P0

Istorinės Klaipėdos pėdos, Svarbu

Kaip gimė Klaipėdos idėja? (1)

Dovilė Ringis
2022-10-21


Klaipėda, kitų dabartinės Lietuvos miestų kontekste, išsiskiria savo unikalia įkūrimo istorija.

1252 metais įsteigtas miestas – ne tik seniausias, bet ir pirmas dabartinės Lietuvos teritorijoje gavo miesto savivaldos teises.

Interesą Dangės upės žiotyse, Pilsoto žemėje pastatyti Memelburgo (Klaipėdos) pilį ir prie jos po dvejų metų steigti miestą interesą rodė dvi pusės – Vokiečių ordinas ir Kuršo vyskupas. Steigėjai tikėjosi, kad strategiškai patogioje vietoje atsiradęs naujas miestas klestės kaip regiono prekybos ir religijos centras.

Vokiečių ordinas planavo, kad tai taps jungtimi tarp Prūsijos ir Livonijos žemių, taip pat strateguota, kad įsikūrus čia, bus įgyvendintas planas apkrikštyti žemaičius. Kuršo vyskupas svajojo įgyvendinti metropolijos idėją ir šioje vietoje įkurti vyskupijos centrą.

Buvo ir kitas – prekybinis interesas. Vokiečių pirkliai tikėjosi, kad įsteigus miestą, pavyks Nemunu kontroliuoti prekybą.

Kaip dėliojosi Klaipėdos miesto įkūrimo mozaika, kaip pavyko suderinti interesus, kurioje vietoje buvo pastatyta pirmoji miesto pilis – apie tai laidoje kalba Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorius Dr. Vasilijus Safronovas, Mаžosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius doc. dr. Jonas Genys ir archeologas, Klaipėdos universiteto rektorius emeritas prof. habil. dr. Vladas Žulkus.

Projektas „Istorinės KlaiPĖDOS PĖDOS“ iš dalies finansuojamas Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros programos „Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio minėjimas”.


  Straipsnio vidus 10 pastraipa kompas

  2022-10-21

  Vienas komentaras apie “Kaip gimė Klaipėdos idėja?”

  1. AvatarASD (IP: 82.135.168.93)

   Labai įdomus video, tik vėl – trūksta vizualikos. Būtų buvę labai įdomu pamatyti pvz senųjų Dangės vagų persidengimą ant dabartinio Klaipėdos žemėlapio, pirmosios medinės pilies vietos pavaizdavimą, po to jau dabartinės. Parodyti senuosius žemėlapius, kur buvo Kuršas, kur ordinas, kur žemaičiai ir panašiai. Manau tokie dalykai padarytų visą epizodą daug kartų įdomesniu. Dabar kai kalba apie kažko buvimą “pietinėje pusėje”, tai labai sunku įsivaizduoti iš karto, kur čia kas buvo. Tad gaunasi, kad epizodas padarytas toks jausmas iš wikipedia ištrauktais duomenimis, bet nepadirbėta kiek stipriau…

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos adresas: Bangų g. 5A-3F, Klaipėda, LT-91250, Tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt