P0

Svarbu, Švietimas

Rusiškų keiksmažodžių paieškos mokykloje baigėsi šnipštu (16)

Martynas Vainorius

Martynas Vainorius
2022-07-21


Klaipėdietis visuomenininkas Michailas Andrijanovas, nesusitaikęs su tuo, kad policija nevykdė tyrimo dėl to, jog Klaipėdos „Versmės” progimnazijoje galbūt buvo pakabintas plakatas su Europos žemėlapiu ir rusiškais keiksmažodžiais, nieko nepešė ir apeliacinės instancijos teisme.

M. Andrijanovas kovo 7-ąją buvo surašęs pareiškimą policijai, kad minėtoje progimnazijoje esą kabo plakatas, kuriame vartojamas necenzūrinis žodis „нахуй“. Anot jo, mokyklos auklėtinių tėvų atsiųstoje nuotraukoje buvo matyti ukrainietiškas vieno fondo plakatas, kuriame ukrainiečių kalba parašytas tekstas, kur šiais metais metais skris Rusijos piliečiai, ant daugumos Europos valstybių matyti minėtasis keiksmažodis, taip pat yra ir lietuviškas tekstas.

Po kelių dienų Klaipėdos miesto policijos komisariatas vyrui pranešė, kad atsisako pradėti tyrimą pagal Administracinių nusižengimų kodekso straipsnį, numatantį, jog necenzūriniai žodžiai ar gestai viešosiose vietose užtraukia baudą nuo 30 iki 140 eurų. Atsisakymas pradėti tyrimą buvo motyvuotas tuo, kad Rusijai užpuolus Ukrainą visuotinai populiarus tapo šūkis „Ruskij vojenyj korabl, idi nachui“ („Русский военный корабль, иди нахуй“), vartojamas vien tik nepasitenkinimui Rusijos vykdomai karinei agresijai prieš Ukrainą išreikšti. Anot policijos, žodis „nachui“ („нахуй“) laikytas necenzūriniu ir jo viešas vartojimas užtraukia administracinę atsakomybę, tačiau atsižvelgus į Valstybinės kalbos inspekcijos ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos atstovų viešai išsakytas nuomones, kad šūkis – pilietinės pozicijos išraiška, viešas vartojimas išsakant visą šūkį nėra baustinas veiksmas.

M. Andrijanovas, nesutikdamas su tokiu sprendimu, jį apskundė Klaipėdos apylinkės teismui. Teismo posėdyje M. Andrijanovas nurodė, kad pats šio plakato nematė, nes į mokyklą pašaliniams asmenims patekti neįmanoma, tačiau jam šią informaciją suteikė mokinių tėvai. Anot jo, mokykla yra padidinto jautrumo įstaiga, kurioje mokosi vaikai ir necenzūriniai žodžiai galėjo pažeisti viešąją tvarką ir žmonių rimtį. Tuo metu progimnazijos direktorė Gražina Pocienė tikino, kad jokio plakato mokykloje nebuvo ir negalėjo būti. Tai esą provokacija. Vadovė aiškino, kad plakatas buvo nufotografuotas visai ne mokykloje, nes tokių nuotraukoje matomų sienų nėra, nėra ir tokio stiklinio stendo.

Skundą išnagrinėjusi Klaipėdos apylinkės teismo teisėja Lina Šakarnienė buvo konstatavusi, kad jis yra netenkintinas. Anot pirmos instancijos teismo, šiuo atveju nėra pakankamai įrodymų, leidžiančių daryti neabejotiną išvadą, kad progimnazijoje kabėjo toks plakatas su necenzūriniais žodžiais.

Tačiau M. Andrijanovas pasinaudojo galimybe apskųsti tokią nutartį Klaipėdos apygardos teismui. Jis dėstė, jog pati mokyklos direktorė patvirtino, kad mokinių tėvai „Facebook“ grupėje aptarinėjo tokį plakatą. Pasak M. Andrijanovo, plakatas galėjo kabėti klasių stende, kurių, sprendžiant iš viešai prieinamų progimnazijos internetiniame puslapyje skelbiamų nuotraukų, yra ne viena dešimtis.

Visgi apeliacinį skundą išnagrinėjusi teisėja Daiva Jazbutienė ketvirtadienį konstatavo, kad jis yra nepagrįstas.

„Apelianto skundo argumentai faktiškai yra nepagrįsti. <…> Iš minėtos fotonuotraukos nėra galimybės identifikuoti tikslios plakato kabėjimo vietos, kadangi nuotraukoje jis matomas nufotografuotas po stikliniu stendu, kitokių aiškių detalių, kurios leistų objektyviai nustatyti stendo bei plakato buvimo vietą, nefiksuota. Šis įrodymas, kad minimas plakatas kabėjo neabejotinai „Versmės“ progimnazijoje, vertinamas kaip nepagrįstas ir neįrodytas”, – rašoma nutartyje.

Apygardos teismas mokyklos vadovės parodymus įvertino kaip nuoseklius ir neprieštaringus, kurių atmesti nėra jokio objektyvaus pagrindo. Anot jo, jokie bylos duomenys nepatvirtina, kad progimnazijoje neabejotinai kabėjo toks plakatas.

Ši teismo nutartis yra neskundžiama.


  2022-07-21

  16 komentarai “Rusiškų keiksmažodžių paieškos mokykloje baigėsi šnipštu”

  1. AvatarValdzia (IP: 82.135.212.71)

   Lochai, apsisaukeliai, veidmainiai

  2. Sioje progimnazijoje yra stikliniai stendai pirmo auksto foje. Bet tai dar nepabaiga mokosi mano vaikas sioje mokykloje ir zinau kad ten tikrai yra ne plakatu esme o ir mokytoju keistumas, jie visi labai aiskei matosi kad nemoka elgtis su vaikais pavardziu neminesiu, bet 60 % mokytoju visai nedirba savo darbo, todel I sia mokykla nesiulyciau eiti. Kitaip sakant yra tik vienas žodis apibudinti sia mokykla BAISU.

  3. AvatarNezabitauskas (IP: 78.61.173.9)

   Mirties akivaizdoje žmogus žodžių nesirenka. Tačiau mes, jo žodžius kartojantys straipsneliuose ir plakatuose, dar nesame tokioje beviltiškoje padėtyje. Galėtume parašyti: “Rusų laive, eik pragaran!” Ar iškreiptume esmę? Nė kiek. Tačiau su pasimėgavimu demonstruojame šlykščią mongolišką vulgarybę, užmiršę moralę ir kultūrą. Bet jau girdžiu oponuojant: “Moralė ir kultūra? O kas tai yra?”

  4. Avatarnesaldu rusams (IP: 83.176.163.200)

   nesaldu būti rusu ne rusijoj. visi siuntinėja tai ant 3, tai ant daugiau raidžių. Miška negali su tuo susitaikyti. Ir kiti Klaipėdoj gyvenantys ruskiai pyksta. Tai ant Ukrainos, tai ant teisėjų, tai ant interneto komentatorių – patys nebesupranta ant ko ir dėl ko. Nusiraminkit. Jei norit gyventi čia, Lietuvoje, Europoje, civilizuotame pasaulyje, nuleiskit savo pseudo rusišką išdidumą ir baikit bangas kelti. Arba varykit į gimtinę – galėsit rėkti, valdžią keikti, putotis internete, kaip tik patinka. Kol neuždarys, žinoma 🙂

   • AvatarJuozas (IP: 86.38.72.201)

    Sustatykim viską į vietas: Michailas ne rusas, bet baltarusis. Buvęs Lietuvos Kariuomenės savanoris. Dabar vadovauja judėjimui “Veik” padedančiam Ukrainai. Tad nereikia visko pagal lietuvių pomėgis apšikinėti. O kad nepatinka rusiški keiksmažodžiai tai tik sveikintina, pasiklauskit saves lietuviški “patriotai” kuris sugebate keiktis tik lietuviškai, be rusiško palikimo…..

   • AvatarN.B. (IP: 37.156.216.174)

    Rusijoj gyvena apie 30 tukstanciu lietuviu, Baltarusijoje dar apie 6 tukstancius, jei tau похуй, tai eik на хуй

  5. AvatarPilietus (IP: 78.56.167.226)

   Kas nors pasakykite visiems idijotams, kad zodzdio нахуй neegzistuoja. Yra zodis хуй. Ir pasiumtimas rasoso на хуй. Ir man geda, kad slyksciausias zodis rusu kalboje tapo viesai vartotinu Lietuvoje ir nesiskaito vulgariu. Jusi vailai gatvese keikiasi RUSISKAI kaip nielada daug. Juk jie turi toki pavyzdi.

   • AvatarAkvilė Kovalkova (IP: 84.15.181.192)

    Aš pati tą foto įkėliau nes vaikas nufotografavo pirmam aukšte. Sujungus direktorė iškvietė mane kur ji yra ir nukabino. Aiški o kad reikia asmeniškai spręsti viska o ne į Facebook dėti. O auklėtoja po puse val viską mačius visa situacija paraše kad čia melagiena. Gindama mela.

  6. AvatarIvan (IP: 78.60.174.151)

   Kodėl deja?Ne reikia mums ukronaciu veliava!Ir Lietuvos naciu taip pat…

   • AvatarIvanui (IP: 86.100.132.156)

    Ko mums reikia ne tau aiškinti?Pirma,išmok rašyti nors kaip pirmokas, o antra, jausk,ką rašai.Laikas.

  7. Avataro Andrijanovas (IP: 83.171.17.102)

   matėme koks jis vaidino visuomenininką, kovotoją už gyventojus, o pasirodo aišku už ką kovoja. Beje kaip ir valstiečiai nepasirašę gynybos susitarimo, o jų atstovė neriasi iš kailio bandydama įrodyti, kad bus merė, o ką atstovautų?

  8. AvatarKlaunai. (IP: 88.119.41.104)

   Rado del ko skustis,tegul pabando apskusti ka nors tokio priešingai pačioj rusijoje !!!

   • AvatarIrklo brolis (IP: 85.232.138.203)

    Kur tau, matai, bandys! Pas mus, kaip ir visuose normaliuose Vakaruose, gali putotis, skųstis, peticijas rašinėti ir akcijas visokias daryti. Pas mus neblogai veikia demokratijos mechanizmas, leidžiantis tokius dalykus daryti ir kai kada truputį išsidirbinėti. Man asmeniškai tai nelabai patinka, tačiau nieko nepadarysi, ne Rusijoje ar Š. Korėjoje gyvename, tegu kalba ir kitaminčiai. Juk sveika kritika veikia panašiai, kaip ricina – nemalonu, bet padeda atsikratyti blogų dalykų.

  9. AvatarKam priklauso (IP: 78.61.179.125)

   Klaipėda? Ant Jono kalnelio plevėsuoja ukr. vėliava! Ar jau visai pablūdo “valdžia”?

   • AvatarN. Puteikienė (IP: 78.57.199.179)

    Jokia Ukrainos vėliava, deja, neplevėsuoja.

   • AvatarKokia vėliava,vatini, (IP: 86.100.137.239)

    Išsipagiriok! Jau košmarai vaidenasi…

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt