P0

Aplinkosauga

Išsiliejusiems naftos teršalams skaidyti – mikroorganizmai šiauduose

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-08-05


Rinką greitai turėtų pasiekti unikalus Lietuvoje sukurtas produktas, skirtas naftos išsiliejimų jūroje neutralizavimui. Biotechnologiją sukūręs Klaipėdos universitetas ir jo atžalinė įmonė „Inobiostar“ šią savaitę sėkmingai atliko bandymus realiomis sąlygomis uosto akvatorijoje ir jau ieško sprendimo pakuotės dizainui – tam bus pasitelkti inovatoriai iš Lietuvos bei užsienio.

Iššūkį hakatone „Portathon 2022“ metančio startuolio įkūrėja dr. Tatjana Paulauskienė tikisi, kad dizaino idėją komandoms pavyks sugeneruoti per 48 valandas – tiek standartiškai trunka šis hakatonas. Esant poreikiui vėliau pakuotės sprendimas dar būtų tobulinamas.

Mokslininkės teigimu, ekologinių nelaimių atvejais siekiant likviduoti taršą dažniausiai būna pasitelkiamos cheminės medžiagos. Taikant cheminį metodą naftos teršalai susmulkinami į mažesnius lašelius ir dėl to skęsta, tačiau tai iš esmės neišsprendžia problemos. „Inobiostar“ ir KU sukurta biotechnologija naftos teršalus jūrinėje aplinkoje skaido pasitelkiant jais mintančius mikroorganizmus.

„Sukurti jiems geriausias įmanomas sąlygas buvo viena kertinių užduočių. Laboratorijose atradome būdą, kaip minėtus mikroorganizmus apgyvendinti šiauduose – natūralių pagalbinių medžiagų terpėje. Tokiu būdu sprendimas ne tik puikiai atlieka savo pirminę funkciją, bet ir yra draugiškas aplinkai bei įgalinantis tikslingai panaudoti vietines žaliavas – žemės ūkio produkcijos likučius“, – aiškino mokslininkė.

INFORMACIJA

„Portathon“, kuris šiemet vyks rugsėjo 30 – spalio 2 dienomis, idėjinis ir organizacinis branduolys yra Lietuvos jūrinis klasteris, Klaipėdos universitetas, šiemet 20 metų veiklos sukaktį minintis Klaipėdos mokslo ir technologijų parkas ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. Pastaroji organizacija jau pateikė net tris iššūkius šių metų hakatono komandoms.

Pagrindinės tematinės „Portathon 2022“ iššūkių kategorijos šiemet atkartos jau pernai brėžtas kryptis – tai logistika, energetika, tvari uostų ir uostamiesčių aplinka, kibernetinis saugumas.


  2022-08-05

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt