P0

Miestas

Vėl rengia nemokamą ekskursiją po Žvejybos uosto rajoną (2)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-10-04


Klaipėdos Žvejybos uosto rajono seniūnaitis Saulius Liekis, atsižvelgęs į gyventojų pageidavimus, šį šeštadienį vėl organizuoja nemokamą istoriko, profesoriaus Vyganto Vareikio vedamą ekskursiją apie vadinamąjį Žvejybos uosto (Rybporto) rajoną.

Šį birželį į pirmą tokią ekskursiją buvo susirinkę daugiau nei šimtas įvairaus amžiaus klaipėdiečių. Tarp jų nemažai buvo tokių, kurie šiame rajone gyveno jaunystėje, tad profesoriaus istorinę vadinamosios Smeltės apžvalgą nuo pat vokiečių laikų iki sovietmečio nuolat papildė gyvi gyventojų prisiminimai.

Palmiros Mart nuotr.

„Kiekvienas uostamiestis turi savo ypatingą rajoną. Hamburge tai Reperbahn, Gdanske – Nowy Port, kitur – buvusių dokų rajonai. Klaipėdos Ryportas, kažkada Klaipėdos silkių ir menkių „sostinė”, yra žinomas kiekvienam senosios ar vidutinės kartos klaipėdiečiui. Dabar čia terminalai ir krova, o materialių Žvejybos uosto ženklų liko nedaug, bet atmintis apie tuos laikus išliko”, – sako V. Vareikis.

Pasak jo, patogiausia vieta medžio pramonei Klaipėdoje buvo Smeltė – čia XIX a. pr. anglų ir škotų verslininkų investicijų dėka iškilo pirmosios lentpjūvės.

Smeltėje buvo trys kapinės, keturios pradinės mokyklos. 1904 -1932 m. veikė tramvajaus linijos Švyturys – Smeltė ir Geležinkelio stotis – Smeltė. Smeltės kvartale

XX a. pr. prie marių buvo pastatyti du faneros fabrikai. Tarpukariu A. Bisdom u. Zoon fabrikas buvo didžiausias ir moderniausias Rytų Europoje
(gamino fanerą baldams, durims, dėžėms, aviacinę fanerą, lentas ir plokštes namų įrangai, laminuotas plokštes). 1928 m. Smeltėje, prie Kuršių marių,
buvo pastatytas Lietuvos „Maisto“ fabrikas, kuriame buvo bekono gamybos, taukų, dešrų, degustacijos skyriai, pastatytos didelės, iki 3500 tonų talpos, šaldyklos mėsai ir sviestui. Šiame fabrike paruoštas bekonas ir kiti mėsos produktai buvo kraunami tiesiai į laivus ir gabenami į Angliją, Vokietiją ir kitas šalis.

1947 m. Žvejybos uostui buvo perduota buvusio „Maisto“ fabriko ir lentpjūvių teritorija Smeltėje.

Daugiau įdomių istorinių faktų bus galima sužinoti ekskursijos metu – ji prasidės šeštadienį, 14 val, prie Strėvos g. 10 namo. Ekskursijos metu numatyta šiukšlių rinkimo talka prie prie 3-osios Smeltės mokyklos.


  2022-10-04

  2 komentarai “Vėl rengia nemokamą ekskursiją po Žvejybos uosto rajoną”

  1. AvatarR.S. (IP: 88.119.39.225)

   Eičiau, bet nejaučiu pašaukimo rinkti šiukšles vietoje miesto savivaldybės darbuotojų. O būtent toks darbas įrašytas ekskursijos skelbime.Biški tas Vareikis keistas..

   • AvatarMokslevis (IP: 82.135.193.221)

    Ten ne miesto teritorija, o ir prievartos nėra.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt