P0

Istorinės Klaipėdos pėdos, Svarbu

Mėmelis ar Klaipėda? (10)

Dovilė Ringis
2022-11-04


Klaipėda ar Mėmelis – neretam iškyla klausimas, kuris vietovardis yra senesnis? Kalbininkė dr. Dalia Kiseliūnaitė sako, kad, turbūt, senesniu reikėtų laikyti kuršiškos kilmės vietovardį Klaipėda.

Istorijos šaltiniuose terminas Memelburg pradedama vartoti 1252 m, kai Pilsoto žemėje, dviejų vandenų sankirtoje, Vokiečių ordinas ir Kuršo vyskupas sutarė statyti pilį ir prie jos po poros metų steigti miestą. Pasakojama, kad vietovė pavadinta Mėmeliu, nes anksčiau klaidinga manyta, jog dabartinės Kuršių marios yra Nemuno tęsinys, o Nemunas tuokart vadintas Mėmeliu.

Kaip šie abu miesto vardai šimtmečius koreliavo tarpusavyje, kokia šių vietovardžių kilmė ir kodėl iki šiol klaidingai manoma, kad vietovardis Mėmel yra vokiškos kilmės, laidoje papasakos kalbininkė, kuršių kalbos tyrėja dr. Dalia Kiseliūnaitė ir istorikas dr. Vasilijus Safronovas.

„Istorinės Klaipėdos pėdos” – tai edukacinis projektas, skirtas atskleisti, kaip vystėsi ir augo Klaipėdos miestas. Projektą kuria naujienų portalas „Atvira Klaipėda”. Jis iš dalies finansuojamas Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros programos „Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio minėjimas”.


  2022-11-04

  10 komentarai “Mėmelis ar Klaipėda?”

  1. Avatar100% (IP: 88.119.41.104)

   Reiketu geriau paklausti pačio ” istoriko” V.Putkino.

  2. AvatarHarold Kovs (IP: 78.57.236.184)

   Dovile, organizuok atvira diskusija kur ir aš išsakysiu savo, kaip tikro šio miesto ir krašto palikuonio nuomonę. Matau, kad daugelis tiesiog “plaukioja” savo simpatijose ar atvirkščiai. HK

  3. AvatarAnonimas (IP: 85.232.134.106)

   Klipe berods nepamineta, bet Kursininkiskai saknis memel- reiskia tylus, ramus.

  4. AvatarRichteris (IP: 81.178.133.115)
  5. AvatarVietinis (IP: 195.14.181.81)

   Na labai įdomi versija. Siūlau dar atkreipti dėmesį į miesto senają architektūrą. Manau atsakymas labai aiškus. Tenka pripažinti, kad lietuviams labai nemaloni Mėmelio aneksijos tema, tačiau istorija byloja tai kaip buvo iš tikrųjų. Kodėl lietuviai veržėsi į šį kraštą, suvokietindavo ne tik pavardes, bet ir vardus bei dauybė kitų faktų, liudijančių miesto kilmę ir pavadinimo prasmę. Ką galima diskutuoti apie miesto vardą, o juolab apie jo sugrąžinimą? Dėl kelių pavardžių metų metais vyko ginčai, o čia miesto pavadinimą sugrąžinti… Pusę amžiaus nugyveni svetima pavarde dėl keistų įstatymų ir skauda tik tau pačiam… Tuščia diskusija apie nieką, o pateikti argumentai truputį nerimtai atrodo krašto ir miesto istorijos kontekste. Bet tai tik mano nuomenė, kuri tikrai neturi ir negali sutapti su visų.

   • Avatarezys (IP: 86.100.122.112)

    Kodel argumentai atrodo nerimtai, gal turite argumentu? 🙂

   • AvatarAnonimas (IP: 85.232.134.106)

    Nerimti nes nepatinka

  6. AvatarAnonimas (IP: 213.103.119.189)

   Klaipėdos vardas tai metafora , Mėmelburg ir tik Mėmelburg .

   • AvatarPensininkas. (IP: 78.61.100.125)

    Ilgai laukti jau neteks, Vokiečių brigada jau ateina.

  7. AvatarAnonimas (IP: 77.1.8.117)

   MEMEL, MEMEL ir dar karta: MEMEL.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Visų komentarų autorių IP adresai yra skelbiami viešai.

  Parama

  Jei Jums patinka „Atviros Klaipėdos" žurnalistų rengiami straipsniai ir tikite visiškai atviros bei nepriklausomos žiniasklaidos idėja - paremkite mus, nes į VšĮ „Klaipėda atvirai" sąskaitą pervedama parama yra pagrindinis mūsų pajamų šaltinis.

  Paremti
  Atviri dokumentai

  VšĮ „Klaipėda atvirai" kiekvieno mėnesio pradžioje skelbia, kiek per praėjusį sulaukė paramos. Taip pat - detalią atskaitą apie visas praėjusio mėnesio išlaidas.

  Čia galite rasti ir portalo Etikos kodeksą bei VšĮ „Klaipėda atvirai" dalininkų sąrašą.

  Su dokumentais galite susipažinti čia
  Informacija

  Portalas „Atvira Klaipėda” priklauso
  VšĮ „Klaipėda atvirai”. Plačiau apie įstaigą ir portalą galima paskaityti čia.

  Puslapio taisyklės. 

  Redakcijos tel. + 370 650 77550
  el. paštas: info@atviraklaipeda.lt