P0

Politika, Svarbu

Klaipėda nutraukė draugystę su Rusijos ir Baltarusijos miestais (14)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2022-03-01


Dėl Rusijos paskelbto karo Ukrainai ir Baltarusijos vaidmens joje Klaipėdos miesto taryba antradienį vykusio neeilinio posėdžio metu nusprendė nutraukti dar XX a. paskutiniame dešimtmetyje užmegztus draugiškus santykius su šių kaimyninių valstybių miestais Kaliningradu, Čerepovecu ir Mogiliovu.

Tuo metu idėja atsisakyti pervadinti Mogiliovo gatvę turės dar praeiti kitas procedūras.

Klaipėdos savivaldybės pastate turės nelikti trijų miestų vardų. Martyno Vainoriaus nuotr.
Susilaikiusį pasiuntė kaip ir rusų karo laivą

„Nepamenu tokio atvejo savo politinėje karjeroje, bet situacija taip pat yra neeilinė”, – apie neeilinio posėdžio sušaukimą sakė meras Vytautas Grubliauskas, iškart paprašęs tylos minute pagerbti žuvusius ir žūstančius Ukrainoje.

Liberalei Alinai Velykienei pasiteiravus, kada miestas skirs finansinę paramą Ukrainai, meras tikino, jog atitinkamus sprendimo projektus Savivaldybės administracija turėtų pateikti kovo 24-ąją vysiančiam Tarybos posėdžiui, tačiau A. Velykienė siūlė tai daryti žymiai greičiau. Meras patikino, kad kur kas greičiau Ukrainą gali pasiekti miesto valdomų bendrovių suorganizuota parama, nors ir kyla iššūkių dėl logistikos.

Pasak V. Grubliausko, su Čerepovecu daugiausia bendradarbiauta kultūros, sporto srityje.

„Tai pareiga išreikšti savo pozicija miestui. <…> Tai nėra nukreiptas prieš kažką, prieš rusakalbių bendruomenę, skatinti susipriešinimą. Tai, kas šiandien vyksta Ukrainoje, tiesiogiai liečia mus. <…> Yra gautos rekomendacijos tiek iš Užsienio reikalų ministerijos, tiek iš savivaldybių asociacijos dėl griežtos sutarčių nutraukimo formos”, – teigė V. Grubliauskas, tikinęs, kad tai yra priekaištas ne miesto bendruomenei, o Kremliui bei solidarumo ženklas su kovojančia Ukraina.

Viktoras Senčila sakė, kad čia kaip tik turi būti priekaištas bendruomenėms, kad jos susimąstytų, ir klausė, kaip apie tai bus pranešta konkrečiam miestui.

Patikslinęs, kad kalbėdamas apie bendruomenę turėjo omenyje Klaipėdos rusakalbius, meras teigė, jog šita žinia apie nutraukiamas sutartis bus nusiųsta miestų administracijoms.

„Kodėl mes naudojam žodį nutraukti ryšį? Gal stabdysime ir paliksime tą tarpelį. Yra žmonių, kurie išeina ir protestuoja ir Kaliningrade, ir Maskvoje. Mažiuką tiltuką, kad galbūt ateityje pradėsime viską iš naujo. Yra žmonių, kurie nesutinka su tuo karu”, – sakė Visuomeninio rinkimų komiteto „Titov ir teisingumas“ atstovas Jurij Šeršniov.

„Kada žūsta žmonės ne šimtais, o tūkstančiais, kada vyksta agresija į suverenia šalį, kalbėti apie tarpinius žingsnius būtų negarbinga”, – sakė meras, kartu teigęs, jog įmanoma sugrįžti prie bendradarbiavimo, jei situacija pasikeistų iš esmės.

Konservatorius Aidas Kaveckis teigė, jog J. Šeršniovo pasiūlymas jam priminė Kremliaus poziciją dėl derybų, kad galėtų perdislokuoti pajėgas.

„Bendrauju su kolegomis iš Charkovo, kas ten darosi, yra baisu. Čia negali būti jokių kompromisų”, – sakė V. Senčila, pacitavęs, ką jam rašo kolega profesorius.

Nina Puteikienė teigė, jog tokia sutartis yra pirmiausia ryšys su Putino režimu, žudančiu žmones.

„Ne visi, kas turi rusiškus vardus ir pavardes, yra priešininkai. Suprantu, ką Kaveckis pasakė, bet nesutinku su tokia pozicija”, – sakė J. Šeršniov, vėliau balsuojant vienintelis susilaikęs.

Martyno Vainoriaus nuotr.

Kabėdamas apie Kaliningradą V. Grubliauskas pabrėžė ir visos šios srities militarizaciją, ir aplinkybę, kad ten gyvenama nemažai lietuvių.

„Pusė žmonių, kurie dabar žūsta Charkove, yra su rusiškais vardais ir pavardėmis, bet tai agresoriaus nestabdo”, – svarstant šį klausimą sakė V. Senčila.

„Tai pats sunkiausias Tarybos posėdis man per 11 metų”, – tarstelėjo V. Grubliauskas.

Visgi J. Šeršniovo pozicijos tai nepakeitė – balsavimas liko toks pat (kita šio komiteto atstovė Ela Andrejeva posėdyje nedalyvavo).

Anot mero, siūlymas dėl Mogiliovo, ko gero, kelia daugiausiai diskusijų.

„Buvo ženklų, kad bendradarbiavimas darosi sudėtingas jau po rinkimų ir protestų. Bet tai, kas darosi dabar, peržengia bet kokias ribas”, – sakė meras, minėjęs ir antradienio žinias, kad agresijoje prieš Ukrainą jau gali dalyvauti ir Baltarusijos kariai.

„Lukašenkos sprendimu Rusijos kelias iki Kijevo tapo ne 500, o 100 kilometrų”, – akcentavo V. Senčila.

J. Šeršniov susilaikė balsuojant ir dėl šio sprendimo. Tokį balsavimą Vytis Radvila palydėjo bene žinomiausiu pastarojo meto šūkiu.

Neliks Mogiliovo gatvės?

N. Puteikienė dar prieš posėdį savo profilyje socialiniame tinkle „Facebook” paskelbė, jog siūlys Tarybai priimti protokolinį pavedimą, kad Savivaldybės administracijos direktorius skubos tvarka parengtų sprendimą dėl Mogiliovo gatvė pavadinimo pakeitimo, suteikiant jai Odesos vardą.

Posėdžio metu N. Puteikienė tikino, kad idėja atsisakyti Mogiliovo vardo sulaukė ir gyventojų palaikymo.

Apie tokią iniciatyvą užsiminė ir Arvydas Vaitkus, kuris vadovaujamos frakcijos vardu siūlė įsteigti nuolat veikiančią darbo grupę įvairiems su Ukrainos karu susijusiems klausimams spręsti.

Tuo metu meras priminė jau savaitgalį paviešintą savo idėją įprasminti Odesos miestą.

„Tai gali būti ir Danės krantinės, kurias perėmėme iš Uosto direkcijos. Galbūt dar yra vietų, kurios neturi vardo ir būtų vertos tokio įprasminimo”, – teigė V. Grubliauskas.

Galiausiai viskas baigėsi kalbomis, kad pirmiausia dėl tokių siūlymų žodį turi tarti Žymių žmonių, istorinių datų, įvykių įamžinimo ir gatvių pavadinimų suteikimo komisija.


  2022-03-01

  14 komentarai “Klaipėda nutraukė draugystę su Rusijos ir Baltarusijos miestais”

  1. AvatarNetikėkite (IP: 78.57.239.236)

   Kur tie Kalinigrado ar kito Rusijos miesto žmonės kurie nesutinka su karo?

  2. AvatarZ (IP: 78.56.167.253)

   Mere, ar nepamiršot “MERE” parduotuvės? Taip ir veiks toliau Klaipėdoje?

   • AvatarTaip taip :) (IP: 90.131.37.201)

    dar knygas patryjotai pasiūlykite deginti . Fui…

   • AvatarZ (IP: 78.56.167.253)

    Taip. Kaip išnyko nacių knygos, taip ir rusonacių išnyks. Kaip išnyko nacistinės vokietijos daiktai, taip ir rusonacių prekės turi išnykti, o bendrininkai suimti. Иди нахуй.

   • AvatarKaip primityvu Z (IP: 90.131.37.201)

    Manau kaltininkus nustatys tik laikas , o patvirtins istorija . Hitleris t.p. buvo šlovinamas ir netgi lietuvių , kol ” ėjo ” ant sovietų . Istorijos negalima pamiršti . Jūsų patryjotai bėda tokia kaip ir Putino – jūs susitapatinate su valstybe ir kažkodėl įsivaizduojate , kad galite visiems nurodinėti ” ką mąstyti ir kaip elgtis ” . Stalinisto bruožas – esi apgailėtinas ne mažiau už Putiną ar bet kurį Putino trolį . Aš niekada nepalaikiau ir nepalaikysiu Putino , bet tuo pačiu bjauriuosi landsbergynu . Manau jūsų ” patriotizmas ” yra tik patogi poza ir nieko daugiau . Jūs apie Lietuvą ir jos gerovę bei Lietuvos žmones iš vis negalvojate . Jūs net pasididžiuodami rusiškai keikiatės …fui …

   • Avatarmere-more (IP: 85.232.138.203)

    MERE parduotuvės Klaipėdoje yra net dvi. Viena Tilžės turgaus teritorijoje, o kita prie buvusio mėsos kombinato, sunkiau pastebima, todėl niekas jos ir nemini. Tai apie kurią uždraudimo kalba eina?

   • AvatarTikrai (IP: 88.119.39.225)

    kur jau perdaug ten nesveika. Stebina jokio kritinio mastymo o kartais net elementarios logikos neturėjimas. Sakau gal didžioji dauguma mūsų piliečių jau išsikraustė iš proto ? Prsixūškės taigi ligonių į stacionarus neguldo tai visi va laksto po miestą ir klykauja ,,Sala Ukrini” :D)Greit pradės po pakampes Putino ieškot ir puldinėt praeivius

  3. AvatarPUTEIKIENEI (IP: 188.68.58.0)

   Aš absoliučiai pritariu Jūsų iniciatyvai keisti Mogiliovo gatvės pavadinimą. Ir dar labai reikėtų pagalvoti, ką daryti su Skulptūrų parko memorialais, kurie kasmet suburia tam tikras visuomenės grupes prokremliškų idėjų skleidimui: https://www.atviraklaipeda.lt/2021/05/09/pergales-dienos-minejimas-su-daina-apie-kolorado-vabalus/

   Слава Україні!

   • AvatarTikrai taip (IP: 85.232.138.203)

    Aš jau prieš kokius 20 metų klausiau, kokiam velniui Klaipėdoje reikalinga Mogiliovo gatvė. Na, nebent siekiant pagerbti tiesiant gatvę apgadintą ten buvusį senkapį, tačiau tada klausimas, kodėl tą gatvę reikėtų vadinti slavišku žodžiu, lyg savų neužtektų. Odesos vardu galėtų būti pavadinta naujai sutvarkyta krantinė, tokiai vietai prie vandens pavadinimas visai tinkamas. Atrodo, taip ir buvo siūloma daryti, tai ir darykite.

  4. AvatarKlpd. (IP: 88.119.39.225)

   Ar Klaipėdos miesto gyventojus apklausė dėl tokių begėdiškai įkištų iš užsienio ministerijos gaidyno nurodymų? Ar jie sutinka su tokiais idiotiškais neapykantos sprendimais? Manau ne. Kuo kalta Rusijos ar Baltarusijos tauta dėl jų (irgi kaip pas mus) nelegitymios, aiškiai korporacijom dirbančios valdžios sprendimų?Ar mūsų miestui Klaipėdai to reikia? TIKRAI NE. Nusiraminkit pagaliau nesantaikų kurstymo šunys. Tikri lietuviai puikia ir teisingai atsirinks…Gėda dėl tokios savivaldybės tarybos. Ypač nustebino Puteikienė kurią tarybos posėdyje ištiko trydos priepuolis – ji pasiūlė keisti Mogiliovo gatvės pavadinimą į Odesos!:D) Štai kaip reikia mokėt skubiai išverst savo kailį pagal šovinistinių valdžiagyvių zadaniją..O aš dar galvojau kad ji gali būt Klaipėdos mere.Tfu bl.

   • AvatarO aš visada abejojau (IP: 90.131.37.201)

    Puteikiene 🙂 Eilinis piarinis virsmas :)))

   • AvatarVis tie Patys (IP: 88.119.41.104)

    Propagandonai komentuoja..fui.

   • AvatarPolitiniams veidmainiams (IP: 90.131.37.201)

    jei mes Lietuvoje pradėsime bijoti šitos valdžios ir tų, kurie jai pataikauja, kuo skirsimės nuo Rusijos ar Baltarusijos?

    Sakyti tiesą, patinka ji kažkam ar nepatinka, yra didžiulė vertybė. Aš visada sakau tai, ką galvoju. Patryjotų valdymo metu , net Lietuvos gynyba buvo palikta be skiriamų % ! Nieko nereikėjo ! O dabar jau ir “maistas ir gatvių pavadinimai ” trukdo ? Namus statytus sovietmečiu griaukite – perkelkite į naujos statybos , kam ta renovacija ? Gatvės pavadinimas ir man nebuvo simpatiškas , tik kodėl puteikistai ir patryjotai tiek metų tylėjo ? Matyt tada buvo patogi viena patryjotiška pozicija , dabar – kita ?

   • AvatarTam komentatoriui aktyvistui (IP: 88.119.41.104)

    Kodel kodel ???Todel kad anksčiau Baltarusija buvo absoliučiai kitokia ,kad nebuvo karo.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt