P0

Sveikata

Konstitucinis Teismas: reikalavimas testuotis dėl koronaviruso – teisėtas (1)

Atvira Klaipėda

Atvira Klaipėda
2022-10-12


Konstitucinis Teismas (KT) trečiadienį paskelbė, kad reikalavimas darbuotojams pasitikrinti dėl užkrečiamosios ligos norint dirbti nustatytus darbus ar užsiimti tam tikra veikla neprieštarauja Konstitucijai.

KT savo nutarimu Konstitucijai neprieštaraujančiomis pripažinto atitinkamas Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo nuostatas, dėl kurių kreipėsi grupė Seimo narių.

Francisco Àvia (Hospital Clínic) nuotr.

Anot teismo, Seimas teisėtai pavedė Vyriausybei nustatyti atitinkamų profesijų sąrašus, taip pat šiuose sąrašuose nurodytų darbuotojų tikrinimosi, ar neserga užkrečiamosiomis ligomis, tvarką.

KT teigimu, priimdamas tokį įstatymą parlamentas vykdė iš Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalies kylančią pareigą nustatyti tokį teisinį reguliavimą, kuriuo būtų sudarytos teisinės prielaidos įgyvendinti žmogaus konstitucinę teisę į tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas.

Taip pat, anot KT, toks teisinis reguliavimas savaime nereiškia, kad kurie nors asmenys yra diskriminuojami arba kad kuriems nors asmenims yra suteikiama privilegijų.

„Pagal ginčytą įstatymo 18 straipsnio 4 dalies nuostatą, darbuotojas yra nušalinamas nuo darbo, nemokant jam darbo užmokesčio, tik laikinai, t. y. iki tos dienos, kol jis pasitikrins, ar neserga užkrečiamąja liga, o terminas, per kurį darbuotojas negauna darbo užmokesčio, priklauso nuo paties darbuotojo, t. y. nuo to, kada jis įvykdys pareigą minėtais atvejais privalomai pasitikrinti sveikatą. Vadinasi, nėra pagrindo teigti, kad ginčytoje Įstatymo 18 straipsnio 4 dalies nuostatoje įtvirtintu teisiniu reguliavimu yra paneigiama Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalyje įtvirtintos žmogaus teisės laisvai pasirinkti darbą prigimtis bei jos esmė, kad yra nesilaikoma konstitucinio proporcingumo principo”, – rašoma teismo sprendime.

Kartu KT akcentavo, kad įgyvendindamas savo teises ir naudodamasis savo laisvėmis, žmogus privalo nevaržyti kitų žmonių teisių ir laisvių, be kita ko, Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalies, 53 straipsnio 1 dalies garantuojamos kitų darbuotojų teisės į tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas.


  2022-10-12

  Vienas komentaras apie “Konstitucinis Teismas: reikalavimas testuotis dėl koronaviruso – teisėtas”

  1. AvatarAnonimas (IP: 85.232.134.106)

   Man idomu, tarnybiniuose tualetuose sluostytis uzpakali tualetiniu popierium reikia ar ne? Lauksiu KT isaiskinimo

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieną mėnesį skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt