Kukuliškių piliakalnio lobiai atskleidžia naujas paslaptis

Klaipėdos/Mažosios Lietuvos istorija

Klaipėdos universiteto Baltijos istorijos ir archeologijos instituto (BRIAI) archeologų komanda, vadovaujama dr. Elenos Pranckėnaitės, baigia šiemetinius kasinėjimus Kukuliškių piliakalnyje. Visas radinių lobynas – gintarai, įvairios sėklos, keramikos šukės, gyvūnų kaulai, medienos gaminių fragmentai bei surinkti grunto mėginiai – keliauja tolesniems tyrimams, kad pagaliau būtų įminta radiniais dosnios vietovės mįslė.

Ku nuotr.

Ne pirmus metus Kukuliškių piliakalnį tyrinėjanti archeologė dr. Miglė Urbonaitė-Ubė sako, jog po dviejų metrų smėlio sluoksniu archeologai randa puikiai amžių išbandymą atlaikiusių tiriamo laikmečio reliktų.

Drėgnas tyrinėjamo kultūrinio sluoksnio gruntas, kurio ramybę ir paslaptis šimtmečiais saugojo supustytas smėlis bei patikimai „užrakino“ ant jo sužėlusi augmenija, mokslininkams išsaugojo ne tik ilgaamžiškumu pasižyminčių keramikos ar gintaro dirbinių, bet ir įvairios organikos.

„Per kasinėjimus rasta sėklų kolekcija yra didžiausia Lietuvoje. Turime per 30 tūkst. vienetų įvairių sėklų – miežių, lęšių, pupų, kitų grūdų, rodančių, jog į šią pajūrio gyvenvietę jau vedė prekybiniai keliai ir čia jau buvo žinomos atokiau nuo Lietuvos esančių kraštų kultūros“, – pasakoja archeologė.

Jos teigimu, hipotezę apie šioje vietoje egzistavusius aktyvius prekybinius ryšius patvirtina ir gausūs gintaro radiniai. Tikėtina, kad Kukuliškiai buvo ankstyvojo Baltijos gintaro kelio dalimi, čia tuolaik Baltijos auksu laikytas gintaras galėjo būti apdirbamas ir keliauti į Skandinaviją ar Europos žemyną. Beje, kalbantis su archeologe, jos kolegos perkasos dugne imdami medinių konstrukcijų mėginius aptiko dar vieną gintaro gabalėlį. Per šiemečius kasinėjimus čia rasta daugiau nei 100 gintaro gabaliukų.

Pagal jau anksčiau atliktų tyrimų duomenis archeologai gali apibūdinti Kukuliškių gyvenvietę, žino jos ribas. Tai – maždaug 2 hektarų plote išsidėsčiusi gyvenamoji vieta. Spėjama, kad tai buvo vieno laikotarpio gyvenvietė, iš kurios žmonės dėl nežinomų priežasčių pasitraukė, o teritoriją laikui bėgant užpustė smėlis.

Per iki šiol vykdytus archeologinius tyrimus nuodugniai iškasinėti 65 kv. m piliakalnio ir jo aplinkos ploto. Kadangi buvusios gyvenvietės ribos jau apibrėžtos po geologinių vietovės tyrimų, dabar keliamas uždavinys išsiaiškinti gyvenvietės struktūrą, tikslinti esamus spėjimus dėl to, kuo vertėsi, kaip maitinosi ir gyveno to laiko žmonės. „Kukuliškiai – tai vieta, kuri gali mums daug papasakoti apie Vėlyvąjį bronzos amžių. Taip gerai išsilaikiusių šio laikotarpio gyvenviečių Lietuvoje yra vos kelios. Per šiemečius kasinėjimus paimta daug mėginių. Bus atliekami kompleksiniai grunto, žiedadulkių, makrobotanikos, fosfatų, parazitologiniai, osteologinės medžiagos ir kiti tyrimai.“,- sako dr. Elena Pranckėnaitė. Mokslininkė neabejoja, jog kolegos archeologai, stengdamiesi įminti Kukuliškių mįsles, čia dirbs dar ne vieną vasarą.

KU nuotr.

Drauge su BRIAI mokslininkų komanda Kukuliškiuose šiemet dirbo ir čia praktiką atliko studentai, talkino savanoriai. Penkias dienas perkasą tyrinėjo KU Dėmesio akademijos veiklose norą pareiškusi dalyvauti moksleivė iš Mažeikių Konstancija, ateityje svajojanti apie archeologijos studijas. Galimybė „pasimatuoti“ šią profesiją ir fizinis krūvis kasinėjant moksleivės nusiteikimo tapti archeologe nesumažino.

INFORMACIJA

Vos už 380 metrų nuo jūros esantis Kukuliškių piliakalnis aptiktas 2016 metais. Nuo 2017-ųjų kone kasmet čia rengiami archeologiniai tyrimai. Vienas iš dviejų pajūryje esančių piliakalnių istorijos ženklų ieškantiems archeologams tikras radinių klondaikas. Iš jų po truputį ryškėja čia Vėlyvajame bronzos amžiuje (800-400 m. per. Kr.) egzistavusios gyvenvietės vaizdas.

Kasinėjimai Kukuliškių piliakalnyje vykdomi pagal mokslinį projektą „Baltijos pajūrio bendruomenių lokalinių adaptacijų strategijos: Kukuliškių gyvenvietės atvejis“. Jį finansuoja Lietuvos mokslo taryba.

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. IP adresas bus rodomas viešai. Būtini laukeliai pažymėti * ženklu.

Pranešti klaidą
Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

PANAŠŪS STRAIPSNIAI

Regionas

Į Palangą 15-tą kartą atkeliauja gintarinis savaitgalis

Šeštadienį Palanga kviečia pasimėgauti išskirtiniu gintariniu lietumi – jau 15-tą kartą kurorte vyks didelio pramogautojų dėmesio kasmet sulaukiantis gintarinis savaitgalis. ...
2023-05-09
Skaityti daugiau

Istorinės Klaipėdos pėdos, Svarbu

Ar viduramžiais klaipėdiečiai valgė ruonius?

Jeigu apsilankysite Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje, išvysite įspūdingą archeologinių kolekciją, sukauptą iš gausybės archeologinių tyrimų, atliktų Klaipėdoje. Labai reikšmingi archeologiniai ...
2022-12-09
Skaityti daugiau

Istorinės Klaipėdos pėdos, Svarbu

Ką byloja apie Klaipėdą išsidėstę piliakalniai?

Kol Klaipėdos pilis nebuvo pastatyta, gyvenimas dar tik būsimojo miesto apylinkėse jau virte virė. Tai byloja aplink dabartinę Klaipėdą išsidėstę ...
2022-10-07
Skaityti daugiau

PARAMA

Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos” žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja – paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai” sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

ATVIRI DOKUMENTAI

VšĮ „Klaipėda atvirai” kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat – detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai” dalininkų sąrašą.

Susipažinti su dokumentais.

INFORMACIJA

Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

Puslapio taisyklės.

Redakcijos tel. + 370 650 77550
el. paštas: info@atviraklaipeda.lt

Pin It on Pinterest

Share This