P0

Aplinkosauga, Svarbu

„Grigeo Klaipėda” vadovas: „Tarša – dar ne žala” (6)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2022-04-20


AB „Grigeo Klaipėda” vadovas Tomas Eikinas teisme siekia, kad būtų panaikinta ta dalis jam Aplinkos apsaugos departamento (AAD) surašyto nutarimo, kuria konstatuojama, kad pernai liepą neteisėtai išleidus gamybinį vandenį su toksiškais elementais į Kuršių marias, šiam vandens telkiniui buvo padaryta žala.

Tomas Eikinas

Antradienį Klaipėdos apylinkės teisme buvo išnagrinėtas atitinkamas T. Eikino skundas. Jam posėdyje atstovavusi advokatė Dovilė Murauskienė aiškino, kad bendrovė ir jos vadovas neginčija, neneigia ir neskundžia faktinių aplinkybių dėl pernai liepos 20-osios naktį įvykusio incidento, kurį esą lėmė „netyčiniai, neatsargūs bendrovės veiksmai” ir į marias ištekėjo apie 18,6 kub. m gamybinio vandens. Nesutinkama tik su nutarimo dalimi, kurioje konstatuojama, jog taip buvo padaryta žala Kuršių marioms.

Anot advokatės, jos klientui „žalos požymis inkriminuotas perteklinai”, nes pats žalos faktas Kuršių marioms esą nėra nustatytas. Teisininkė citavo Aplinkos apsaugos agentūros pernai spalį surašytą išvadą, kad atsižvelgiant į ypač trumpą taršos laikotarpį ir ypač mažą nuotekų kiekį, nėra nustatyta, kad tokia tarša turėjo įtakos Kuršių marių ekologinei būklei. Pasak D. Murauskienės, AAD savo nutarime niekaip nemotyvavo, kuo gi remiantis žala buvo padaryta.

Advokatė tikino, kad AAD tik preziumuoja, jog žala buvo padaryta, tačiau administraciniame procese esą negali būti jokių prezumpcijų – tai, anot jos, yra įtvirtinta ir teismų praktikoje, kurioje atskiriamas taršos ir žalos faktas.

„Tarša nebūtinai yra žala. Ji turi būti nustatoma moksliniais tyrimais, ką padarė Aplinkos apsaugos agentūra. Vien tarša nereiškia, kad pasikeitė kokybiškai ar kiekybiškai gamtos elementas. Aplinkos apsaugos departamentas bando gudrauti. Bendrovės atžvilgiu vyksta atskiras procesas, ten ir galima kelti tokį klausimą dėl žalos”, – dėstė D. Murauskienė, pabrėžusi, kad vis dar nėra gauti Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto modeliavimo duomenys.

Advokatė akcentavo, jog ir „Grigeo Klaipėda”, patirianti visuomenės spaudimą, turi teisę, kad jos veiksmai būtų tinkamai įvertinti. Teisininkė prašė teismo, kad jis grąžintų AAD nutarimą arba papildyti, arba išbraukti minėtą žalos konstatavimo faktą, arba nutrauktų teiseną.

Tuo metu AAD teisme atstovavusi Reda Turskienė aiškino, kad buvo atlikta „eilė tyrimų, imti mėginiai”, buvo nustatyta, kokie cheminiai elementai su vandeniu išleisti į marias.

Klaipėdiečiams pernai liepą užfiksavus taršą „Grigeo Klaipėda” tikino, kad „nedidelis kiekis technologinio vandens” į „Klaipėdos vandens“ eksploatuojamus lietaus nuotekų tinklus ir per juos į Kuršių marias pateko dėl automatinės sklendės gedimo. Michailo Andrijanovo nuotr.

„Visos tos medžiagos yra toksiškos, šie teršalai yra kenksmingi ir nebejotinai daro poveikį vandens būklei, ekosistemai. Tarša yra prilyginama žalai, yra nustatytos metodikos, kada gali būti skaičiuojama žala, nustatyti tarifai”, – teigė specialistė, paminėjusi, kad toks vanduo į marias bėgo apie 12 valandų.

Bylą išnagrinėjusi teisėja Violeta Olcvikienė sprendimą skelbs dar šį mėnesį.


  2022-04-20

  6 komentarai “„Grigeo Klaipėda” vadovas: „Tarša – dar ne žala””

  1. AvatarV ir Gis (IP: 188.69.213.191)

   Tomukui ir advokatei reikėtų kas mėnesį į veną po kokį 20kubikų dyzelio suleisti. TARŠA NE ŽALA .

  2. AvatarOPAPA (IP: 212.59.13.101)

   Protinis lavonas, neveltui išrinktas direktoriumi. Gerą “atkatą” gaus už tokius darbelius ir laimingai susitepęs dirbs. Šiūkšlė – dar ne žmogus.

  3. AvatarHusky (IP: 84.15.184.46)

   Čia tas pats,kas su jo žmona santykiauti,bet vaikų nepridaryti,kad žalos finansinės nepatirtų…
   Gamtą matai “paturėjo”,bet gi godzilos po marias dar neplaukioja,vadinasi ir žalos nėra,tik tarša,pizėc!

   • AvatarKopa (IP: 90.131.37.249)

    Supper paaiškinimas mūsų teismų praktikai…., kurie baigę mokslus išsivarto , kaip nori..o paprastą žmogelį išnarsto iki kaulų..matyt , kad neturi kuo ,, patepti,,.

  4. AvatarAnonimas (IP: 85.232.134.106)

   War Is Peace, Freedom Is Slavery, Ignorance Is Strength, Tarša ne Žala

  5. AvatarNu nu (IP: 88.119.136.56)

   Demagogai tie Grigeo, pagal juos jei nėra lavonų, taršos nėra !

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt