Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kviečia bendradarbiauti su Rusija (3)

Mums rašo
Alina Martinkutė
2022-06-20

Ne, čia nėra skambi antraštė. Čia yra valstybinio rusų kalbos egzamino (klausymas, skaitymas, rašymas) užduotis. Egzaminas vyko šiandien [pirmadienį].

Asociatyvi nuotr.

Abiturientas, laikantis egzaminą, turėjo parašyti „pusiau oficialų laišką“, kurio turinys turėjo būti maždaug toks: „Jūsų mokykla dalyvauja tarptautiniame eko projekte „Eko-diena“ mokykloje ir ieško mokyklos-partnerio iš Rusijos. Jūs turite parašyti laišką vienos iš Rusijos mokyklų mokslo tarybos prezidentui. Savo laiške pasiūlykite mokyklai tapti jūsų projekto partneriu:

– informuokite, kokios šalys dalyvauja projekte, kokias veiklas/akcijas reikia organizuoti mokykloje ir kada;

– išsakykite viltį, kad pavyks bendradarbiauti ir paprašykite pranešti apie savo sprendimą”.

Skaičiau ir netikėjau. O egzaminų užduotys neturi būti adekvačios šalies ir tarptautiniam kontekstui? Siūlote abiturientui svarstyti apie bendrystę su oficialiai pripažintos teroristinės šalies mokyklomis? Juk šiandien yra tikslinga izoliuoti šalį agresorę visose srityse – ekonomikoje, politikoje, kultūroje, sporte ir taip, mokslo bei švietimo srityje. Ar ne?

Sakote, kad abiturientas turi svarstyti, kaip jis bendradarbiaus su Rusijos mokyklomis, kurios perrašinėja Ukrainos (ir Lietuvos) istoriją, moko vaikus neapkęsti ukrainiečių, dėlioja iš mokinių fašistines Z raides, bauduoja mamas, kurios drįsta nuplėšti fašistinę simboliką ugdymo įstaigoje, ir sodina į kalėjimą mokytojas, kurios drįsta kelti klausimus…?

Aš neįsivaizduoju, kas turėjo vykti abituriento/-ės, kuris/-i nepritaria Rusijos agresijai, galvoje. Gal jam/jai, atliekant užduotį, reikėjo apsimesti, kad Rusija neužpuolė Ukrainos? Ar jam/jai, siekiant maksimalaus įvertinimo, per sukąstus dantis laišku vis dėlto derėjo pakviesti agresoriaus mokyklą būti partneriu? O gal reikėjo pasiųsti užduoties kūrėjus Rusijos karinio laivo kryptimi..? O gal tokių abiturientų, kurie pasipiktino užduotimi, nė nebuvo? Būtų labai liūdna.

Bet čia dar ne viskas. Klausymo dalyje, kurioje abiturientai klausosi iš anksto paruoštų ir įrašytų tekstų bei paskui pasirenka teisingus atsakymus pagal tai, ką išgirdo, buvo interviu su (Rusijos?) teatro režisieriumi Viktoru Sedych. Tokio neišsiguglinau, gal išgalvotas, bet mintys jo štai kokios.

„Teatre turi būti autoritarinis momentas – demokratijos teatre turi būti kuo mažiau“. (Oh, kaip netikėta, didi Rusijos kultūra, sakote). Ir dar, paklaustas, ar patiria cenzūrą, jis ima postringauti apie tai, kad egzistuoja kūrėjai, kuriems viskas trukdo, o tikram kūrėjui svarbi tik savicenzūra.

Cenzūra yra subjektyvus dalykas? Rusijoj? Ką. Aš nerašysiu, kas turinio prasme čia yra blogai. Tik parašysiu tris žodžių junginius: minkštoji galia, prokremliškas naratyvas ir diktatūros pateisinimas. Negali būti jokio įtikinančio paaiškinimo tam, kaip tokios užduotys atsidūrė egzamine.

Sakysite, jos buvo sukurtos dar iki Rusijos įsiveržimo pradžios? 4 mėnesiai praėjo nuo to laiko – tikrai buvo įmanoma kažką keisti. 4 mėnesiai! O gal niekam iš tų, kas žinojo užduotis, nešovė į galvą iškelti užduočių tinkamumo klausimo? (Primenu, egzaminų užduotys yra riboto naudojimo info, kurią iki egzamino pradžios žino tik saujelė žmonių). Tada mes turime labai rimtą problemą, kad švietimo žmonės arba neatpažįsta prokremliško naratyvo, arba bijo/nenori dėl jo sukti sau galvos. Kam papildomos problemos, ane? O gal kažkas iš žinojusių užduotis pagalvojo, kad gerai nebus, gal informavo kažką „iš aukščiau“, bet tie „iš aukščiau“ pasakė: „Normaliai čia viskas, neprisigalvokit“?

Su visa pagarba ŠMSM lyderystei nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą, bet šįkart blogai.

Gerbiu ir vertinu ministerijos aiškią poziciją palaikyti Ukrainą ir jos žmones, ministerijos pastangas sudaryti sąlygas Ukrainos vaikams ugdytis Lietuvoje. Bet. Ukrainoje vyksta karas tikromis kulkomis ir tikrais sprogmenimis. Pas mus, ačiū Diev, kol kas ne. Tačiau jau kelinti metai pas mus vyksta informacinis karas – karas žodžiais ir naratyvais. Šiandien, mano akimis, vieną info karo mūšį ŠMSM pralaimėjo.

Žymos: | | |

Komentarai (3):

Atsakymai į “Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kviečia bendradarbiauti su Rusija”: 3

 1. Apkerpėjęs kelmas parašė:

  Nebarkite mano ministerijos kolegų. Juk taip patogiai gyvenome, minkštuose ministerijos krėsluose sėdėdami, algas neblogas gaudami, retkartčiais vieną kitą popierių pasirašydami ir „nuleisdami” savivaldybėms ar tiesiog mokymo įstaigoms. Vieša paslaptis, kad nelabai kas kreipdavo dėmesį į tuos popierius, ir ačių (anot senosios ministrės) Dievui. O dabar, pamįslyk – triukšmas koks dėl kažkokio neaiškaus egzamino. Eis, praeis, viskas nurims ir vėl bus ramu kaip Reiskių tyro pelkėje. Iki kitų metų.

 2. Ivan parašė:

  Visiems reikia bendradarbiauti su RF…ir bus visiems laime,bus Taika…

  • Ivanui parašė:

   Vakar palaikymo koncerte Amsterdame buvo atsakyta ukrainiečių,kaip jie,,draugaus”, ale pamirš,atleis savo ale broliams,įsijunk,pamatysi,tau nepatiks.Sutais,kas žudo,plėšia,grobia,niekina,priebvartauja,atima namus jokių taikų nebūna.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti apie klaidą

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Nuomonės

Kuo skiriasi ligoninės Gazos ruože ir Ukrainoje?

Teoriškai galima būtų spėti, kad Rusijos prezidento aplinka Kremliuje visai norėtų agresyvaus karo Ukrainoje rutinizavimo, t.y. paversti jį įprasta pasaulio ...
2024-07-11
Skaityti daugiau

Švietimas

Lietuvių kalbos vasaros akademijoje - dalyviai iš 20 pasaulio šalių

Penktadienį, liepos 12 d., 23-ią kartą organizuojama Klaipėdos universiteto (KU) Lietuvių kalbos ir kultūros vasaros akademijos atidarymo ceremonija. Lietuvių kalbos ...
2024-07-09
Skaityti daugiau

Regionas

Kviečia kartu atšvęsti 7-ąjį gimtadienį

Palangos širdyje įsikūrusi šeimos pramogoms skirta erdvė jau septintąją vasarą pasipuoš gimtadieninėmis dekoracijomis ir atostogautojus maloniai kvies į šventę.  Šiais ...
2024-07-09
Skaityti daugiauPin It on Pinterest

Share This