šį tradicinė ataskaita skaitytojams, išsiskyrė tuo, kad dalis „Atviros Klaipėdos“ įgavo kitokį pavidalą. Vasario 15-ąją, Klaipėdos krašto ...
2024-03-15
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This